„დაიცავით სამზარეულოში ტილოების წესი, ტყუილად კი არ არის სამი ფერის ტილო,“- რესტორატორი ლიკა კარტოზია
რესტორატორმა ლიკა კარტოზიამ სამზარეულოში წესრიგისა და სისუფთავის დაცვის წესებზე ისაუბრა:
„სამზარეულოს ზედაპირი, სადაც ქალბატონი მუშაობს, თუ ქალბატონი სიმაღლით 1,70-ია, მაშინ ზედაპირი 90 სანტიმეტრზე უნდა იყოს. თუ უფრო მაღალია ქალი, მაშინ აქვს უფლება, რომ აწიოს. ის სივრცე, სადაც პროდუქტს ვამუშავებთ და ვრეცხავთ, შეიძლება 1 მეტრამდე ავწიოთ, რომ დავჭრათ ეს და არ დავიღალოთ. არის სპეციალური გასტრონომიული ზედაპირები, სადაც პირდაპირ მონტაჟდება პოლიეთილენის პარკი და მუშაობის მერე უცებ შეგიძლიათ გააქროთ სახლიდან და არანაირი ბაქტერია არ იქნება თქვენს სამზარეულოში.
სამზარეულოში ღია თაროები ძალიან ლამაზია. თქვენ უნდა გქონდეთ კონტეინერები, ლამაზი, კარგი ზომის. არეულობა არ უნდა იკითხებოდეს. ეს უკვე დაიასახლისზეა დამოკიდებული, რამდენად მოწესრიგებულია და რამდენად აქცევს ამას ყურადღებას. ეს ორგანიზების თემაა. რასაკვირველია, დახურული თაროები უფრო ადვილია, იმიტომ, რომ ვიზუალურად არ ჩანს პატარა ხარვეზები. რაც ყველაზე მთავარია, უნდა გქონდეთ ძალიან კარგი გამწოვი.
ის ზედაპირი, რაზეც ვაკეთებთ საკვებს, არავითარ შემთხვევაში არ უნდა იყოს ახლოს ონკანთან. ერთი შხეფიც რომ მოხვდეს, როდესაც ზეთიან საკვებს ვამზადებთ, კარტოფილს ვწვავთ, თუ მოხვდა, შეიძლება საშინელი დამწვრობა გამოიწვიოს. ზედაპირს რაც შეეხება, მის გაწმენდას, თუ არ გსურთ ქიმიური საშუალებები გამოიყენოთ, შეგიძლიათ ლიმონის წვენისა და სოდის ხსნარი გააკეთოთ და ამით გაწმინდოთ. დაიცავით სამზარეულოში ტილოების წესი. ტყუილად კი არ არის სამი ფერის ტილო. რაღაცები გქონდეთ ზედაპირისთვის, რაღაცები გქონდეთ მეტალის მოსაწესრიგებლად,“- მოცემულ საკითხზე ლიკა კარტოზიამ ტელეკომპანია „ფორმულას“ გადაცემაში „დილა ფორმულაზე“ ისაუბრა.