რამდენ ხანს გაგრძელდება თოვა საქართველოში? - გარემოს ეროვნული სააგენტოს პროგნოზი
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ჰიდრომეტეოროლოგიური პროგნოზების სამსახურის უფროსმა სვეტლანა ნიორაძემ მარტის თვის ამინდის პროგნოზი გაგვაცნო:
„წლევანდელ მარტის თვეში საინტერესოდ ვითარდება პროცესები. ზოგადად ასე ვამბობდით ხოლმე, რომ გიჟი თვეა მარტი. სიგიჟე იმაში მდგომარეობდა, რომ ერთი დღე თოვდა, მეორე დღეს მზე იყო. წელს სხვაგვარად ვითარდება პროცესები. ამის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი არის ცივი ტალღის მოქმედება, რომელიც ძალიან ბევრ ქვეყანაზე მოქმედებს. ასეთი ამინდი შენარჩუნდება კვირის ბოლომდე. დღეს თოვა უნდა შეწყდეს აღმოსავლეთ საქართველოს ზოგიერთ რეგიონში, სადაც დარჩება მცირე ნალექი. დღის ბოლოს გაძლიერდება ქარი, გაყრის ამ ღრუბლებს. თბილისშიც შეწყდება თოვა. დასავლეთ საქართველოში ვინარჩუნებთ ნალექს, უმეტესად თოვლის სახით.“
„შემდეგი კვირის პროგნოზს ძალიან სავარაუდოდ მოგახსენებთ, რადგან ძალიან იცვლება სინოპტიკური პროგნოზი. 17 მარტიდან იქნება ისევ თოვლი, ისევ სიცივე. ასე იქნება 18-შიც, 19-შიც. 20-ში ცოტა შემსუბუქდება, მაგრამ იქნება სიცივე. ის კვირაც იქნება არამდგრადი. ტემპერატურა ცოტა მოიმატებს, მაგრამ იმ სითბოს, რომელიც ყველას უნდა, ჯერჯერობით ვერ ვხედავთ. შეიძლება თოვლი თოვლჭყაპში ან წვიმაში გადავიდეს, მაგრამ ტემპერატურის მომატება თვის ბოლომდე არ იქნება,“- მოცემულ საკითხზე სვეტლანა ნიორაძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.
წყარო; ​„დილა მშვიდობისა საქართველო“