ზაფხულში ბავშვის სრულფასოვნად დასვენების 4 მთავარი პრინციპი - ევგენი კომაროვსკის რეკომენდაციები მშობლებს
​ზაფხულში სრულფასოვანი დასვენებისთვის გარკვეული რეკომენდაციების დაცვაა საჭირო. ცნობილმა პედიატრმა ევგენი კომაროვსკიმ სოციალურ ქსელში ბავშვის იდეალური დასვენებისთვის აუცილებელი პრინციპების ნუსხა გამოაქვეყნა, რომელსაც ჩვენს სტატიაში უცვლელად შემოგთავაზებთ.
• პრინციპი I. მიეცით ბავშვის ტვინს დასვენების საშუალება
სრულფასოვანი დასვენებისთვის სწავლა უნდა შეწყვიტოთ და გარემო გამოიცვალოთ. როდესაც სწავლის შეწყვეტაზე ვსაუბრობთ, ვგულისხმობთ, რომ ბავშვის მეხსიერება არ უნდა დავტვირთოთ კაცობრიობის მიღწევების შესახებ ახალი ცოდნით. ზაფხულში სწავლა სხვა ფორმით უნდა გაგრძელდეს. ბავშვის განვითარებისა და შემეცნებისთვის ის მეთოდები გამოიყენეთ, რომლებისთვისაც წლის განმავლობაში დრო არასდროს გრჩებოდათ, მაგალითად, ესაუბრეთ ბავშვს ყვავილებზე, ასწავლეთ მათი დასახელება, აჩვენეთ, როგორ უნდა დაანთოთ კოცონი, როდესაც წვიმს და ა.შ.
• პრინციპი II. ბავშვმა მაქსიმალურად ბევრი უნდა იმოძრაოს
ზაფხულში ბავშვმა ბევრი უნდა ისეირნოს, ირბინოს, იხტუნოს და იცურაოს. ძალიან სასარგებლოა როგორც ფეხით, ასევე ველოსიპედით სეირნობაც.
• პრინციპი III. ბავშვი გამოკვებეთ მისი მადის გათვალისწინებით
​თუ ბავშვს საკვების მიღების სურვილი აქვს, მაშინ მას საკვები შესთავაზეთ, ხოლო თუ ის უარზეა, ნუ დააძალებთ, რომ მიირთვას. ვფიქრობ, ეს საუკეთესო საშუალებაა მისი მადის დასაკმაყოფილებლად.
• პრინციპი IV. ბავშვი აუცილებლად გაიყვანეთ სუფთა ჰაერზე
ნებისმიერი შესაძლებლობა გამოიყენეთ, რომ ​ბავშვი მოაშოროთ ქალაქს, ავტომანქანებს, ქარხნებს, ხალხის მასებსა და ხმაურს.