„არაფერი არ გამიკეთებია და დღეს ვარ 15 წლით პატარა,“ - მომღერალი ირმა სოხაძე ახალგაზრდობის საიდუმლოს გვიმხელს
„არაფერი არ გამიკეთებია და დღეს ვარ 15 წლით პატარა,“ -  მომღერალი ირმა სოხაძე ახალგაზრდობის საიდუმლოს გვიმხელს
მომღერალმა ირმა სოხაძემ თავისი ახალგაზრდობის საიდუმლო გაგვიმხილა და საინტერესო რჩევები მოგვცა, თუ როგორ უნდა შევინარჩუნოთ ახალგაზრდობა:
„მაქსიმალურად უნდა მივხედოთ თავს. არ უნდა ვინერვიულოთ იმაზე, რაზეც შეიძლება, რომ არ ვინერვიულოთ. ვეცადოთ, რომ მივიღოთ რეალობა და ამას ცოტა ფილოსოფიურად შევხედოთ. მეორე, მართლა არ უნდა ვჭამოთ ყველაფერი. ჩვენს ასაკში ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს დიეტას. არის რაღაც საკვები, რომელიც საერთოდ არ უნდა მივიღოთ, მაგალითად, ტკბილეული, ხორცეული. 13 წელია ხორცი არ მიჭამია.“
ირმა სოხაძის თქმით, კანის სიჯანსაღისა და ახალგაზრდობის შესანარჩუნებლად სიგარეტზე უარი უნდა ვთქვათ:
„სიგარეტი არ უნდა მოვწიოთ ცალსახად. მე 13 წელია არ ვეწევი. რომ ნახოთ ჩემი 15 წლის წინანდელი სურათები, არაფერი არ გამიკეთებია და დღეს ვარ 15 წლით პატარა.“
„ჩემი მთავარი რჩევაა, რომ არ ვინერვიულოთ, არ ვჭამოთ ყველაფერი და სიგარეტი არ მოვწიოთ,“ - აღნიშნულ საკითხზე ირმა სოხაძემ ტელეკომპანია „POSTV”-ის ეთერში ისაუბრა.
წყარო: ​ტელეკომპანია „POSTV”
„რაც უფრო შიმშილობენ, მით უფრო ნაკლებად იკლებენ წონაში,“- ენდოკრინოლოგი ნინო ლომთაძე
ენდოკრინოლოგმა ნინო ლომთაძემ წონაში კლების შემაფერხებელ ფაქტორებზე ისაუბრა:
„რაც უფრო შიმშილობენ, მით უფრო ნაკლებად იკლებენ წონაში. არარაციონალური კვება და ჭარბად ცხიმისა და ტკბილის მიღება იწვევს წონაში მომატებას. უფრო მინდა ყურადღება გავამახვილო არასწორ დიეტებზე. რაც უფრო მწირია დიეტა, რაც უფრო ნაკლებად მრავალფეროვანია, მით უფრო რთულდება წონაში კლება. როდესაც ორგანიზმი ხედავს, რომ მისთვის საჭირო ძვირადღირებული საწვავი, როგორიც არის კარგი ცხიმი, ნახშირწყალი, კეთილი ცხიმები,  ვიტამინები ცოტა შემოდის, მას ერთვება შიში, პანიკა. ორგანიზმი ცდილობს ცხიმის მობილიზებას და მიუხედავად იმისა, რომ ადამიანი პრაქტიკულად შიმშილობს, წონაში კლება აღარ ხდება.
ასეთი მითიც არის, რომ პაციენტს ეშინია ვიტამინის მიღება. ფიქრობს, რომ წონაში მოიმატებს, მადას მოამატებინებს. თუ არის ვიტამინის დეფიციტი, ნივთიერებათა ცვლა ისე სწრაფად აღარ წარიმართება. ყველა ვიტამინი კი არ უნდა მიიღოს ადამიანმა, არამედ კონკრეტულად ის ვიტამინი, რაც აკლია. ავიღოთ რკინადეფიციტური ანემია. რკინის დეფიციტი ავითარებს ჟანგბადის უკმარისობას ჩვენს ორგანიზმში. როდესაც ჟანგბადის უკმარისობაა, ჩვენი ორგანიზმი გვთხოვს, რომ შაქარი მაინც მომეცი, თუ ჟანგბადი არ მაქვს, რკინა არ მაქვს. ამ დროს ძლიერდება მოთხოვნილება საკვებზე, ტკბილზე.
ძალიან მნიშვნელოვანია ფიზიკური აქტივობა. დიეტოთერაპია არ მოიცავს მხოლოდ საკვები რაციონის ცვლილებას. ის მოიცავს სწორ კვებას, სითხით დატვირთვას, ფიზიკური აქტივობით დატვირთვას და მოწესრიგებულ ძილს. ეს ჯამში არის სწორი, რაციონალური კვება,“- მოცემულ საკითხზე ნინო ლომთაძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „სხვა შუადღე“ ისაუბრა.