რას უნდა მიაქციოს ყურადღება აბიტურიენტმა შედეგების გაგების შემდეგ? - მნიშვნელოვანი რჩევები აბიტურიენტებს
აბიტურიენტების აქტუალურ კითხვებს შეფასების და გამოცდების ეროვნული ცენტრის საგამოცდო პროცესების მართვის სამსახურის უფროსი მაია გაბუნია პასუხობს.
სულ რამდენიმე დღეში აბიტურიენტები შეიტყობენ აპელაციის შედეგებს. რა დრომდე ექნებათ შესაძლებლობა, ცვლილება შეიტანონ საკუთარ გვერდზე საგანმანათლებლო პროგრამების რეიტინგულ სიაში?
საგანმანათლებლო პროგრამების ჩამონათვალში ცვლილებების შეტანის შესაძლებლობა აბიტურიენტებს აპელაციის შედეგების გამოქვეყნებიდან მომდევნო დღის 18:00 საათამდე ექნებათ. კონკრეტული რიცხვი დაზუსტებისთანავე გამოქვეყნდება. ამიტომ კიდევ ერთხელ ვთხოვ აბიტურიენტებს, ყურადღება მიაქციონ ჩვენს ვებ- და ფეისბუკგვერდებზე გამოქვეყნებულ ინფორმაციას.
რას გულისხმობს პროგრამების ცვლილება?
ეს ცვლილებები, რა თქმა უნდა, გულისხმობს იმას, რომ აბიტურიენტს შეუძლია წაშალოს, დაამატოს ან გადაანაცვლოს საგანმანათლებლო პროგრამა ე. წ. საკუთარ რეიტინგულ სიაში. კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, ამის შესაძლებლობა მსურველებს აპელაციის შედეგების გაგების შემდეგ კიდევ ერთი დღის განმავლობაში ექნებათ.
აპელაციების შედეგების გამოქვეყნების შემდეგ, გარდა პროგრამების ცვლილებისა, კიდევ რას უნდა მიაქციოს ყურადღება აბიტურიენტმა?
თუ აბიტურიენტი აპელაციის შედეგებს არ ელოდება, ამ შემთხვევაში მისთვის მნიშვნელოვანია გათანაბრებული და სკალირებული ქულების შესახებ ინფორმაციის მიღება, რაც ამ პროცესის დასრულების შემდეგ ქვეყნდება. იმ საგნებში, რომლებშიც იყო ტესტის რამდენიმე ვარიანტი, გათანაბრების შედეგად ქულა შეიძლება შეიცვალოს. ამ ცვლილების შედეგად აბიტურიენტმა შესაძლოა გადალახოს მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი მაშინაც კი, თუ მას პირველადი შედეგების გამოცხადებისას არ ჰქონდა ბარიერი დაძლეული.
რამდენი პროგრამის არჩევა შეუძლია აბიტურიენტს?
როგორც შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულმა ცენტრმა თავის გავრცელებულ განცხადებებში არაერთხელ აღნიშნა, აბიტურიენტი საკუთარი არჩევნის რაოდენობაში შეზღუდული არ არის. ყოფილა შემთხვევები, როდესაც აბიტურიენტს 100-ზე მეტი არჩევანი გაუკეთებია და იყო შემთხვევაც, როდესაც მხოლოდ ერთი არჩევანი გააკეთა - მისთვის მხოლოდ ეს ერთი პროგრამა იყო მნიშვნელოვანი. ცენტრი ურჩევს აბიტურიენტებს, მაქსიმალურად გამოიყენონ ეს შესაძლებლობა. ამასთან, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, გააკეთონ რეალური არჩევანი - გაითვალისწინონ საკუთარი შეფასება და გადახედონ კონკურსს კონკრეტულ პროგრამებზე, რისი შესაძლებლობაც მათ აქვთ.
ხშირად გვეკითხებიან, როგორ გააკეთონ რეიტინგული ჩამონათვალი და რის მიხედვით შეარჩიონ პირველი პროგრამა? ჩემი პირადი რჩევა ასეთია: პირველი ყოველთვის დაწერეთ ის საგანმანათლებლო პროგრამა, რომელზეც ყველაზე მეტად გსურთ ჩარიცხვა და სწავლის გაგრძელება, შემდეგ კი შეგიძლიათ განუსაზღვრელი რაოდენობით მიუთითოთ პროგრამები ცნობარში მითითებული ინფორმაციის გათვალისწინებით.
თუ აბიტურიენტს პროგრამა პირველ ადგილას აქვს მითითებული, მაგრამ უკეთესი ქულები აქვს იმ აბიტურიენტს, რომელსაც ეს პროგრამა მეორე ან მესამე ადგილას უწერია, ვის მიენიჭება უპირატესობა ჩარიცხვის დროს?
