დაიწყება თუ არა 2019-2020 სასწავლო წელი 15 სექტემბერს
საქართველოს საჯარო სკოლებში 2019-2020 სასწავლო წელი 16 სექტემბერს დაიწყება. განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანების შესაბამისად, საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში სასწავლო წლის დაწყების თარიღად 15 სექტემბერია განსაზღვრული.
მაგრამ იმ შემთხვევაში, თუ 15 სექტემბერი ემთხვევა უქმე ან დასვენების დღეს, სასწავლო წელი 15 სექტემბრის შემდგომ პირველ სამუშაო დღეს დაიწყება. რადგან წელს 15 სექტემბერი კვირა დღეს ემთხვევა, 2019-2020 სასწავლო წელი 16 სექტემბერს დაიწყება.
ამასთან, 2019-2020 სასწავლო წელს, ზოგადი განათლების დაწყებით საფეხურზე სწავლის დაწყების უფლება აქვთ იმ მოსწავლეებს, რომელთა ასაკი შეესაბამება კანონით განსაზღვრულ მოთხოვნებს, ანუ სწავლის დაწყებისთვის შესრულებული აქვთ 6 წელი და მათი ასაკი არ აღემატება 10 წელს.
გაინტერესებთ ვინ გამოიგონა საშინაო დავალება
ადამიანი, რომელმაც საშინაო დავალება გამოიგონა იტალიელი მკაცრი მასწავლებელი რობერტ ნევილისია.
მან საშინაო დავალება 1905 წელს მოსწავლეების დასჯისთვის გამოიყენა. ნევილისი თავისი მოსწავლეების მიღწევებით უკმაყოფილო იყო. მასწავლებლის თავდაუზოგავი შრომის მიუხედავად, ბავშვების სწავლის დონე და უნარები არ უმჯობესდებოდა. მან მოიფიქრა მოსწავლეების დასჯა ისე, რომ ეს ფსიქოლოგიური ძალადობა არ ყოფილიყო. სწორედ ასე მივიდა ნევილისი დასკვნამდე, რომ საშინაო დავალება საუკეთესო გამოსავალი იყო.