3. კითხვა: როგორ ჩავატაროთ გაკვეთილი ისე რომ მოსწავლემ ვერ შეძლოს სხვა მონაწილისათვის ხმის გათიშვა ან გაკვეთილიდან გაგდება.
პასუხი: ყოველკვირეულად განმეორებადი გაკვეთილის დანიშნვა, მოსწავლეებისთვის შეზღუდული უფლებებით: https://bit.ly/3bfBvrr
ინსტრუქცია მათთვის ვინც მხოლოდ მობილურ ტელეფონს იყენებს: https://bit.ly/3ftBG5M
4. კითხვა: ეკრანის გაზიარების დროს არ ისმის კომპიუტერში ჩართული ვიდეოს/აუდიოს ხმა, ან ისმის დაბალ ხმაზე.
პასუხი: პირველ რიგში უნდა სარგებლობდეთ გადმოწერილი/დაინსტალირებული Microsoft Teams-ით. გადმოწერა >> https://bit.ly/3b5sKQB გადმოწერის და ინსტალაციის ვიდეო ინსტრუქცია:>> https://bit.ly/2yqorlE
ეკრანის გაზიარების დროს ხმის ჩართვის და ხმის აწევის ინსტრუქცია >> https://bit.ly/2yyJ3b9
5. კითხვა: ბრაუზერიდან შევდივარ Microsoft teams-ში მაგრამ დაინსტალირებული აპლიკაციიდან ვერ.
პასუხი: თუ დაინსტალირებული Microsoft Teams-დან ავტორიზაცია არ ხდება (მაგრამ ბრაუზერიდან შედიხართ) სავარაუდოდ კომპიუტერზე დრო და სარტყელი გაქვთ გასასწორებელი +4-ზე >> https://bit.ly/2L4JaxS
6. კითხვა: როგორ გავუგზავნოთ დავალება მოსწავლეს/ როგორ შეასრულოს დავალება მოსწავლემ.
პასუხი: https://bit.ly/3c7zAX6 ან https://bit.ly/3fvQ9y7 ვიდეო ინსტრუქცია: https://bit.ly/2YFkm7y
7. კითხვა: როგორ შევამოწმოთ კლასში მოსწავლეების დასწრება, აქტივობა/ჩართულობა.
პასუხი: https://bit.ly/3bLUSJz
8. კითხვა: როგორ დავასრულოთ გაკვეთილი ყველა მონაწილესათვის.
პასუხი: https://bit.ly/2SGhQuh
9. კითხვა: როგორ გავაკეთოთ გაკვეთილის ვიდეო ჩანაწერი.
პასუხი: https://bit.ly/2Wrk0ik
10. კითხვა: როგორ წავშალოთ ჩვენ მიერ გაკეთებული ვიდეო ჩანაწერი საჭიროების შემთხვევაში.
პასუხი: https://bit.ly/2xBnGpc
11. კითხვა: როგორ დავტოვოთ კლასი მისი წაშლის გარეშე? ან როგორ წავშალოთ შეცდომით დამატებული მოსწავლე ან კოლეგა კლასიდან, შევუცვალოთ სტატუსი Owner-იდან Member-ზე.
12. კითხვა: როგორ შევქმნათ გამორჩენილი კლასი მარტივად.
პასუხი: კლასის შექმნა შაბლონის მიხედვით: https://bit.ly/2L3Vz5f
13. კითხვა: როგორ შემოუერთდეს მოსწავლე დაწყებულ გაკვეთილს.
პასუხი: https://bit.ly/2YGQk3o
14. კითხვა: როგორ დავეხმაროთ მოსწავლეს დავიწყებული პაროლის ან ელფოსტის აღდგენაში?
პასუხი: მოსწავლის მშობელს შეუძლია შვილის პაროლის აღდგენა https://reset.emis.ge -ს საშუალებით, (როდესაც Eschool-ში მშობელის ტელეფონის ნომერი იქნება სწორად ჩაწერილი) ან ნებისმიერ მასწავლებელს მოსწავლისთვის პაროლის აღდგენა მოცემული ინსტრუქციით: https://bit.ly/2YzrNxg , მასწავლებელს კი საკუთარი პაროლის აღდგენა https://reset.emis.ge -ს საშუალებით.
15. კითხვა: როგორ გავიგოთ მოსწავლის/მასწავლებლის ელფოსტა, რომელიც კერძო სკოლიდან გადმოვიდა ჩვენ სკოლაში?
პასუხი: eSchool-ში, მოსწავლის კლასზე განაწილების შემდგომ, მოსწავლის ბარათში, 24 საათში ავტომატურად აისახება მოსწავლის ელ-ფოსტა, ხოლო, მასწავლებლის შემთხვევაში, ელ-ფოსტის ასახვა განხორციელდება პერსონალში დამატების შემდგომ. ამის შემდეგ როგორც მოსწავლეს, ასევე მასწავლებელს შეუძლია თავის ელფოსტის და დროებითი პაროლის მოთხოვნა https://reset.emis.ge -ს საშუალებით.
