შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი გთავაზობთ 2022 წლის ელექტრონულ კრებულს „ცნობარი აბიტურიენტებისათვის“
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი გთავაზობთ 2022  წლის  ელექტრონულ კრებულს  „ცნობარი აბიტურიენტებისათვის“
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი გთავაზობთ 2022 წლის ელექტრონულ კრებულს „ცნობარი აბიტურიენტებისათვის“.
ცნობარში მოცემულია გამოცდებთან დაკავშირებული ყველა ტიპის ინფორმაცია: სიახლეები, რეგისტრაციის ინსტრუქცია, ინფორმაცია საგანმანათლებლო პროგრამების არჩევის, საგამოცდო პროცესის, შედეგების გამოქვეყნების, აპელაციის პროცედურის, ჩარიცხვისა და სახელმწიფო სასწავლო გრანტის მოპოვების წესის შესახებ.
ცნობარში ასევე მოცემულია ცხრილი, რომელშიც ასახულია უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მონაცემები, თითოეული გამოცდისათვის მინიჭებული კოეფიციენტები, კომპეტენციის ზღვარი, სწავლის საფასური და სხვა დეტალები.
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ ვებგვერდზე განთავსებული ცნობარი წარმოადგენს ცენტრის საკუთრებას და დაცულია საქართველოს კანონით „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ“. ცნობარს მხოლოდ საინფორმაციო დანიშნულება აქვს და დაუშვებელია მისი გამოყენება კომერციული მიზნებისათვის.
მსურველებს შეუძლიათ იხილონ ასევე ცნობარი აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე.
როგორ შეძლებენ პრაქტიკოსი და მაძიებელი მასწავლებლები სკოლაში დარჩენას?
საზოგადოების დიდი ინტერესის ობიექტს დღეს განათლების სისტემაში მიმდინარე ცვლილებები წარმოადგენს. მაშინ, როდესაც პანდემიის გამო მსოფლიო კრიზისს ებრძვის, სკოლებში პრაქტიკოს და მაძიებელ პედაგოგებს შრომითი ხელშეკრულებები შეუჩერდათ. ამის მიზეზი იყო ის, რომ აღნიშნულმა მასწავლებლებმა საგნობრივი კომპეტენცია ვერ დაადასტურეს.
უკვე გამოჩნდა ათობით ვაკანსია მათ ადგილზე. პედაგოგებს კი სკოლაში დარჩენა მხოლოდ გამოცდის ჩაბარების გზით შეუძლიათ.
„პედაგოგთა სასერტიფიკაციო გამოცდა საკმაოდ რთულია. გამოცდისთვის მზადება აპლიკანტმა დიდი ხნით ადრე უნდა დაიწყოს, სულ მცირე 6 თვით ადრე,“ - აცხადებს ექსპერტი სოფო ბიბილაშვილი.
საქართველოში ახალ სტანდარტზე მორგებული სწავლება ინერგება. კვლევებმა აჩვენა, რომ ასეთი სწვლება გარანტირებულად ჩაგაბარებინებთ გამოცდას.
ჩვენ თქვენთვის მოვიძიეთ საუკეთესო სწავლება, რომელიც გამოცდას ზუსტად ერგება.
მენტორი სოფო ბიბილაშვილი
• დაწყებითი კომბინირებული კურსი (I-IV)
• მათემატიკა (I-VI)
• ქართული (I-VI)
• ბუნებისმეტყველება (I-VI)