„ყოველდღიურად თმის აქტიურად დაბანა არ არის რეკომენდებული, რადგან კანის დამცავი ბაირერი ირღვევა,“ - დერმატო-ვენეროლოგი ნინო ცისკარიშვილი
დერმატო-ვენეროლიგიმა, პროფესორმა ნინო ცისკარიშვილმა თმის მოვლის წესებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ყოველდღიურად თმის აქტიურად დაბანა რეკომენდებული არ არის:
„ყოველდღიურად თმის აქტიურად დაბანა არ არის რეკომენდებული, ვინაიდან თვითონ კანის დამცავი ბარიერი ყოვედღიური დაბანის შედეგად ირღვევა. თუ პაციენტს აქვს მკვეთრად გამოხატული ცხიმიანი თმა და თუ ყოველდღიურად არ დაიბანს, ეს მისთვის ფსიქოლოგიური პრობლემის შემქმნელი იქნება, რა თქმა უნდა, უნდა დაიბანოს. რეკომენდაციით კვირაში 2-3-ჯერ დაბანა არის რეკომენდებული.“
„ძალიან კარგია B ჯგუფის ვიტამინების ჩამატება აბუსალათინის ზეთთან ერთად. ეს არის გამაჯანსაღებელი ნიღაბი და თმის ზრდას უწყობს ხელს. ასევე კარგია C ვიტამინის მიღება, A ვიტამინის, თაფლის დამატება. ასევე ძალიან კარგია ჯანჯაფილის გამოყენება. თაფლს ცალსახად რეკომენდაციას გავუწევდი, რაც შეეხება უმ კვერცხს უფრო გულს იყენებენ ხშირად და ამას უფრო კარგი ეფექტი აქვს. მხოლოდ გული რომ გამოვყოთ და სხვადასხვა კომპონენტს შევურიოთ, მას ნამდვილად აქვს კარგი ეფექტი,“- აღნიშნულ საკითხზე ნინო ცისკარიშვილმა საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.
​ქალების ინტიმური ჰიგიენა - რა უნდა ვიცოდეთ?