,,არსებული დინამიკა არ უქმნის საფრთხეს სწავლის დაწყებას'' - ამირან გამყრელიძე
,,თუ ჩვენ იმ დინამიკით წავედით, რაც დღეს გვაქვს, ეს არავითარ საფრთხეს არ უქმნის სწავლის დაწყებას'' - აღნიშნულის შესახებ დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა ამირან გამყრელიძემ კორონავირუსთან დაკავშირებით შექმნილი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის დასრულების შემდეგ განაცხადა.
მისი თქმით, თუ დავიცავთ რეკომენდაციებს, შესაძლებელია, მეორე ტალღა აღარ იყოს:
„თუ ყველა დავიცავთ რეკომენდაციებს, რომელსაც ჯანდაცვის სექტორი იძლევა, დიდი ალბათობით, მეორე ტალღაში, შეიძლება, არ შევიდეთ. აქამდე ქართველებს დამყოლობა ჰქონდა ძალიან კარგი, ამ 3-4 თვის განმავლობაში, ამიტომ მოვედით ამ მდგომარეობამდე, სწორედ ამიტომ არის ჩვენთან ინფექციის გავრცელების მაჩვენებლი შედარებით დაბალი, ვიდრე ჩვენ ირგვლივ მყოფ ქვეყნებში. თუ ჩვენ ამ დინამიკით წავედით, რაც დღეს გვაქვს, ეს არავითარ საფრთხეს არ უქმნის არც სწავლის დაწყებას, არც არჩევნების ჩატარებას და არც სხვა ღონისძიებებს. თუ ჩვენ არ გავუფრთხილდით ამ ერთობლივ მონაპოვარს და „ავიშვით“, მაშინ ეპიდსიტუაციის გაუარესების რისკი არსებობს. ეპიდსიტუაციის მიხედვით გადაწყდება, საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდება თუ არა. თხოვნა მაქვს, რომ ყველამ ერთად შევასრულოთ ის რეკომენდაციები, რასაც ჯანდაცვის სექტორი იძლევა,“- განაცხადა ამირან გამყრელიძემ.