„ადამიანები რომ დავყოთ ასე აცრილებად და აუცრელებად, ეს ყოვლად მიუღებელია,“ - დეკანოზი შალვა კეკელია
დეკანოზმა შალვა კეკელიამ ვაქცინაციის მომხრეებსა და მოწინააღმდეგეებს შორის განხეთქილებაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ადამიანებმა ერთმანეთს დამოუკიდებელი არჩევანის გაკეთების საშუალება უნდა მისცენ:
„ერთმანეთს ძალიან გაუფრთხილდით. ასე საუბარი არ შეიძლება! ასეთი დამოკიდებულება არ შეიძლება! ​ვინც აიცრა, მადლობა ღმერთს, თუ ადამიანმა გადაწყვიტა, რომ ამით საკუთარ თავს უშველოს და სხვაც გადაარჩინოს. ნუ ლანძღავ იმ ადამიანს, ვინც არ იცრება. ვკითხულობდი, რომ ვინც არ აიცრება, სახლში გამოკეტეთ. მახსენდება აღდგომის პერიოდი, როდესაც ადამიანებს, რომლებიც ტაძარში მოდიოდნენ, მკვლელებს ეძახდნენ. ასე ადამიანებს მოექცე, ასე ადამიანებს ესაუბრო, ასე გათელო ადამიანი?!“
დეკანოზის თქმით, ადამიანებს აქვთ როგორც აცრის გაკეთების, ასევე საპირისპირო გადაწყვეტილების მიღების უფლება:
„ადამიანებს გვაქვს კითხვები. ამ კითხვებზე არ გვაქვს პასუხი. ჩემი ბევრი მეგობარი სასულიერო პირი აიცრა. ჩათვალეს, რომ უნდა აცრილიყვნენ და მათ ამის სრული უფლება აქვთ. ჩემი სულიერი შვილები, ​ჩემი უახლოესი ადამიანები, ვინც ძალიან მიყვარს, აცრილები არიან. მათ აქვთ ამის უფლება. ადამიანები რომ დავყოთ ასე აცრილებად და აუცრელებად, ყოვლად მიუღებელია. ძალიან გთხოვთ, ყველამ თავი შეიკავეთ ერთმანეთის ლანძღვისგან. არ ღირს ეს ყველაფერი ამად.“
„ერთმანეთს პატივი ეცით, ერთმანეთის სიყვარულით იცხოვრეთ. რადგან შენ აცრა გაიკეთე, ასე დასცინო და აბუჩად აიგდო ადამიანები, მიუღებელია. ეს არის ძალიან დაბალი დონე ადამიანისა, მდაბიოობა ადამიანისა. რადგან შენ ეს გააკეთე, სხვას თვლი უგუნურ ადამიანად, ეს ასე არ არის. საფრანგეთის მოსახლეობის უმეტესობა გამოდის და საყოველთაო აცრას აპროტესტებს. ძალიან ბევრი მაღალი დონის ექიმი თვლის, რომ არ უნდა აიცრას. ძალიან ბევრი მაღალი დონის ექიმი თვლის, რომ უნდა აიცრას. ყველამ პირადად უნდა გადავწყვიტოთ, რას ვაპირებთ. ​ერთმანეთზე ნუ ვიძალადებთ ფსიქოლოგიურად. ყველა ადამიანს დაუტოვეთ უფლება, რომ თვითონ გადაწყვიტოს ეს ყველაფერი. ის, რომ ვიღაც აცრას არ ენდობა, არ ნიშნავს, რომ ეწინააღმდეგება მედიცინას. ადამიანებს გვინდა სწორი ინფორმაცია,“ - აღნიშნა დეკანოზმა შალვა კეკელიამ.