„საშხაპის თავი თვეში ერთხელ მაინც აუცილებლად უნდა დამუშავდეს ძმრით,“ - ქირურგი რეზო ომიაძე
„საშხაპის თავი თვეში ერთხელ მაინც აუცილებლად  უნდა დამუშავდეს ძმრით,“ -  ქირურგი რეზო ომიაძე
ქირურგმა რეზო ომიაძემ აბაზანაში ჰიგიენის წესების დაცვის აუცილებლობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საშხაპის თავზე დიდი რაოდენობით მიკრობაქტერია ბინადრობს:
​ჩვენი აბაზანა შეიძლება ისეთ ბაქტერიებს მალავდეს, რომელზეც ჩვენ საერთოდ არ გვაქვს წარმოდგენა. 2017 წელს ჩატარებულმა კვლევამ აჩვენა, რომ საშხაპის თავზე, სადაც ილექება შლამი, ძალიან დიდი რაოდენობით მიკრობაქტერია ბინადრობს. საშხაპის თავი თვეში ერთხელ მაინც აუცილებლად უნდა დამუშავდეს ძმრით.“
რეზო ომიაძის თქმით, ბაქტერიების საყვარელი ბუდე პირსახოცია:
„ბაქტერიების საყვარელი ბუდე არის პირსახოცი. სუფთა პირსახოცზე არანაირი ბაქტერიები არ ბინადრობდნენ. ბანაობის დროს, რაც უნდა კარგად მუშაობდეს აბაზანაში გამწოვი საშუალება, მაინც დგება ორთქლი. ორთქლის გაჩენის შემდეგ პირსახოციც სველდება და ეს არის ერთ-ერთი მაპროვოცირებელი იმისა, რომ პირსახოცის ზედაპირზე გამრავლდეს სხვადასხვა ბაქტერიები. ​ბანაობის დროს რეკომენდებულია, რომ პირსახოცი რაც შეიძლება შორის იყოს შხაპისგან, რათა არ მოხდეს მისი დასველება და ბაქტერიების გამრავლება.“
„აბაზანის ფარდა შხეფების მოხვედრის შემდეგ კარგად უნდა გაშრეს და  ქიმიურად დამუშავდეს. თუ ქიმიურად დამუშავება ვერ შევძელით, ძმრით გავწმინდოთ. აბაზანის ფარდა თვეში ერთხელ უნდა გამოვცვალოთ,“ - აღნიშნულ საკითხზე რეზო ომიაძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „ექიმები“ ისაუბრა.