პედაგოგების ვაქცინაცია საქართველოში სავალდებულო ხდება - თენგიზ ცერცვაძე
პედაგოგების სავალდებულო ვაქცინაციასთან დაკავშირებით ინფექციური პათოლოგიის და შიდსის ცენტრის გენერალურმა დირექტორმა თენგიზ ცერცვაძემ ისაუბრა:
,,რამდენადაც ვიცი, დღეს შეიტანეს კანონპროექტი, რომ ყველა პედაგოგი უნდა იყოს აცრილი. ყველა ქვეყანამ გააკეთა ეს და ჩვენ თან იძახე შენ, არ შეიძლება რაიმე იძულებითი იყოს. რაღაცა მსოფლიოში ყოველთვის არის იძულებითი. გამოხატვის და პიროვნების თავისუფლება უზენაესია, მაგრამ რაღაც იძულებითია,"- აღნიშნა თენგიზ ცერცვაძემ ,,დღის კურიერში"
Momsedu.ge-მ თქვენთვის, მასწავლებლებისთვის შექმნა ახალი სივრცე - „მასწავლებლების ჯგუფი“, სადაც ყოველდღიურად ქვეყნდება საგანმანათლებლო სფეროს სიახლეები. გადმოდით ბმულზე და გაწევრიანდით ჯგუფში - „მასწავლ​ებლების ჯგუფი.
6 მნიშვნელოვანი რამ, რასაც ბავშვები ბაღში სწავლობენ
ბაღში ბავშვები ბევრ მნიშვნელოვან რამეს სწავლობენ. ჩვენს სტატიაში იმ ექვს უნარს გაგაცნობთ, რომლის განვითარებაში ბავშვს ბაღში სიარული ძალიან ეხმარება.
1. საკლასო ოთახში მოქცევის წესები
ბავშვები ბაღში თვითკონტროლს, კონფლიქტის გადაჭრის უნარსა და მოთმინებას სწავლობენ. სამივე ეს უნარი საკლასო ოთახში საჭირო ქცევის წესების ასათვისებლად ძალიან მნიშვნელოვანია. სასკოლო ასაკისთვის ბავშვები უკვე ფლობენ თვითკონტროლის, კონფლიქტის გადაჭრისა და მოთმინების გარკვეულ უნარებს.
2. ჰიგიენის წესების დაცვა
ხუთი-ექვსი წლის ასაკის ბავშვებს ჯერ კიდევ ესაჭიროებათ იმის შეხსენება, რომ მათ ეზოში თამაშის, აბაზანიდან გამოსვლის ან ჭამის დაწყების წინ ხელები უნდა დაიბანონ. ბაღი ბავშვს ამ უნარის ათვისებასა და განმტკიცებაში ეხმარება.
3. კითხვის უნარის გაუმჯობესება
ბავშვები ბაღში სიტყვების სწორად წარმოთქმას, მისი გამოყენებისთვის საჭირო კონტექსტს, წაკითხულის გააზრებასა და გამეორებას სწავლობენ. ეს უნარები ბავშვს სკოლაში კითხვის ათვისებაში ეხმარება.
4. თვლა
ბაღის დასრულების შემდეგ ბავშვებმა გარკვეულ რიცხვებამდე თვლა უკვე იციან. ბაღში ბავშვები არამხოლოდ თვლას , არამედ რიცხვების მნიშვნელობასაც ითვისებენ. თითების გამოყენებით თვლა, 10-მდე დათვლა და სხვა სავარჯიშოები ბავშვებს რიცხვების სამყაროში გზის გაკვალვაში ეხმარება.
5. სპორტული უნარების განვითარება
ბაღში ბავშვებს სპორტული უნარებიც უვითარდებათ. ამასთან, მნიშვნელოვანია, მასწავლებლებმა ბავშვებს ასწავლონ, რომ სპორტულ ღონისძიებებში მონაწილეობისას პირველ ადგილზე გასვლა გადამწყვეტი მნიშვნელობის მქონე არ არის. მთავარია, ბავშვმა გააცნობიეროს, რომ მნიშვნელოვანია წარმატების მისაღწევად მცდელობა არ დაიშუროს.
6. დროის აღქმის უნარის განვითარება
ბავშვები ბაღში კვირის დღეების და თვეების დასახელებებს სწავლობენ. ისინი აცნობიერებენ, რომელ საათზე უნდა იყვნენ ბაღში, როდის უნდა დაბრუნდნენ სახლში. ამ უნარის განვითარებას საბავშვო ბაღში სიარული ხელს მნიშვნელოვნად უწყობს.