იმ შემთხვევაში, თუ ერთ აბიტურიენტს აქვს მეორე აბიტურიენტზე მაღალი ქულები, მაგრამ არ აღმოჩნდა საკმარისი პირველ და მეორე ადგილზე ჩასარიცხად, სისტემა პირველ რიგში განიხილავს მაღალქულიანი აბიტურიენტის ჩარიცხვის საკითხს. მიუხედავად იმისა, რომ ეს კონკრეტული პროგრამა მას, ვთქვათ, მესამე ადგილზე ჰქონდა მითითებული. ისიც გასათვალისწინებელია, რომ იმ შემთხვევაში, თუ გამოცდებში მონაწილეს ქულა ეყოფა პირველ არჩევანზე ჩასარიცხად, მომდევნო არჩევანზე მისი ჩარიცხვა აღარ განიხილება.
თუ აბიტურიენტმა ჩააბარა მათემატიკაც და ისტორიაც და ერთ-ერთ საგანში ვერ გადალახა კომპეტენციის მინიმალური ზღვარი, რა უნდა გაითვალისწინოს მან საგანმანათლებლო პროგრამების არჩევისას?
ასეთ შემთხვევაში აბიტურიენტმა კარგად უნდა გადაამოწმოს არჩევანი და ჩამონათვალში დატოვოს მხოლოდ ის პროგრამები, სადაც ჩაირიცხება იმ საგნით, რომელშიც გადალახა მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი.
დამატებით რას ურჩევდით აბიტურიენტებს?
აბიტურიენტებს ვთხოვ ყურადღება მიაქციონ მათთვის განკუთვნილ ცნობარში მოცემულ ინფორმაციას. ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ ამ დოკუმენტში ასახულია ყველა ის ცვლილება, რომლებიც განხორციელდა რეგისტრაციის დაწყებიდან (ვგულისხმობ ინფორმაციას აკრედიტაციის შესახებ).
ცნობარში ასევე მოცემულია ცხრილები, რომლებშიც ასახულია უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მონაცემები, თითოეული გამოცდისათვის მინიჭებული კოეფიციენტები, მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი და სწავლის საფასური, თუ რომელ ქალაქში ხორციელდება ესა თუ ის პროგრამა და სხვ. მიუხედავად იმისა, რომ საგამოცდო პროცესის ძირითადი ნაწილი დასრულებულია, კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი ეტაპი წინ არის. ამიტომ აბიტურიენტებს ვურჩევ აუცილებლად გადაამოწმონ საკუთარი არჩევანი და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, არ დაივიწყონ ნებისმიერი ცვლილების დამახსოვრება.
ბოლო კვირის მონაცემით, სკოლებში Covid-19-ის გავრცელების მაჩვენებელი კვლავ შემცირებულია
​განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინფორმაციით, ბოლო კვირის მონაცემებით, სკოლებში ინფიცირების მაჩვენებელი შემცირდა. ვირუსი დაუდასტურდა მასწავლებლების 0.9%-ს, ხოლო მოსწავლეების – 0.3%-ს, რაც წინა კვირის მაჩვენებელთან შედარებით ნაკლებია.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სკოლებში Covid-19-ის ვირუსის გამოვლენისთანავე დროულ რეაგირებას ახდენს და ჯანდაცვის სფეროს წარმომადგენელთა რეკომენდაციის საფუძველზე, ცალკეული კლასი ან სკოლა მყისიერად გადადის დისტანციურ სწავლებაზე.
„ბოლო კვირის მონაცემის მიხედვით, საქართველოს მასშტაბით დისტანციურ სწავლებაზე გადავიდა 218 სკოლა და ცალკეული 415 კლასი, რაც წინა კვირის მონაცემებთან შედარებით ასევე შედარებით დაბალი მაჩვენებელია.
მასწავლებელთა და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა ვაქცინაციის პროცესი კვლავ გრძელდება. ამ ეტაპისთვის აცრილია მათი 69,6%.
სწავლის სასკოლო სივრცეში განახლებიდან დღემდე საქართველოს მასშტაბით დისტანციურ სწავლებაზე იმყოფება რისკის ჯგუფის 142 მასწავლებელი.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სკოლებში Covid-19-ის ვირუსის პრევენციის მიზნით აქტიურად მუშაობს სხვადასხვა მიმართულებით. ასევე აქტიურად მიმდინარეობს Covid-19-ზე მასწავლებელთა ტესტირება. სკოლები სრულად არიან აღჭურვილი პანდემიის პრევენციისათვის სასწავლო წლის ბოლომდე საჭირო რესურსების მარაგით.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო კიდევ ერთხელ მოუწოდებს სრულიად სასკოლო საზოგადოებას, მაქსიმალურად დაიცვან ჯანდაცვის სფეროს რეკომენდაციები, აქტიურად ჩაერთონ ვაქცინაციის პროცესში.
თავის მხრივ, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებები მაქსიმალურად უზრუნველყოფენ ჯანდაცვის სფეროს რეკომენდაციების დაცვასა და უსაფრთხო გარემოს შექმნას. ამ პროცესს მონიტორინგს საგანმანათლებლო რესურსცენტრებისა და სამინისტროს წარმომადგენლები უწევენ“, - აღნიშნულია განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.