„პურისა და კარტოფილის მირთმევა ერთად არ არის კარგი კომბინაცია,“ - ლევან რატიანის რეკომენდაცია
ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემა „ექიმების“ წამყვანებმა ის საკვები პროდუქტები დაასახელეს, რომელთა ერთად მირთმევა რეკომენდებული არ არის:
„როდესაც ორგანიზმში ხვდება ჯანსაღი, დაბალკალორიული, მაგრამ ერთმანეთთან შეუთავსებელი პროდუქტები, მათი მონელება ძალიან ძნელდება და ხდება არასასარგებლო ჩვენთვის. ამ დროს ძალიან იტვირთება ჩვენი საჭმლის მომნელებელი სისტემა, წარმოიქმნება მავნე ნივთიერებები, ტოქსინები, რაც იწვევს მეტეორიზმს და შეიძლება სხვადასხვა დაავადებების და ალერგიის მიზეზიც გახდეს. გაგაცნობთ იმ პროდუქტებს, რომელთა ერთად მირთმევა არ არის რეკომენდებული.
პურისა და კარტოფილის მირთმევა ერთად არ არის კარგი კომბინაცია, ვინაიდან ორივეში ნახშირწყლები მკვეთრი სიჭარბითაა წარმოდგენილი და იწვევს საჭმლის მომნელებელი სისტემის გადატვირთვას.
მაკარონი და პომიდორი კომბინაციაში არ არის რეკომენდებული. პომიდორი შეიცავს ტუტე მჟავებს, რაც სახამებლის მონელებას უშლის ხელს. პასტაში უხვად არის სახამებელი. ამ პროდუქტების კომბინაცია იწვევს შებერილობას, მეტეორიზმს და რთულად ხდება მისი მონელება. უმჯობესია ისინი ცალ-ცალკე მივირთვათ.
პიცა და გაზიანი სასმელი ერთად არ არის რეკომენდებული. პიცაში შემავალი ნახშირწყლები ცილებთან და სახამებელთან ერთად მოსანელებლად საკმაოდ დიდ ენერგიას მოითხოვს. გაზიან სასმელში შემავალი შაქარი იწვევს მონელების პროცესის შეფერხებას, ცრუ შიმშილის შეგრძნებას გვიტოვებს, უფრო მეტ საკვებს მივირთმევთ და კუჭში გვაქვს სრული არეულობა. პიცა მივირთვათ წყალთან ერთად.
ბანანი და რძე ასევე არ უნდა მივიღოთ ერთად. მიუხედავად იმისა, რომ ძალიან გემრიელია ამ ორი პროდუქტის კომბინაცია, ის ძალიან რთულად მოსანელებელია ჩვენი კუჭისთვის. ბანანი და რძე ერთად იწვევს მეტეორიზმს და საჭმლის მომნელებელი სისტემის დიფუნქციას, ტკივილს მუცლის არეში, გულძმარვას, სიმძიმის შეგრძნებას.“