„კულტურას დავარტყით და ქართველი წარმოვიდგინეთ, რომ დიდი ღიპი აქვს, სვამს და უსაქმურია,“ - ფსიქოლოგი ზურა მხეიძე
ფსიქოლოგმა ზურა მხეიძემ თანამედროვე ქართულ საზოგადოებაში არსებული ტენდენციების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ბევრი სისტემა მოშლილია:
„კულტურას დავარტყით და ქართველი წარმოვიდგინეთ, რომ დიდი ღიპი აქვს, სვამს და უსაქმურია. ეს ხატი ჩაიდო ახალგაზრდებში. გაჩნდა სიტყვა „ღრუზინული,“ ანუ სასაცილო. არ არის მოდაში, რომ ქართველად წარმოჩინდე. ქუჩაში ნორმატიული წესები (მე არ ვლაპარაკობ ქურდულ მენტალიტეტზე) შეიცვალა. მე რომ ვიყავი სკოლაში, მეცხრე-მეათე კლასში ბიჭებში ჩხუბები და გარჩევები სულ იყო, მაგრამ იმ ნორმებით ჩხუბის დროს დანის წაღება არ შეიძლებოდა. არა იურიდიული, პოლიციური, არამედ ქუჩის ნორმებით არ შეიძლებოდა ამის გაკეთება. ახლა თუ გინდა ბენზო ხერხი წაიღე ან ოცმა კაცმა ცემეთ ერთი. ეს ნორმატივიც მოიშალა.“
​სასწავლებლებს აეკრძალათ აღმზრდელობითი ფუნქცია. ოჯახზეც უკვე სერიოზული შეტევაა. დისკრედიტირებულია მშობლების თაობა. მე ვსაუბრობ იმაზე, რა ტენდენციებია. ორიენტირი აღარ არის. მივიღეთ ჯგუფები, რომლებიც ერთი სხვა გავლენის ქვეშაა, მეორე - სხვა გავლენის ქვეშ. ორიენტირის გარეშე ადამიანს უჭირს, რომ შეაფასოს თავისივე ქცევა,“ - აღნიშნულ საკითხზე ზურა მხეიძემ საპატრიარქოს ტელევიზიის გადაცემაში „ზღვარი მარინა კაჭარავასთან ერთად“ ისაუბრა.
ვინ გითხრათ, რომ ბავშვს ნეგატიური ემოცია არ უნდა მისცეთ?!
„ბავშვის აღზრდის პრობლემატიკა - მასმედიის გავლენა პიროვნების მსოფლმხედველობის ჩამოყალიბებაზე“​მოუსმინეთ ფსიქოლოგ ზურა მხეიძეს