ამ მეთოდით ჩვეულებრივი იმერული ყველისგან დელიკატესის მიღება შეგვიძლია - ანა მიქაძე-ჩიკვაიძის რჩევები
ქართული ყველის მწარმოებელთა ასოციაციის თავმჯდომარემ ანა მიქაძე-ჩიკვაიძემ ფერშეცვლილი ყველის შენახვის წესებზე ისაუბრა:
„როდესაც ყველს უკვე შეუყვითლდა კანი, მე ამას არ ჩავთვლიდი ყველის გაფუჭებად. პირიქით, ამ კანს კიდევ უფრო გავაძლიერებდი, გავამხნევებდი ამ პროცესს. ჰაერზე დავდებდი ყველს და დავიწყებდი მის მოქერქებას. შეიძლება თაფლიც გადამესვა, ცივ ამინდში გარეთ გამეტანა, მერე ისევ შემომეტანა სითბოში. ​ყველი საზიანო იქნება, თუ ზედმეტი ობი წამოვა მასზე, ობი, რომლის რაგვარობაც არ ვიცით.“
ანა მიქაძე-ჩიკვაიძემ იმერული ყველისგან დელიკატესის მიღების ხრიკიც გაგვაცნო:
„ყველს, რომელიც არის მოწყენილი და კანზე მეწეპება, გადავბანდი, ცოტა ძმარსაც დავამატებდი, რომ საშუალება არ მიმეცა ბაქტერიების გამრავლებისთვის. თუ მინდა, რომ ყველი მოვაქერქო და ჩვეულებრივი იმერული ყველისგან ტრადიციულად მოქერქილი ყველი მივიღო, ყველს დავტოვებდი ჰაერზე, ოღონდ მიკროკლიმატს გავუკეთებდი. იმისთვის, რომ ქერქიანი ყველი მივიღო კონტეინერში ვასხამ ჩვეულებრივ წყალს, დაბლა ჩავდებ ჩვეულებრივ ხის საჭრელ დაფას, რომელსაც პერიოდულად ცეცხლზე გამოვწვავ, ყველს პერიოდულად ვწმენდ ზეთით და ძმრით. ჩ​ვეულებრივი იმერული ყველისგან შეგვიძლია მივიღოთ დელიკატესი. ჩემი ღრმა რწმენით, ყველი არ ფუჭდება, უბრალოდ ის ერთი მდგომარეობიდან მეორეში გადადის.“
„თუ ყველი ვიყიდეთ და მლაშე აღმოჩნდა, ჯამში ჩავასხათ ერთი ლიტრა წყალი, ჩავდოთ ყველი, ზედაპირი დავფაროთ, დავამატოთ ძმარი და ცოტა შაქარი. მეორე დღეს მარილი დასამატებელი გექნებათ,“- აღნიშნულ საკითხზე ანა მიქაძე-ჩიკვაიძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.