რას მოხმარდება ინკლუზიური განათლების მიმართულებით გაზრდილი თანხები და აისახება თუ არა მასწავლებელთა სახელფასო დანამატებზე?
რას მოხმარდება ინკლუზიური განათლების მიმართულებით გაზრდილი თანხები და აისახება თუ არა მასწავლებელთა სახელფასო დანამატებზე? - ,,ახალი განათლების'' აღნიშნულ კითხვას განათლების მინისტრის მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ უპასუხა.
,,მასწავლებლისთვის კლასში ყველა მოსწავლე თანაბარია, არა აქვს მნიშვნელობა, სსს მქონეა თუ ტიპური განვითარების, მასწავლებელი ვალდებულია, თანაბრად/ერთნაირად იმუშაოს გაკვეთილზე მყოფ ყველა მოსწავლესთან. აქვე ვიტყვით იმასაც, რომ სპეციალური მასწავლებლები გახდნენ მასწავლებლები და მათ არა აქვთ განსხვავებული სტატუსი. ამიტომ, ახლა, რეალურად შეგვიძლია ვთქვათ, რომ სისტემაში რამდენიმე ტიპის მასწავლებელი გვყავს: მასწავლებელი, რომელიც საგანს ასწავლის, მოწვეული მასწავლებელი… და სპეციალური მასწავლებელი. რაც შეეხება მათ სახელფასო პოლიტიკას, აქაც თანაბარი პირობებია და სპეციალური მასწავლებლის ხელფასიც იმდენივეა, რაც პრაქტიკოსის. თუმცა, ძალიან კარგი სიახლე იყო ის, რომ წელს, პირველად ჩვენი განათლების ისტორიაში, სპეციალური მასწავლებლის გამოცდა ჩატარდა. ამ მიმართულებით, სასიხარულოა, რომ შედეგების მიხედვით, გამოცდაზე რეგისტრირებული მასწავლებლების 50%-ზე მეტმა სპეციალურმა მასწავლებელმა ბარიერის გადალახვა შეძლო, რაც იმას ნიშნავს, რომ მათ სტატუსი აიმაღლეს. შესაბამისად, უკვე გვყავს უფროსი სპეციალური მასწავლებლები. მათი ხელფასი უფროსის სტატუსის მქონე მასწავლებლების ხელფასის თანაბარი იქნება და ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ სპეციალური მასწავლებლებიც გაჰყვებიან მასწავლებლის პროფესიული განვითარების გზას.
რაც შეეხება კითხვას, თუ რას მოხმარდება დამატებითი დაფინანსება, გეტყვით, რომ ეს ფული, ფაქტობრივად, ხმარდება სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისთვის სრულყოფილი გარემოს შექმნას, დამხმარე რესურსებს, დამხმარე სპეციალისტებს, რეალურად, ეს არის მათი მხარდამჭერი თანხა. ყველა სკოლაში გავაგზავნეთ შეტყობინება/ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ რესურსოთახის მოწყობა ყველასთვის სავალდებულოა, ისინი დეტალურად არიან ინფორმირებული როგორ უნდა იყოს რესურსოთახი აღჭურვილი, რა არის ამისთვის მინიმალური საჭიროება. დამატებითი დაფინანსება, ასევე, გულისხმობს, საჭიროების შემთხვევაში, დამხმარე სპეციალისტების აყვანას და რესურსოთახის აღჭურვას საგანმანათლებლო და განმავითარებელი რესურსებით. ასევე, დამატებითი დაფინანსებიდან, შეიძლება, სკოლამ გარკვეული თანხა სპეციალური მასწავლებლის ხელფასისთვისაც გამოიყენოს, თუკი მისი ხელფასის ასანაზღაურებლად თანხა აკლდება,'' - აღნიშნა ეკატერინე დგებუაძემ.
ინტერვიუ იხილეთ სრულად - ,,ახალი​ განათლება''
„საიდან მოდის რთული ქცევა? როდესაც მარწუხებშია ბავშვი, მან სადღაც უნდა გამოუშვას თავისი ენერგია,“ - ფსიქოლოგი ნინო ბუაძე
ფსიქოლოგი ნინო ბუაძე ბავშვის რთული ქცევის გამომწვევ მიზეზებზე საუბრობს და აღნიშნავს, რომ რთულ ქცევას რამდენიმე სხვადასხვა მიზეზი აქვს:
