რამდენ ხანს გაგრძელდება თოვა საქართველოში? - გარემოს ეროვნული სააგენტოს პროგნოზი
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ჰიდრომეტეოროლოგიური პროგნოზების სამსახურის უფროსმა სვეტლანა ნიორაძემ მარტის თვის ამინდის პროგნოზი გაგვაცნო:
„წლევანდელ მარტის თვეში საინტერესოდ ვითარდება პროცესები. ზოგადად ასე ვამბობდით ხოლმე, რომ გიჟი თვეა მარტი. სიგიჟე იმაში მდგომარეობდა, რომ ერთი დღე თოვდა, მეორე დღეს მზე იყო. წელს სხვაგვარად ვითარდება პროცესები. ამის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი არის ცივი ტალღის მოქმედება, რომელიც ძალიან ბევრ ქვეყანაზე მოქმედებს. ასეთი ამინდი შენარჩუნდება კვირის ბოლომდე. დღეს თოვა უნდა შეწყდეს აღმოსავლეთ საქართველოს ზოგიერთ რეგიონში, სადაც დარჩება მცირე ნალექი. დღის ბოლოს გაძლიერდება ქარი, გაყრის ამ ღრუბლებს. თბილისშიც შეწყდება თოვა. დასავლეთ საქართველოში ვინარჩუნებთ ნალექს, უმეტესად თოვლის სახით.“
„შემდეგი კვირის პროგნოზს ძალიან სავარაუდოდ მოგახსენებთ, რადგან ძალიან იცვლება სინოპტიკური პროგნოზი. 17 მარტიდან იქნება ისევ თოვლი, ისევ სიცივე. ასე იქნება 18-შიც, 19-შიც. 20-ში ცოტა შემსუბუქდება, მაგრამ იქნება სიცივე. ის კვირაც იქნება არამდგრადი. ტემპერატურა ცოტა მოიმატებს, მაგრამ იმ სითბოს, რომელიც ყველას უნდა, ჯერჯერობით ვერ ვხედავთ. შეიძლება თოვლი თოვლჭყაპში ან წვიმაში გადავიდეს, მაგრამ ტემპერატურის მომატება თვის ბოლომდე არ იქნება,“- მოცემულ საკითხზე სვეტლანა ნიორაძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.
წყარო; ​„დილა მშვიდობისა საქართველო“
„საბავშვო ბაღში მოსიარულე ბავშვისთვის ცივ სეზონზე დასაშვები ავადმყოფობათა სიხშირე არის 10-12-ჯერ ავადობა,“ - პედიატრი ცოტნე ბესელია
პედიატრმა ცოტნე ბესელიამ ბავშვებში ხშირი ავადობის საკითხზე ისაუბრა და განმარტა, რომელ ასაკში არ არის საყურადღებო ცივ სეზონზე ბავშვების ხშირი ავადობა:
„განვმარტოთ, რას ნიშნავს ხშირად მოავადე ბავშვი. საბავშვო ბაღში მოსიარულე ბავშვი, მით უმეტეს, თუ არის პირველი წელი, როდესაც ის შედის ბაღში, ამ დროს ცივ სეზონზე ისინი ხშირად ავადობენ. ცივ სეზონზე დასაშვები ავადმყოფობათა სიხშირე არის 10-12-ჯერ ავადობა. ეს არის ასაკზე დამოკიდებული და ასევე იმაზე, რა კოლექტივშია ბავშვი. საბავშვო ბაღში ეს დასაშვებია. როდესაც ბავშვი არის სასკოლო ასაკში, მაშინ ეს იქნება უფრო ყურადსაღები. სასკოლო ასაკში 8-ჯერ, 10-ჯერ, 12-ჯერ ავადობა წელიწადში უკვე სხვა რაღაცაზე მიანიშნებს ექიმს და მშობელს. ნუ შეეშინდებათ მშობლებს. ბავშვი, რომელიც საბავშვო ბაღში დადის, იმან ხშირად უნდა იავადმყოფოს.
ნურც იმის შეეშინდებათ მშობლებს, რომ ხშირად ამბობენ: „რაც ცივი სეზონი დადგა, ოქტომბრიდან მაისამდე ბავშვი სულ ახველებს. ხომ არ შეიძლება სულ ახველებდეს? რაშია საქმე?“ პოსტ-ინფექციურ პერიოდში, როდესაც ბავშვი გადის ბაღში, ახალი მიკრობი მოქმედებს და მწვავდება ჩივილები. ამიტომ არის ეს გადაბმული, მშობლისთვის ერთი შეხედვით გაუთავებელი ჩივილები. მშობელს უნდა, რომ ეს ხველა ერთ რაღაცასთან დააკავშიროს. ასე არ არის. ეს არის მორიგი მწვავე რესპირაციული დაავადება, მორიგი პოსტ-ინფექციური პერიოდებით. ნუ შეეშინდება ამის მშობელს,“- მოცემულ საკითხზე ცოტნე ბესელიამ „რადიო ფორტუნას“ ეთერში ისაუბრა.