„თუ ბავშვი ჯანმრთელია, მისთვის გამოცდაზე ნიღბის გაკეთება პრობლემას არ წარმოადგენს,“ - პულმონოლოგი თამაზ მაღლაკელიძე
მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პულმონოლოგი თამაზ მაღლაკელიძე გადაცემაში „პირადი ექიმი“ ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე ნიღბის ტარების აუცილებლობის შესახებ საუბრობს:
„თუ ბავშვი ჯანმრთელია, მისთვის გამოცდაზე ნიღბის გაკეთება პრობლემას არ წარმოადგენს. აბიტურიენტს მეორე ნიღაბიც უნდა ჰქონდეს, რადგან ცხელა, პირბადე ადვილად სველდება, ოფლი გამოიყოფა, ბავშვიც ღელავს, სუნთქვა უხშირდება და ჰიპერვენტილაცია აწუხებს. თუ ბავშვი ბრონქოსპაზმისკენ, ანუ ბრონქების შევიწროვებისადმი, არის მიდრეკილი და აქვს ბრონქიალური ასთმა, შესაძლოა, ნიღბის ხაგრძლივმა ტარებამ ბრონქოსპაზმი გამოიწვიოს. თუ ბავშვს მსგავსი პრობლემები აქვს, მას ექიმისგან ცნობა უნდა ჰქონდეს, რათა გამოცდაზე პრობლემა არ შეექმნას.“
„აბიტურიენტებს შორის დისტანცია დაცული უნდა იყოს, თუ ეს ვერ ხერხდება, რისკ-ჯგუფში შემავალი ბავშვები ცალკე უნდა დასვან, სადაც დისტანციას დაიცავენ. გამორიცხულია, რომ პირბადის გამო კომა განვითარდეს. თუ ბავშვი ღელავს, შესაძლოა, მას თავის ტკივილებიც ჰქონდეს, ეს ემოციური მომენტია. აბიტურიენტი გამოცდაზე ზედმეტად რომ არ დაიძაბოს, აჯობებს, წინასწარ სახლშიც გაიკეთოს ხოლმე ნიღაბი, რომ შეეჩვიოს. სხვანაირად არ გამოდის, დახურულ სივრცეში, სადაც სიმჭიდროვეა, პირბადე აუცილებელია, მით უმეტეს, როდესაც უცხო ადამიანების გარემოცვაში ხარ. ახლობლების წრეში ამდენად არ ღელავ, მაგრამ ხალხმრავლობის დროს სიფრთხილის გამოჩენაა საჭირო. ბრონქიალური ასთმის მქონე აბიტურიენტებს გამოცდის წინა დღეებში აეროზოლის გამოყენება შეუძლიათ, რომელიც ბრონქებს აფართოებს,“ - აღნიშნავს თამაზ მაღლაკელიძე.