რა უნდა გაითვალისწინოთ თუ ჭოჭინას გამოყენებას აპირებთ? - ორთოპედ-ტრავმატოლოგი დეტალებზე
რა უნდა გაითვალისწინოს მშობელმა, სანამ ჭოჭინას გამოიყენებს და შეუძლია თუ არა ზიანის მიყენება ბავშვისთვის? - ამ თემებზე ​MomsEdu.ge-ს ესაუბრა ორთოპედ-ტრავმატოლოგი თინათინ ანთაძე.
- ჭოჭინასთან დაკავშირებით აზრთა სხვადასხვაობა არსებობს ექიმებს შორის, რატომ კრძალავს გარკვეული მათგანი ან რატომ ემხრობა მეორე ნაწილი?
​- ჭოჭინით ბავშვები უამრავ ტრავმას იღებენ, ვინაიდან არ არის მყარი კონსტრუქციის და ყირავდება, შესაბამისად ბავშვი გადმოვარდება და იღებს დაზიანებას. ერთადერთი ეს არის არასასურველი, თუმცა თუ ბავშვი ზის ჭოჭინაში, გვერდზე მშობელი უდგას და არის ყურადღების ქვეშ, რატომაც არა. ამ ნივთის გამოყენებას დადებითი ის აქვს, რომ პატარები ერთობიან, მოსწონთ და პოზიტიურ ემოციას იწვევს. ამასთან, ისინი გონებრივად ვითარდებიან. ზოგიერთი მშობელი ჭოჭინას იყენებს, როგორც სასადილო მაგიდას. სხვა სახელმწიფოებში ეს ნივთი იკრძალება იმიტომ, რომ ბევრი ბავშვი იღებდა ტრავმას, დაზიანებებს. როდესაც ადვილად ხელმისაწვდომია ჩამრთველები, ელექტროენერგიის აპარატურა, შესაძლოა, ელექტრო ტრავმაც მიიღონ, ამის გამო საჭიროა სიფრთხილე.
​- რა ხნის ბავშვი შეგვიძლია ჩავსვათ ჭოჭინაში?
​- დაახლოებით 6 თვის, როდესაც ბავშვს უკვე ჯდომა შეუძლია. საერთოდ მე არ მიყვარს ჭოჭინა და მირჩევნია მანეჟი, რადგან იქ უფრო კარგად ვითარდება ბავშვი და თანაც უსაფრთხოა.
​- კონკრეტულად, რა უარყოფითი თვისებები აქვს ჭოჭინის გამოყენებას და რა შემთხვევაში არ შეიძლება გამოვიყენოთ?
​- ვერ ვიტყვით იმას, რომ არ უნდა გამოვიყენოთ, ასეთი შემთხვევა არ არის. მედიცინასთან და ბავშვის ჯანმრთელობის, ძვლების განვითარებასთან არანაირ კავშირში არ არის. ჭოჭინაში რომ ჩაჯდება, ბავშვს ფეხები აქვს განზე და როდესაც ჩვენ გვაქვს დისპლაზია, კორსეტით, პირიქით, განზე ვაწევინებთ. ასე, რომ ჭოჭინას უარყოფითი თვისებები პირდაპირ უკავშირდება ტრავმატიზმს ანუ როდესაც პატარა უყურადღებობისგან იღებს ტრავმებს, ყირავდება, თავს არტყამს, ხელს ჰყოფს ჩამრთველებში და ა.შ. როგორც უკვე ვთქვი, სამედიცინო თვალსაზრისით არანაირი შეზღუდვა არ აქვს.
​- მშობელმა თუ გადაწყიტა, რომ ჭოჭინაში უნდა ჩასვას პატარა, რა წესები უნდა გაითვალისწინოს?
​- რასაკვირველია, უსაფრთხოების ზომები. როდესაც ჩასვამს, იყოს ახლოს მასთან და მარტო არ დატოვოს, მიაქციოს ყურადღება ტრავმების თავიდან ასაცილებლად.