„მინდა შევეხო რთულ ქცევას, რაზეც ხშირად ვსაუბრობთ. ბავშვის ქცევა, რა თქმა უნდა, პირდაპირ კავშირშია აღზრდასთან. როდესაც მარწუხებშია ბავშვი, მან სადღაც უნდა გამოუშვას თავისი ენერგია. განსაკუთრებით კარგად ჩანს ეს, როდესაც ბავშვს ოთხი წელი მკაცრი პედაგოგი ჰყავს, შემდეგ გადადის მეხუთე კლასში და იქ სხვადასხვა მასწავლებელი შემოდის, ზოგი მკაცრია, ზოგი ნაკლებად, აქ უკვე ბავშვი გამოუშვებს იმ დაგროვილ ენერგიას, რომელიც კარგად ეჭირა პედაგოგს. რის ფასად და როგორ ეჭირა, ეს უკვე სხვა საკითხია. ხშირ შემთხვევაში ეს დაგროვილი ენერგია არის დესტრუქციული, აგრესიული, ამას ასაკობრივი კრიზისებიც მოჰყვება. საიდან მოდის ე.წ. რთული ქცევა? ერთი მიზეზი არის დაგროვილი ენერგია, რომელსაც არ მიეცა შესაძლებლობა სადღაც რეალიზებულიყო, მეორე - დასწავლა, ვიღაც იქცევა ასე და მეც ასე უნდა მოვიქცე. რთული ქცევა, შესაძლოა, ოჯახშიც იყოს დასწავლილი, მაგ. ბილწსიტყვაობა. ამით ბავშვი იქცევს ყურადღებას. ყურადღება ძალიან მნიშვნელოვანია. ადამიანის იგნორი იმდენად მტკივნეულია, რომ ადამიანი ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ ყურადღება დაიბრუნოს.“
ნინო ბუაძის თქმით, ქცევა კონტექსტის მიხედვით, შესაძლოა რთულიც იყოს და ტიპიურიც:
„რთული ქცევა, შეიძლება, იყოს აბსოლუტურად ტიპიური ქცევა, უბრალოდ არ იყოს შესაბამის გარემოში. მაგ. ბავშვმა რომ გაკვეთილზე ტელეფონი ამოიღოს და მულტფილმს უყუროს, ესეც რთული ქცევაა. სხვა გარემოში ეს არ იქნებოდა რთული ქცევა. ყველა ქცევას, რომელსაც ბავშვი გვთავაზობს, გარკვეული წინაპირობა აქვს. ქცევა ეს არის შედეგი, რომელიც მივიღეთ. ამ შედეგს აქვს წინა ეტაპები. შესაძლოა, ქცევას ჰყავდეს მაპროვოცირებელი. ბავშვი რთულ ქცევას ავლენდეს იმ მაყურებელთან, რომელიც მისთვის მნიშვნელოვანია. შესაძლოა, ის არ იქცეოდეს რთულად დედასთან, მაგრამ ამას აკეთებდეს ბებიასთან. რთულ ქცევას აქვს სხვადასხვა მიზანი, შესაძლოა, ეს იყოს ყურადღება, სათამაშოს დაბრუნება და ა.შ. შესაძლოა, მიზეზი იყოს ისიც, რომ ბავშვმა არ იცის სხვა ალტერნატივა, თუ როგორ მოიქცეს. ის ამბობს ცუდ სიტყვებს და იბრუნებს სასურველ ნივთს, მაგრამ არ იცის ალტერნატივა, თუ როგორ დაიბრუნოს ნივთი სხვანაირად.“
ნინო ბუაძე ბავშვის ფიზიკური დასჯის ნეგატიურ ასპექტებს გამოყოფს და აცხადებს,რომ დასჯით ბავშვი ვერაფერს სწავლობს:
„როგორც წესი, რთულ ქცევას მოჰყვება ხოლმე დასჯა. რატომ არ უნდა დავსაჯოთ ბავშვი? რატომ არ ვცემთ ან წამოვარტყამთ ხოლმე ბავშვს? რატომ უნდა წამოვარტყა ბავშვს, როდესაც ცუდი სიტყვა მითხრა, ან თქვა სადღაც ისეთ გარემოში, სადაც მე შემრცხვა? შეიგინა, წამოვარტყი და ის იგივენაირად აღარ მოიქცევა, მაგრამ რატომ არ ვაკეთებ ამას? ის დაისწავლის ამ ქცევას და მის მიმართ ცუდ ქცევაზე მსგავსი პასუხი ექნება. როდესაც ბავშვს ვსჯი, წამოვარტყამ, მას ვაგრძნობინებ ჩემს უპირატესობას, ვამცირებ, მასში აგრესიას ვბადებ და მას სურვილი აქვს, როდესღაც სამაგიერო გადამიხადოს. ის ქცევაზე კი არ ფიქრობს, თუ რა დააშავა, იმ აგრესიაზეა ორიენტირებული, რომელიც მასში დაგროვდა.“
„ავტორიტარული სტილის მშობლები ხშირ შემთხვევაში ფიქრობენ, რომ ცემა გამართლებულია. ისინი ხშირად ამბობენ: „მართალი იყო დედა, რომ მცემდა და ისე მატარებდა მუსიკაზე, სხვანაირად მე ვერ ვისწავლიდი მუსიკას, ამიტომ მეც ასე უნდა მოვიქცე.“ ბავშვს ამ დროს ძალიან ბევრი აგრესია უგროვდება და მისგან გათავისუფლებას ცდილობს. აგრესიის ცნობილი ფოტო არსებობს, ხელმძღვანელი რომ ქვეშემრდომს ეჩხუბება, მეუღლე ბავშვს, ბავშვი ძაღლს. აგრესია არსად იკარგება, ის ერთი ადამიანიდან მეორეზე გადადის. ბავშვი ვერ იგებს, რა უნდა გააკეთოს. მან არ იცის, თუ არ შეიგინა, რა უნდა ქნას ამ დროს. ცემა და გამოხატული აგრესია იმ მომენტში მყისიერად შეწყვეტილი რთული ქცევაა და არა ის, რომ ბავშვმა ისწავლოს ალტერნატივა. ბავშვმა რომ მიუღებელი ქცევა განახორციელა, მშობელმა თუ არ იმსჯელა მასთან ერთად ამაზე, თუ მან ბავშვს არ მიაწოდა ქმედების სწორი ფორმა, ის ვერაფერს ისწავლის, გარდა იმისა, რომ მიიღებს შიშს. ერთადერთი რასაც ბავშვი სწავლობს არის ის, რომ როდესაც მას ვინმე ცუდად მოექცევა, მანაც უნდა დაარტყას,“ - აღნიშნავს ნინო ბუაძე.