16. როგორ გავასწოროთ დავალება.
პასუხი: https://bit.ly/2SEIhQU
17. გაკვეთილის მიმდინარეობის დროს ვხედავ მხოლოდ 1 აქტიურ მოსწავლეს.
პასუხი: ისარგებლეთ გადმოწერილი/დაინსტალირებული Ms Teams-ით, ნაცვლად ბრაუზერისა. https://bit.ly/3b5sKQB გადმოწერის და ინსტალაციის ვიდეო ინსტრუქცია: https://bit.ly/2yqorlE
ბრაუზერიდან ტიმსის გამოყენების დროს, ვიდეო ზარის განხორციელებისას დაინახავთ მხოლოდ 1 აქტიურ მოსაუბრეს,, ასევე შესაძლოა გქონდეთ ვიდეო თვალთან და მიკროფონთან დაკავშირებული პრობლემები. დაინსტალირებული ვერსიიდან ამ ეტაპზე აქტიურ 4 მოსწავლეს,დაინახავთ (ვინც დაილაპარაკებს ანუ მათ) მაისის ბოლომდე 9 მონაწილეს.
18. როგორ გავაზიარო დაფა?
პასუხი: Whiteboard - https://bit.ly/2yxrKYa Invizion - https://bit.ly/2L8FuLq
19. როგორ შევადგინო Quiz?
Quiz-ის გასწორება/შეფასება 1) https://bit.ly/2yBjC95
20. როგორ გამოვიყენო One note, Class note სასწავლო პროცესში?
პასუხი: Onenote 1 https://bit.ly/3dxXyv1 , Onenote 2 https://bit.ly/2YQa7Ob , Classnote 1 https://bit.ly/2yxg5bN , Classnote 2 https://bit.ly/2xDr4zW
21. როგორ წავახალისოთ ბავშვი სამკერდე ნიშნით.
პასუხი: https://bit.ly/2L7jf8K
22. როგორ გავაკეთოთ დავალებაზე უკუკავშირი? როგორ ხედავს მოსწავლე უკუკავშირს.
პასუხი: მასწავლებლის მხარე: https://bit.ly/2xE00k4 , მოსწავლის მხარე: https://bit.ly/2L49kAK
23. შემთხვევით წავშალე კლასი (ან დამატებულმა სხვა მასწავლებელმა რომელიც იყო Teacher-ის სტატუსით და შესაბამისად ავტომატურად კლასის Owner, წაშალა კლასი) და როგორ აღვადგინო?
პასუხი: შესაძლოა მოცემული მეთოდით აღადგინოს იმ მასწავლებელმა ვინც წაშალა კლასი, წაშლიდან 30 დღის განმავლობაში, https://bit.ly/2L748fy თუ არ აღდგა, უნდა შექმნათ კლასი თავიდან.
24. კალენდარში ჩანიშნული გაკვეთილი მოსწავლესთან სხვა დროს ჩნდება.
პასუხი: შეამოწმეთ თქვენც და პრობლემურმა მოსწავლემაც რომ კომპიუტერში საათი იყოს გასწორებული და სარტყელი იყოს არჩეული +4. ასევე ელფოსტაზე პარამეტრებიდან უნდა იყოს არჩეული +4 თბილისი.
სხვა სავარაუდო კითხვებზე პასუხები, როგორც ვიდეო, ასევე PDF სახით შეგიძლიათ იხილოთ ინსტრუქციების საიტზე https://instructions.emis.ge
„ცენტრი უნდა ეცადოს, მხარი დაუჭიროს მასწავლებლებს და იზრუნოს მათ პროფესიულ განვითარებაზე. თუმცა, საუნივერსიტეტო განათლების ტრენინგით ჩანაცვლება წარმოუდგენელია“
რა თქმა უნდა, მხოლოდ ტრენინგი არ არის იმის განმსაზღვრელი, თუ როგორი მასწავლებელი გვყავს, - განაცხადა მასწავლებლის სახლის“ დირექტორის მოადგილემ, მანანა რატიანმა საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „აქტუალური თემა მაკა ცინცაძესთან ერთად“ სტუმრობისას.
„რა თქმა უნდა, ჩვენი ცენტრი თავისი ფუნქციებიდან გამომდინარე უნდა ეცადოს, რომ მხარი დაუჭიროს მასწავლებლებს და იზრუნოს მათ პროფესიულ განვითარებაზე. თუმცა, საუნივერსიტეტო განათლების ტრენინგით ჩანაცვლება წარმოუდგენელია. ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს იმას, თანმიმდევრულად ვინ შემოდის სისტემაში და საიდან შემოდის. მასწავლებლად შემოსვლის ღია კარის პოლიტიკა რომ გვქონდა, ვინც კი უმუშევარი იყო, ვისაც არ დაეზარა, სხვაგან სამუშაო ვერ ნახა და მასწავლებლად აღმოჩნდა, ეს რა თქმა უნდა, პრობლემა იყო, რადგან მათ შესაბამისი განათლება არ ჰქონდათ მიღებული. თუმცა, ძალიან მნიშვნელოვანია ის, თუ ახლა ვინ შემოვა მასწავლებლად და როგორი იქნება მათი თუნდაც, სკოლის დონეზე, ან აკადემიური მხარდაჭერა“, - განაცხადა მასწავლებლის სახლის დირექტორის მოადგილემ.
