„თუ ჩაქაფული ხბოს ხორცისგან არის მომზადებული და არა ცხვრისგან, ის მარხვის პერიოდიდან კარგ გადასვლად შეიძლება ჩაითვალოს,“- ენდოკრინოლოგი შოთა ჯანჯღავა
„თუ ჩაქაფული ხბოს ხორცისგან არის მომზადებული და არა ცხვრისგან, ის მარხვის პერიოდიდან კარგ  გადასვლად შეიძლება ჩაითვალოს,“- ენდოკრინოლოგი შოთა ჯანჯღავა
ენდოკრინოლოგმა შოთა ჯანჯღავამ მარხვის დასრულების შემდეგ სწორად კვების წესებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ამ დროს ადამიანებმა ყველანაირი პროდუქტი არ უნდა მიიღონ:
„მარხვაში ჩვენ აბსოლუტურად სწორად შევდივართ. არის ხორციელი, შემდეგ ყველიერი და შემდეგ გადავდივართ მარხვაში. მარხვის პერიოდში ჩვენი კვება ძირითადად მცენარეულია. მარხვა რომ მთავრდება, ჩვენ ვიწყებთ ყველანაირი საკვები პროდუქტის მიღებას, რაც, რა თქმა უნდა, სწორი არ არის. ენდოკრინოლოგებს ასეთი რეკომენდაციები გვაქვს, რომ პირველ დღეებში ვეცადოთ, რომ ყველაფერი ერთდროულად არ მივირთვათ. აღდგომას წირვიდან სახლში რომ დავბრუნდებით, შეგვიძლია, ერთი ცალი კვერცხი მივირთვათ. ჩვენი კუჭ-ნაწლავის ტრაქტი ამ პერიოდის განმავლობაში სრულიად გადაჩვეულია ცხოველურ პროდუქტს. თან ისეთი პროდუქტები შემოდის, მაგალითად, კვერცხი, რომელსაც ძლიერი ნაღველმდენი ეფექტი აქვს და შეიძლება დაგვეწყოს შებერილობა, სპაზმი.
ამ ყველაფერს ემატება პასკა, რომელიც ძალიან ცხიმიანი პროდუქტია, რაც ძალიან ცუდად მოქმედებს კუჭ-ნაწლავზე. ჩაქაფული თუ არის მომზადებული ხბოს ხორცისგან და არა ცხვრის ხორცისგან, უფრო კარგ გადასვლად შეიძლება ჩაითვალოს მარხვის პერიოდიდან. ბევრი მწვანილი, მოხარშული ხორცი შედარებით დადებითად მიაჩვევს ცილოვან პროდუქტს ჩვენს ორგანიზმს, ვიდრე პასკა.
ჩვენს ორგანიზმს სჭირდება ცხოველური ცილის გარედან მიღება. ეს არ გულისხმობს წითელი ხორცის მიღებას, იგულისხმება ფრინველის ხორცი, ღორის ხორცი. როდესაც ამბობენ, რომ ღორის ხორცში ბევრი ქოლესტერინია, ეს ასე არ არის. თუ ავიღებთ 200 გრამ ღორის ხორცსა და 200 გრამ საქონლის ხორცს, ღორის ხორცში უფრო ნაკლები ქოლესტერინია,“-აღნიშნულ საკითხზე შოთა ჯანჯღავამ ტელეკომპანია POSTV-ის გადაცემაში „დღის პოსტი“ ისაუბრა.
ჯადოსნური ფრაზა, რომელიც გაღიზიანებული ბავშვის დამშვიდებაში დაგეხმარებათ
ბავშვებს ხასიათი სწრაფად ეცვლებათ. ორი წუთის წინ ბედნიერი და მხიარული ბავშვი მოულოდნელად ღიზიანდება, ისტერიკას აწყობს, რაც მშობლების განწყობაზეც ნეგატიურად მოქმედებს. ბავშვის გაღიზიანების მიზეზი ყოველთვის სხვადასხვაა. შესაძლოა, მას თოჯინა გაუტყდა ან რამეზე იეჭვიანა. ნებისმიერ შემთხვევაში, როდესაც ხედავთ, რომ ​ბავშვი ბრაზობს, ემოციებს ვერ აკონტროლებს და ისტერიკას აწყობს, მას მშვიდი და კეთილმოსურნე ხმით შემდეგი კითხვა დაუსვით:
„ძალიან დიდი პრობლემა გაქვს, საშუალო თუ პატარა?“
წარმოიდგინეთ, რომ თქვენს შვილს მეგობარმა სათამაშო არ დაუთმო, რის გამოც ის ტირის. ამ დროს ​ბავშვს ისტერიკის მოწყობამდე მიმართეთ და ჰკითხეთ: „ეს დიდი პრობლემაა, საშუალო თუ პატარა?“ როდესაც ბავშვი პასუხს გაგცემთ, ერთად იმსჯელეთ პრობლემის სიდიდესა და მისი მოგვარების გზებზე. ბავშვს უთხარით, რომ პრობლემის სიდიდის მიუხედავად, მისი მოგვარების შესაძლებლობა ყოველთვის არსებობს.
ფსიქოლოგები სამ მიზეზს ასახელებენ, რის გამოც ეს ჯადოსნური ფრაზა ბავშვებზე დადებითად ზემოქმედებს და ისინი მარტივად მშვიდდებიან:
• ბავშვი ამჩნევს, რომ ჩვენ მის გრძნობებს პატივს ვცემთ.
• კითხვაზე პასუხის გასაცემად ბავშვი ყოვნდება და პრობლემას აანალიზებს, რაც მას დამშვიდების შესაძლებლობას აძლევს.
• აღნიშნული კითხვის დასმით მშობლები ბავშვს შესაძლებლობას აძლევენ, რომ მან საკუთარი პრობლემის მოგვარება დამოუკიდებლად სცადოს.
ამ მარტივი კითხვის დასმით და ​შვილთან მშვიდად საუბრით თქვენ დიდ დროს და ნერვებს დაზოგავთ, ამასთან, ბავშვს დაეხმარებით, რომ მეტად თავდაჯერებული გახდეს.