ეროვნულ სასწავლო გეგმაში ცვლილებაა
ეროვნულ სასწავლო გეგმაში ცვლილებაა. შესაბამისი ბრ​ძანება, რომელსაც განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი აწერს ხელს, საკანონმდებლო მაცნეში გამოქვეყნდა და ძალაშიც შევიდა.
მანამდე ამ ბრძანებში ცვლილება სამი თვის წინ ​განხორციელდა, რომლის თანახმადაც განსხვავებულად ჩამოყალიბდა ის მუხლი, რომელიც პარალელურ კლასებში მოსწავლეთა რაოდენობას ეხებოდა.
ამ ცვლილებით კი ბრძანებას დაემატა აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე არსებული საჯარო სკოლები:
„პარალელური კლასების არსებობა დასაშვებია იმ შემთხვევაში, თუ თითოეულ პარალელურ კლასში მოსწავლეთა მინიმალური რაოდენობა არის 15. გამონაკლისი მოსწავლეთა მინიმალურ რაოდენობასთან დაკავშირებით დაიშვება საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს იმ ტერიტორიულ ორგანოს – საგანმანათლებლო რესურსცენტრთან (შემდგომში – რესურსცენტრი) შეთანხმებით, რომლის სამოქმედო ტერიტორიაზეც მდებარეობს საჯარო სკოლა. აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის (შემდგომში – ავტონომიური რესპუბლიკა) ტერიტორიაზე არსებული საჯარო სკოლების შემთხვევაში, გამონაკლისი დაიშვება განათლების სფეროში უფლებამოსილ შესაბამის სამინისტროსთან შეთანხმებით.
2014-2015 სასწავლო წლამდე საჯარო სკოლაში ჩარიცხულ მოსწავლეთათვის კლასში მოსწავლეთა მაქსიმალური რაოდენობა განისაზღვრება 30 მოსწავლით. მოსწავლეთა მაქსიმალურ რაოდენობასთან დაკავშირებით გამონაკლისი დაიშვება საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან წერილობითი შეთანხმებით. თანხმობა გაიცემა ობიექტური გარემოების გათვალისწინებით კონკრეტულ მოსწავლეზე და ვრცელდება ამავე მოსწავლის მიერ ამავე სკოლის მომდევნო კლასში სწავლის გაგრძელებისას. ასეთ შემთხვევაში, მოსწავლეთა მაქსიმალური რაოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს 35-ს. პარალელური კლასების არსებობა დასაშვებია იმ შემთხვევაში, თუ თითოეულ პარალელურ კლასში მოსწავლეთა მინიმალური რაოდენობა არის 18; გამონაკლისი მოსწავლეთა მინიმალურ რაოდენობასთან დაკავშირებით დაიშვება იმ რესურსცენტრთან შეთანხმებით, რომლის სამოქმედო ტერიტორიაზეც მდებარეობს საჯარო სკოლა. ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე არსებული საჯარო სკოლების შემთხვევაში, გამონაკლისი დაიშვება განათლების სფეროში უფლებამოსილ შესაბამის სამინისტროსთან შეთანხმებით,“ - აღნიშნულია ბრძანებაში.
მოიწონეთ გვერდი „მასწავლებლებ​ის სანდო წყარო“
,,სკოლებში, მეათე-მეთორმეტე კლასების პროგრამაში პროფესიული განათლების შეტანის ამბიციურ პროექტს შემდეგი წლიდან ეტაპობრივად დავიწყებთ''
სკოლებში, მეათე-მეთორმეტე კლასების პროგრამაში პროფესიული განათლების შეტანის ამბიციურ პროექტს შემდეგი წლიდან ეტაპობრივად დავიწყებთ, – განაცხადა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, გიორგი ამილახვარმა საქართველოს ​პირველი არხის გადაცემაში „გადაწყვეტილება“ სტუმრობისას.
„ეს, ბუნებრივია, 2 100-ვე სკოლაში ერთდროულად ვერ მოხდება. თავიდან, შეირჩევა 40-50 საპილოტე სკოლა, სადაც მოხდება პროფესიების და საჭიროებების იდენტიფიცირება, რომელიც იმ სკოლის ადგილსამყოფელის არეალში არსებობს. მომზადდება ლაბორატორიები, ინფრასტრუქტურა, სხვადასხვა პროგრამა და მასწავლებლები. ამისთვის ალბათ, რამდენიმე წელი დაგვჭირდება და რას ვიზამთ ამით? – პირველი, ხელმისაწვდომობას უზრუნველვყოფთ, რადგან ქვეყანაში გვაქვს 2 100 სკოლა და შეუძლებელია, თუნდაც ამის ნახევარი კოლეჯი შევქმნათ. მეორე, სკოლის კურსდამთავრებულთა 70-75% უმაღლეს განათლებას ირჩევს და როდესაც ეს სისტემა სკოლაშივე დაინერგება, სკოლის დამთავრებისთანავე ახალგაზრდას მიეცემა, როგორც სკოლის ატესტატი, ასევე, თუ ისინი პროფესიული განათლების მიმართულებას აირჩევენ, მიეცემა დიპლომი, სერტიფიკატი, რომელიც ადასტურებს ერთ კონკრეტულ პროფესიაში მის მომზადებას. შესაბამისად, ახალგაზრდა სკოლის დამთავრებისთანავე იქნება მზად, რომ შევიდეს შრომის ბაზარზე ერთი მნიშვნელოვანი დათქმით – მას არასდროს არ ეკეტება კარი, რომ გააგრძელოს სწავლა პროფესიულ, თუ უმაღლეს სასწავლებელში“, – განაცხადა ამილახვარმა.
მისი თქმით, საშუალო საფეხურზე ინტეგრირებული პროგრამის დანერგვა მოხდება სასკოლო საგნების პარალელურად და რა თქმა უნდა, მოსწავლე ამით სასკოლო საგნებს არ მოწყდება.
ამასთან, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა აღნიშნა, რომ რა თქმა უნდა, სკოლებში ვერ იქნება ის პროფესიული განათლება, რაც კოლეჯებში ხორციელდება, მაგრამ ეს იქნება პირველი მარცვალი, რომელიც საბაზო, თუ საშუალო საფეხურიდან დაიწყება.
როგორც გიორგი ამილახვარმა აღნიშნა, აღნიშნული პროგრამით მოხდება პროფესიული განათლების პოპულარიზაცია ადრეულ ასაკში და პრესტიჟის ამაღლება.
„რამდენიმე მიმართულებით ამ სვლებით, საბოლოო ჯამში, მივალთ იქამდე, რომ არ იქნება მყისიერი გადაწყვეტილება მიღებული სკოლის დამთავრებისთანავე, რომ ახალგაზრდამ პირდაპირ უმაღლესში უნდა გააგრძელოს სწავლა“, – განაცხადა გიორგი ამილახვარმა.