„დღეს დედა ღვთისმშობლის დაბადების დღეა და იფიქრეთ რა საჩუქარს გაუკეთებდით ღვთის დედას,“- დეკანოზი შალვა კეკელია
დეკანოზმა შალვა კეკელიამ ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის შობის დღესასწაულის მნიშვნელობაზე ისაუბრა:
„ყველას გილოცავთ ჩვენი ულამაზესი დედის, ყველაზე მთავარი დედის დაბადების დღეს, ჩვენი ღვთისმშობლის დაბადების დღეს გილოცავთ ყველას. დაკვირვებული ვარ, რომ სხვა დღესასწაულებზე უფრო აქტიურობს მრევლი, ვიდრე ღვთისმშობლის დაბადების დღეს. შინაგანად ეს ყოველთვის მაწუხებდა. ადამიანმა უნდა იცოდეს, რამდენად მნიშვნელოვანია ღვთისმშობლის დაბადების დღე.
პაისი ათონელს აქვს საოცარი ქადაგება ღვთისმშობელთან დაკავშირებით, ის საოცრად ეფერება დედა ღვთისმშობელს. ღვთისმშობლის დაბადების დღეზე ლამაზი დღე რა უნდა იყოს?! ღვთისმშობელი რომ არ დაბადებულიყო, კაცობრიობა ჯერ კიდევ არ იქნებოდა გამოხსნილი. სანამ მაცხოვარს ელოდებოდა კაცობრიობა, ჯერ ღვთისმშობელს ელოდებოდა. დღევანდელი დღით იწყებს ყველა დღესასწაული ათვლას. ღვთისმშობლის დაბადებას მოჰყვა მაცხოვრის შობაც, მაცხოვრის ნათლისღება, აღდგომა, ფერისცვალება. ყველაფერი დაიწყო ამ დღიდან.
დღევანდელ დღეს ღვთისმშობელს საჩუქარი გაუკეთეთ. იფიქრეთ, რა საჩუქარს გაუკეთებთ ღვთისმშობელს. საჩუქრით ადამიანი ხარობს. რა გაახარებს დედას ყველაზე ძალიან? თქვენი შვილებისგან ყველაზე მეტად რა გაგიხარდებოდათ? ფული რომ გაჩუქოს? სახლი? მანქანა? თუ, რომ იყოს ძალიან წესიერი, მასზე ნერვიულობა არ გიწევდეს, არ ფიქრობდე, რომ წავა და რამეს დააშავებს. ყველა დედას უხარია, რომ მისი შვილით იყოს დამშვიდებული. მის შვილს საშიშროება არ ჰქონდეს. წარმოიდგინეთ დედა ღვთისმშობელს როგორ ტკივა, როდესაც ადამიანი ნარკოტიკს იკეთებს, როდესაც ადამიანი აზარტულ თამაშებს თამაშობს, მრუშობს, ბილწსიტყვაობს, იწყევლება, უკმეხია, უტიფარია, უხეშია... ყველას მოგცეთ ღმერთმა ძალა იმისა, რომ დედა ღვთისმშობელი გაგეხარებინოთ ყოველთვის,“ - აღნიშნა მამა შალვა კეკელიამ.