ამ განცხადებით მანანა რატიანმა გადაცემის წამყვანის შეკითხვას უპასუხა, რამდენად შეიძლება, ცენტრის მიერ შექმნილი მექანიზმი ეფექტიანად ჩაითვალოს იმ რეალობაში, როცა პედაგოგთა უმრავლესობა სტატუსის შეცვლას მინიმალური ზღვარის გადალახვით ახერხებს.
როგორც მანანა რატიანმა აღნიშნა, საბაკალავრო და მაგისტრის პროგრამების გარდა, არსებობს 60-კრედიტიანი ერთწლიანი პროგრამები, სადაც ძალიან მაღალი დაინტერესება აქვთ ახალგაზრდებს, რომლებიც სისტემაში მოდიან და ამ შემთხვევაში მნიშვნელოვანია, მათ გზა გაეხსნათ, რომ სკოლაში შევიდნენ.
„ისინი ნამდვილად გადიან და აჩვენებენ, რომ 60 პროცენტზეც აქვთ გამოცდა ჩაბარებული, პედაგოგიური მეთოდოლოგიაც ნასწავლი აქვთ, მოზარდთა განვითარების ფსიქოლოგიაც, საგნობრივი მეთოდოლოგიაც და შესაბამისად, ისინი ღირსეული კადრები იქნებიან“, - განაცხადა მანანა რატიანმა.
მისი თქმით, ამავდროულად არსებობს მაძიებლობის პროგრამა, რომელიც კადრს ორმხრივად ავითარებს, თუ მას შესაბამისი კვალიფიკაცია არ აქვს.
„პირველი, ეს არის მომზადების აკადემიური ნაწილი, რაც გრძელვადიანი პროგრამის გავლას გულისხმობს და მეორე არის სკოლის ბაზაზე ხელშეწყობა ტუტორის დახმარებით, რომელიც მასწავლებელს ადგილზე ეხმარება, რომ რაც თეორიულად შეისწავლა, მოსწავლეებთან ამის გადატანა მოახერხოს და ამ პროცესებში მხარდაჭერა გამოუცხადოს“, - განაცხადა მანანა რატიანმა.
მაკა ცინცაძის შეკითხვაზე, შეცვლის თუ არა არსებულ ვითარებას ის გარემოება, რომ მასწავლებლისთვის გამოცდებზე გასვლა მიმდინარე წლიდან სავალდებულო ხდება, რატიანმა აღნიშნა, რომ ეს სკოლაში არსებულ მოცემულობას შეცვლის.
„ეს სკოლაში არსებულ მოცემულობას შეცვლის იმ მიმართულებით, რომ მათ ადგილას, ვინც 2010 წლიდან მოყოლებული საკუთარი კომპეტენციები არ დაადასტურა, ცხადდება ვაკანსია და შესაბამისად, ახალბედა მასწავლებლებისთვის ჩნდება შესაძლებლობა, რომ სკოლაში დასაქმდნენ. თუმცა, ბუნებრივია, მხარდაჭერა მათაც სჭირდებათ, რადგან არ შეიძლება, ადამიანი კლასის წინაშე დადგეს და ის ამ პროცესში მარტო მივატოვოთ. ასეთ შემთხვევაში შეიძლება, ის სკოლიდან გაგვექცეს. მეორე არის ის, რომ, ვინც სკოლაში იქნება, ავად თუ კარგად, კომპეტენციის მინიმალური თუ მაქსიმალური დადასტურებით, ყველას რაღაც ფორმით დადასტურებული კომპეტენცია ექნება და ეს უკვე არის წინ გადადგმული ნაბიჯი“, - განაცხადა მანანა რატიანმა.
შეკითხვაზე, განსაზღვრავს თუ არა სტატუსი მასწავლებლის კვალიფიციურობას, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოადგილემ განაცხადა, რომ როგორც საერთაშორისო კვლევამ აჩვენა, მასწავლებლის სტატუსი რაც უფრო მაღალია, მოსწავლეები მით უკეთეს შედეგს აჩვენებენ, რაც იმაზე მიუთითებს, რომ მასწავლებლის სტატუსსა და მოსწავლეების შედეგს შორის ბმა ნამდვილად არის და რა თქმა უნდა, ამას კიდევ უფრო განვითარება უნდა.