სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესი დაიწყო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ IX კლასის ყველა საგნისა და დაწყებითი და საბაზო საფეხურების (I-VIII კლასების) ზოგიერთი საგნისთვის სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესი დაიწყო. ამის შესახებ მინისტრის პირველმა მოადგილემ ეკატერინე დგებუაძემ სამინისტროში გამართულ ბრიფინგზე დეტალურად ისაუბრა.
გრიფირების პროცესი სსიპ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ბაზაზე არსებულ პლატფორმაზე - https://grifireba.emis.ge - სრულად ელექტრონულად მიმდინარეობს, რაც სახელმძღვანელოების შეფასების პროცესში საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველი სპეციალისტების ჩართვის შესაძლებლობასაც იძლევა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ სახელმძღვანელოების გრიფირების პროცესში ყველა დაინტერესებული მხარის, მათ შორის, მშობლების ჩართულობის უზრუნველყოფის მიზნით, გრიფირების ელექტრონულ პორტალზე 18 მარტის ჩათვლით საჯაროდ იქნება განთავსებული ყველა სახელმძღვანელოს მაკეტი (ანონიმური ეგზემპლარი). აღნიშნულ პორტალზე ნებისმიერ მსურველს ექნება შესაძლებლობა, გაეცნოს სახელმძღვანელოების შინაარსს და გააკეთოს შესაბამისი კომენტარი.
დაინტერესებული პირების მიერ პორტალზე დატოვებულ კომენტარებს განიხილავს სახელმძღვანელოების შემფასებელთა საგნობრივი ჯგუფები, რომლებიც საგნის სპეციფიკის გათვალისწინებით, ეროვნული სასწავლო გეგმის ექსპერტებთან ერთად, აერთიანებს მრავალწლიანი პრაქტიკის მქონე მასწავლებლებს, დარგის მეცნიერებს, ფსიქოლოგებს, ფილოლოგებსა და სხვა პროფესიის წარმომადგენლებს.
რეცენზირების I ეტაპი მაისში, ხოლო II ეტაპი კი - ივნისის დასაწყისში დასრულდება. სახელმძღვანელოებისთვის გრიფის მინიჭების შესახებ გადაწყვეტილება 2021 წლის 18 ივნისამდე იქნება მიღებული. იმ შემთხვევაში, თუ საგანში სამზე მეტი გრიფირებული სახელმძღვანელო გაივლის რეცენზირების ეტაპს, სკოლა არჩევანს რეიტინგის პირველი სამეულიდან გააკეთებს.
2021 წელს სასკოლო სახელმძღვანელოების/სერიების გრიფირებასთან დაკავშირებით 54 განაცხადი გაკეთდა, საიდანაც 53-მა გადალახა პირველი საფეხური და რეცენზირების ეტაპზე გადავიდა. ამასთან, პირველად გრიფირების ისტორიაში შესაფასებლად წარმოდგენილია I-IV კლასების აფხაზური ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელოები.
სახელმძღვანელოების რეცენზენტთა შერჩევისა და მათი გადამზადების მიმართულებით სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს სხვადასხვა სამთავრობო თუ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან, მათ შორის, სახალხო დამცველის აპარატთან და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან. სისტემისამგვარი ღიაობა დადებითად შეფასდა საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა და იურიდიული განათლების ხელშეწყობის ფონდის მიერ ანგარიშში - „თანასწორობის პოლიტიკა ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში“. ამასთან, 2020 წელს გაეროს ბავშვთა ფონდთან თანამშრომლობით, საერთაშორისო დამოუკიდებელი ექსპერტის მიერ ჩატარდა სასკოლო სახელმძღვანელოების პროცესის შეფასება და გაიცა რეკომენდაციები.
„მოსწავლეების საკლასო ოთახებში დასაბრუნებლად იწყება კვლევების ჩატარება მუნიციპალიტეტებში და სოფლად,“ - განათლების მინისტრის მოადგილე ეკატერინე დგებუაძე
განათლების მინისტრის მოადგილემ ეკატერინე დგებუაძემ ჯანდაცვის სამინისტროსა და განათლების სამინისტროს მიერ დადგეგმილი ერთობლივი კვლევის შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ მუნიციპალიტეტებსა და სოფლებში კოვიდ-19-ის გავრცელების პროცენტული მაჩვენებლის განსაზღვრის შემდეგ გადაწყდება სწავლის საკლასო ოთახებში განახლება:
„ჯანდაცვის სამინისტროსთან, დაავადებათა კონტროლის ეროვნულ ცენტრთან ყოველდღიური მუშაობის საფუძველზე, არსებობს მოლოდინი, რომ ოთხ ოქტომბრამდე დაიწევს ინფიცირების მაჩვენებელი. ჩვენ ვხედავთ დინამიკაში, რომ ინფიცირების მაჩვენებელი იკლებს. ორ უწყებას შორის თანამშრომლობით იწყება კვლევების ჩატარება მუნიციპალიტეტებში და სოფლად. მოხდება იდენტიფიცირება იმ სოფლების, სადაც ინფიცირების მაჩვენებელი არის ოთხ პროცენტზე დაბალი. ამ კვლევის შედეგები უნდა წარმოადგინონ სწორედ სექტემბრის ბოლოს. არის მოლოდინი, რომ ​ქვეყნის მასშტაბით ყველა სკოლა არ გააგრძელებს პროცესს დისტანციურად. არის დაშვება იმისა, რომ გარკვეული მოსწავლეები დაბრუნდნენ სასწავლო ოთახებში.“
ეკატერინე დგებუაძის თქმით, განათლების სამინისტროსთვის პრიორიტეტულია მოსწავლეების სკოლაში დაბრუნების საკითხი:
„ბავშვებში ხდება ამ ინფექციის გავრცელება. ​ჩვენ დავბრუნდებით თუ არა საკლასო ოთახებში, დამოკიდებულია თითოეული ჩვენგანის პასუხისმგებლობაზე. განათლების სამინისტრო ჯანდაცვის სამინისტროსთან ერთად ყველა ნაბიჯს დგამს. შესწავლილი გვაქვს ინტერნეტთან წვდომა, გარემო, ტექნიკის მდგომარეობა. ყველა ამ გათვლასთან ერთად დაიწყება კვლევა. გვინდა მივცეთ თითოეულ ოჯახს, თითოეულ ბავშვს შესაძლებლობა, რომ დაბრუნდნენ საკლასო ოთახებში.“
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ მოსწავლემ განათლება მიიღოს სასწავლო ოთახში. ეს არის პირველი ამოცანა, რომელსაც აყენებს განათლების სისტემა. თუ ​მასწავლებლების, ადმინისტრაციის წარმომადგენლების და სკოლის ტექნიკური პერსონალის 80 % იქნება აცრილი, ეს მოსწავლეებს ვერ დაიცავს. შესაძლებელია, მოსწავლემ მოიტანოს და მან გაავრცელოს ინფექცია სკოლებში. ჩვენ გვინდა თემში შემცირდეს პროცენტული მაჩვენებელი და ამის შემდეგ მივცეთ მოსწავლეებს სკოლაში დაბრუნების შესაძლებლობა,“ - აღნიშნულ საკითხზე ეკატერინე დგებუაძემ ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში ისაუბრა.