როგორი სირთულის იქნება წელს ზოგადი უნარების ტესტი
შეფასებისა და გამოცდების ეროვული ცენტრის ახალი პროექტის ფარგლებში, აბიტურიენტების შეკითხვებს ზოგადი უნარების ჯგუფის ხელმძღვანელმა ლევან ჩიქვინიძემ უპასუხა. ნახეთ ყველაზე აქტუალური კითხვები და პასუხები:
ზოგადი უნარების ტესტის რა ტიპის დავალებებში უშვებენ აბიტურიენტები ყველაზე მეტ შეცდომას?
აბიტურიენტები შედარებით მეტ შეცდომას უშვებენ ვერბალური ნაწილის წაკითხული ტექსტის გააზრებასა და მათემატიკური ნაწილის მონაცემთა საკმარისობის დავალებებში.
არის თუ არა წელს რაიმე ტიპის ცვლილება ზოგადი უნარების გამოცდის ტესტებში ბარიერის, საგამოცდო საკითხებისა ან ტესტის ნაწილებს შორის ქულების გადანაწილების თვალსაზრისით? როგორი სირთულის იქნება წელს ტესტი?
ზოგადი უნარების გამოცდაში წელს სიახლეები არ არის. ტესტი დაახლოებით ისეთივე სირთულის იქნება, როგორიც წინა წლებში იყო.
როგორ გავანაწილოთ დრო ისე, რომ ზუსტად გვეყოს?
ყურადღებით გაეცანით დავალების პირობას, იმ შემთხვევაში, თუ გაგიჭირდათ პასუხის გაცემა, გამოტოვეთ (ნუ დაუთმობთ ბევრ დროს) და გადადით შემდეგზე. ყველა დავალების ნახვის შემდეგ ისევ დაუბრუნდით მას. დავალებები გადის აპრობაციას და საგამოცდო ტესტში მხოლოდ ამის შემდეგ ხვდება. შესაბამისად, დროის სწორად განაწილების შემთხვევაში გამოცდისათვის გამოყოფილი დრო სავსებით საკმარისია.
პასუხები ბოლოს გადავიტანოთ თუ თითოეული დავალების ამოხსნის შემდეგ?
უმჯობესია, კონკრეტული დავალების ამოხსნის შემდეგ გადაიტანოთ პასუხი პასუხების ფურცელზე, რადგან, ხშირად, როცა აბიტურიენტებს ტესტირების ბოლოს გადააქვთ პასუხები, სიჩქარის გამო ერევათ თანმიმდევრობა.
ანალოგიების შესრულებისას დასჭირდება თუ არა მოსწავლეს უცხო სიტყვის წინარე ცოდნა სწორი პასუხის შემოსახაზად?
ანალოგიის ტიპის დავალებებში უცხოური წარმომავლობის სიტყვები, ძირითადად, ტექსტთან არის დაკავშირებული. შესაბამისად, კონტექსტიც შეიძლება დაგეხმაროთ მათი მნიშვნელობის გაგებაში.
პედაგოგთა დიდი მოთხოვნის გამო სოფო ბიბილაშვილის სტატუსის ასამაღლებელ ტრენინგზე რეგისტრაცია განახლდა
2022 წელს პირველად ჩატარდება პროფესიული უნარების გამოცდა წამყვანი და მენტორი მასწავლებლობის მსურველთათვის.
პედაგოგთა დიდი მოთხხოვნის გამო, კიდევ ერთხელ გამოცხადდა რეგისტრაცია სოფო ბიბილაშვილის ტრენინგებზე
რეგისტრაცია სრულდება 26 აპრილს 18:00 საათზე!
სემინარები ჩატარდება კვირაში ორჯერ, ხანგრძლივობა 2-3 საათი. (მინიმუმ 2 თვე, ეს დამოკიდებულია გამოცდის თარიღზე)
რეგისტრაციისთვის და დეტალური ინფორმაციისთვის ეწვიეთ ბმულს:
https://forms.​gle​/qwUvbmiLiWibxsNj6
ან დარეკეთ ნომერზე სამუშაო საათებში: 591 504 325 (ტრენერი თავად პასუხობს ზარებს)