„განათლების სამინისტრომ უპრეცედენტო დაშვება გააკეთა, რომ მოიკითხოთ, მსგავსი არცერთ ქვეყანაში არ არის,“- ეკატერინე დგებუაძე
განათლების მინისტრის მოადგილემ ეკატერინე დგებუაძემ სწავლის საკლასო ოთახებში განახლების შესახებ ისაუბრა და იმ პასუხისმგებლობას გაუსვა ხაზი, რომელიც სკოლის დაწყებასთან ერთად დაგვეკისრა:
„პასუხისმგებლობა აიღო არამარტო განათლების სამინისტრომ, არამედ მთელმა ქვეყანამ, რათა ​განათლების უფლება იყოს დაცული. შარშანდელი გამოცდილებით მშობლები იდგნენ ჯგუფად და ადმინისტრაცია სთხოვდა, რომ ერთმანეთთან დისტანცია დაეცვათ. ამ პროცესების მართვა ძალიან რთულია. უნდა დავიცვათ ჩვენი შვილებიც და სხვისი შვილებიც.“
ეკატერინე დგებუაძის თქმით, განათლების სამინისტრომ უპრეცედენტო დაშვება გააკეთა, როდესაც მშობლებს დისტანციურ და დასწრებულ სწავლებას შორის არჩევანის გაკეთების შესძლებლობა მისცა:
„თუ გაქვთ შიში იმისა, რომ ბავშვს სკოლაში გაუშვებთ და იქ მას გარკვეული საფრთხე ექნება, განათლების სამინისტრომ უპრეცედენტო დაშვება გააკეთა. რომ მოიკითხოთ, მსგავსი არცერთ ქვეყანაში არ არის. აირჩიეთ, ყოველ ხუთშაბათს იხსნება ფანჯარა, რომ შეატყობინოთ სკოლას, თუ გინდათ შვილი გადაიყვანოთ დისტანციურ სწავლებაზე. მოსწავლისთვის ორგანიზდება ცალკე სასწავლო პროცესი.“
„მასწავლებელი გაკვეთილს ატარებს სასწავლო ოთახში, მერე მოდის და დისტანციურადაც უნდა ჩაუტაროს იმ ბავშვებს, ვინც დიტანციურ სწავლებაზე რჩება. პედაგოგის უფლებებიც რომ არ დავარღვიოთ, ​გავითვალისწინეთ მათი სახელფასო პოლიტიკაც. დამატებით ჩატარებულ საათებში მასწავლებლები ასევე მიიღებენ ანაზღაურებას,“ - აღნიშნულ საკითხზე ეკატერინე დგებუაძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ ისაუბრა.