„3 წლამდე ასაკში სიმინდის მიღება შეზღუდულია საჭმლის მომნელებელი ტრაქტის მოუმწიფებლობის გამო,“- ლევან რატიანი ზაფხულში სწორი კვების შესახებ
ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემა „ექიმების“ წამყვანებმა ზღვაზე დასვენების დროს რეკომენდებულ კვების რეჟიმზე ისაუბრეს:
„ზღვაზე ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს სწორ და ჯანსაღ კვებას. ზღვისპირა კურორტებზე სასურველია მივირთვათ ადგილობრივი პროდუქტი, განსაკუთრებით ზღვის პროდუქტები. პროდუქტის შერჩევისას აუცილებელია, რომ იქ მცხოვრებ ადამიანებს ჰკითხოთ, რომელი საკვებია მათთვის მნიშვნელოვანი.
მნიშვნელოვანია, ვიცოდეთ კაფესა და რესტორანში ჰიგიენის ნორმები არის თუ არა დაცული. უპირატესობა უნდა მივანიჭოთ თერმულად დამზადებულ საკვებს. არ უნდა შევუკვეთოთ უმი ან ცივი საკვები. ამ დროს იზრდება ბაქტერიული ინფექციების განვითარების რისკი.
დილა იწყება ისეთი საკვებით, რომელსაც აქვს ენერგეტიკული ღირებულება და შედარებით მაღალი კალორაჟი. ეს არის ძირითადად წიწიბურა, ბურღულეული და ცილოვანი პროდუქტები, თევზეული, ზღვის პროდუქტები, კვერცხი, ხაჭო, მაწონი.
დღეში რეკომენდებულია 2 ლიტრი წყალის დალევა. ზღვაზე დასვენების დროს არ ვჭამოთ ცხიმიანი საკვები, დაგვამძიმებს, ცურვის დროს ხელს შეგვიშლის და შესაძლოა, გუნება-განწყობაზეც იმოქმედოს.
სიმინდი არაჩვეულებრივი პროდუქტია. 3 წლამდე ასაკში მისი მიღება შეზღუდულია საჭმლის მომნელებელი ტრაქტის მოუმწიფებლობის გამო. მოზრდილ ასაკში მოხარშული სიმინდის მიღება ზომიერი რაოდენობით ნებისმიერ ადამიანს შეუძლია.
ბავშვები ხშირად თამაშობენ ქვიშაში. ეს ქვიშა და კენჭები, შესაძლოა, უამრავი ინფექციის წყარო იყოს. სანამ სიმინდს ბავშვებს ვაჭმევთ ან დავურიგებთ, აუცილებლად გავუწმინდოთ მათ ხელები და პირის ღრუს მიდამოები.“