Momsedu.ge-მ თქვენთვის, ქალებისთვის შექმნა ახალი სივრცე, სადაც ყველაზე მცოდნე დედები იყრიან თავს. ჯგუფის დასახელებაც სწორედ ასეა - „მცოდნე დედების ჯგუფი“, რომლის საშუალებით დედები ერთმანეთს საკუთარ გამოცდილებას გაუზიარებენ. (ჯგუფში გასაწევრიანებლად ნახეთ ბმული - „მც​ოდნე დედების ჯგუფი“)
როგორ უნდა მივხვდეთ, რომ ბავშვს პროფესიონალი ფსიქოლოგის დახმარება სჭირდება
ყველა ადამიანი ტრავმას პასუხობს საკუთარი ინდივიდუალური გზებით.
როგორ ესმით ბავშვებს საფრთხე, საშიშროება?
1. სკოლამდელი ასაკის ბავშვები: პატარა ასაკის ბავშვებისათვის, ძალიან მნიშვნელოვანია როგორ რეაგირებენ და უმკლავდებიან მოზრდილები, განსაკუთრებით კი მათი მშობლები, სტრესულ სიტუაციებს. მშობლებს ისინი მათ მთავარ დამცველებად აღიქვამენ.
2. სკოლის ასაკის ბავშვები: ამ ასაკის ბავშვები უფრო მეტ რამეს აკეთებენ დამოუკიდებლად. სტრესის დროს მნიშვნელოვანია ვეცადოთ, რომ გააგრძელონ მათი ნორმალური ცხოვრებისეული რუტინა.
3. მოზარდები: სტრესის დროს თინეიჯერები შეასაძლოა გახდნენ ზედმეტად დაქვემდებარებულები, დამოკიდებულები ან პირიქით, ზედმეტად დაუდევარები, გაუფრთხილებლები. მშობლებმა ყურადღება უნდა გაამახვილონ შესაძლო რისკისშემცველი ქცევების მიმართ ( მაგ: ნარკოტიკები, ალკოჰოლო და ა.შ)
რისი გაკეთება შეუძლიათ მშობლებს?
1. ისინი არიან როლური მოდელები და მნიშვნელოვანია კომუნიკაცია, რათა აგრძნობინონ რომ მათზე ვიღაც ზრუნავს.
2. საჭიროა მოუსმინოს იმას თუ რას ითხოვს ბავშვი თავისი ქმედებებით. ( პატარამ შეიძლება ჭირვეულობაში გამოხატოს, უფრო დიდმა ბევრი კითხვების დასმაში, მოზარდმა მარტოობაში და ა.შ)
3. აუცილებელია იყვნენ მომთმენნი და მაგალითად გასცენ პასუხები მათ მუდივ კითხვებს. ზოგიერთი უფრო მორცხვია და არ სვამს კითხვებს, მათ შეგვიძლია იქეთ ვუბიძგოთ და მაგალითად ვთხოვოთ აღწერონ სხვები რას ფიქრობენ.
4. მოზრდილების წუხილი სამომავლო ინციდენტების შესახებ ზრდის გარემოცვაში შფოთვას. მნიშვნელოვანია არ გავხადოთ ხელმისაწვდომი ბავშვებისთვის ზედმეტად ბევრი ნიუსი, განსაკუთრებით სატელევიზიო გადაცემები, რადგან მძიმე ამბების მუდმივი ყურება და მოსმენა შიშს უფრო ამძაფრებს. ამ შემთხვევაში უფრო საყურადღებოა მცირე ასაკის ბავშვები.
5. თქვენ შეგიძლიათ ხაზი გაუსვათ იმ ფაქტს, რომ უფროსები ( ხელისუფლება, მმართველი ორგანიზაციები და ა.შ გააჩნია კონკრეტულ სიტუაციას) ყველაფერს აკეთებენ იმისათვის რომ ყველა უსაფრთხოდ იყოს.
6. სტრესის დროს ბრაზი და გაღიზიანებულობა არის ძირითადი ემოციები ნებისმიერ ადამიანთან. დაეხმარეთ შვილებს ეს ემოციები შესაბამისი გზით გამოხატონ. დაარწმუნეთ იმაში რომ მათი გულფიცხობის მიზეზები არ არიან თავად.
7. როდესაც გვაქვს სტრესის მდგომარეობა, ,,რეგრესიები“ ნორმალურია. (მაგალითად იქცევა უფრო პატარა ასაკის შესაფერისად, ვიდრე სინამდვილეშია) თუ სიმპტომებს მუდმივი სახე აქვს და შფოთვას იწვევს, პროფესიონალის დახმარება აუცილებელია.