„ამ სასარგებლო პროდუქტებით ყავის ჩანაცვლება შეგიძლიათ,“ - ოთარ ტატიშვილის რჩევები კოფეინზე დამოკიდებულ ადამიანებს
„ამ სასარგებლო  პროდუქტებით  ყავის ჩანაცვლება შეგიძლიათ,“ - ოთარ ტატიშვილის რჩევები კოფეინზე დამოკიდებულ ადამიანებს
ოთარ ტატიშვილმა ყავის შემცვლელი პროდუქტების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ კოფეინზე უარის თქმის ბევრი მიზეზი არსებობს. მისი შემცვლელი პროდუქტების მიღება კი გაცილებით სასარგებლოა:
​ბევრი მიზეზი არსებობს იმისთვის, რომ კოფეინზე ადამიანმა უარი თქვას. ბევრს ვერ წარმოუდგენია დილის დაწყება ყავის გარეშე, რაშიც გეთანხმებით, რადგან საიდანღაც ენერგია უნდა მივიღოთ. მე მოგიყვებით ხუთი პროდუქტის შესახებ, რომლებსაც არამხოლოდ ყავის ჩანაცვლება შეუძლია, გაცილებით უფრო სასარგებლოა და უფრო მოგიყვანთ ენერგიაზე. პირველი არის თაფლი. მას ძალიან დაბალი გლიკემიური ინდექსი აქვს. თაფლის მიღების შემთხვევაში, გაიღვიძებთ და შეიძლება ენერგია საღამომდე გეყოთ. მე გირჩევთ დილა დაიწყოთ თაფლით ან თაფლიანი წყლით. შემდეგი პროდუქტი არის ნუში. ის ძალიან მდიდარია მონოუჯერი სასარგებლო ცხიმებით, ასევე B ვიტამინით. უძილო ღამის შემდეგ, როდესაც გჭირდებათ ენერგიაზე მოსვლა, შეგიძლიათ ნუშით წაიხემსოთ. პირობას გაძლევთ, რომ მოხვალთ ენერგიაზე, გონება სხვანაირად დაიწყებს მუშაობას. ნუშის მიერ მონიჭებული ძალა, ენერგია და შემართება მთელი დღის განმავლობაში გაგყვებათ.“
ოთარ ტატიშვილმა ყავის შემვლელ პროდუქტებს შორის ჭარხალი და ფორთოხალიც დაასახელა:
​ჭარხალი, ისევე როგორც სხვა ბოსტნეულები, მდიდარია რკინით. იმისთვის, რომ შევინარჩუნოთ ჰემოგლობინის ნორმალური დონე, ჭარხალი მნიშვნელოვანი პროდუქტია. ჭარხალი შეიცავს C ვიტამინსაც, რაც ძალიან დაგეხმარებათ, რომ არ გაცივდეთ. ძალიან სასარგებლო ციტრუსია ფორთოხალი, რომელიც ჩემპიონია ყველა სხვა პროდუქტში რიბოფლავინის შემცველობით, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენი ორგანიზმისთვის. ის დიდი რაოდენობით C ვიტამინს შეიცავს, რაც დაგეხმარებათ დილით კარგად გამოღვიძებაში. მე გირჩევთ დილა დაიწყოთ ერთი ჭიქა ფორთოხლის წვენით ან მიირთვით ერთი ფორთოხალი.“
„ბანანი ასევე ძალიან მდიდარი და სასარგებლო ხილია. ბანანი ​დიდი რაოდენობით B ვიტამინს შეიცავს, ასევე უჯრედისს, მაგნიუმს, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია ორგანიზმის გამოღვიძებისთვის. C ვიტამინის საკმაოდ მაღალი შემცველობა ბანანშიც არის, რაც ასევე დაგეხმარებათ, რომ არ გაცივდეთ,“ - აღნიშნულ საკითხებზე ოთარ ტატიშვილმა ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „ანატომია“ ისაუბრა.
წყარო: ​„ანატომია“