​მასწავლებლის სახლი პედაგოგთა საყურადღებოდ ინფორმაციას ავრცელებს
მასწავლებლის სახლი პედაგოგთა საყურადღებოდ ინფორმაციას ავრცელებს. გთავაზობთ მათ განცხადებას უცვლელად:
„სხვადასხვა ორგანიზაცია ავრცელებს განცხადებას ტრენინგ-მოდულებზე რეგისტრაციის შესახებ, სადაც მთავარ პარტნიორად „მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი“ არის მითითებული, ხოლო ტრენინგის მონაწილეებს კურსის დასრულების შემდეგ კრედიტქულის მიღებას ჰპირდება.
აღნიშნული ინფორმაცია არ შეესაბამება სიმართლეს. ნებისმიერი ტრენინგი, რომელსაც ორგანიზებას ან პარტნიორობას „მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი“ უწევს, ქვეყნდება ოფიციალურ ვებ-გვერდსა და facebook-სოციალურ ქსელში.
ინფორმაციის გადამოწმება კონკრეტული ტრენინგის შესახებ შეგიძლიათ ცენტრის ცხელ ხაზზეც: 2 200 220 ( 4708)“, - აღნიშნულია მასწავლებლის სახლის მიერ გავცრელებულ განცხადებაში.
აქტივობები, რომლებსაც მასწავლებლი სახლი ამ კვირაში განახორციელებს - ანონსი
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ამ კვირაში დაგეგმილი აქტივობების ანონსს აქვეყნებს.ანონსი ყოველკვირეულად განახლდება.
„ვცდილობ, მინიმუმამდე დავიყვანო დავალება... როდესაც პატარა დავალებას ვაძლევ ბავშვებს, ისინი უფრო მეტს აკეთებენ,“ - პედაგოგი ნათელა ამონაშვილი
პედაგოგმა ნათელა ამონაშვილმა, რომელსაც ბავშვებთან მუშაობის 60-წლიანი გამოცდილება აქვს, იმ მეთოდების შესახებ ისაუბრა, რომელსაც მოსწავლეებთან იყენებს:
„ჩემი მოსწავლეების ბრძნულ აზრებს დღემდე ვინახავ. როდესაც ვასწორებდი წერით ნამუშევრებს და შემხვდებოდა ასეთი ფრთიანი, ნაპერწკლიანი აზრი, იმას გავხაზავდი ხოლმე. შემდეგ ესენი ამოკრიბეს ბავშვებმა, გამოფენა მოვაწყვეთ ამ ბრძნული აზრების. ეს ძალიან ძვირფასია ჩემთვის. ყველაფერი მახსენდება და მიხარია.“
ნათელა ამონაშვილის თქმით, ის ბავშვებს დავალებებს მინიმუმამდე უმცირებს:
„შეიძლება, ზარმაცი ბავშვი შემხვედრია, მაგრამ მე ის ზარმაცად არ მიმიჩნევია. ვცდილობ, მინიმუმამდე დავიყვანო დავალება. კიდეც ვეტყვი ხოლმე ბავშვებს, ბავშვებო, მე ეს დავალება მოგეცით, მაგრამ თქვენ თუ გინდათ, შეიძლება უფრო საინტერესო რაღაც მოძებნოთ და უფრო რთული დავალება გააკეთოთ. როდესაც პატარა დავალებას ვაძლევ ბავშვებს, მინიმუმამდე დაყვანილს, ისინი უფრო მეტს აკეთებენ.“
„ჩვენ ვცდილობთ, რომ ბავშვი საკუთარ თავში ჩავახედოთ. ვქმნით საუბრების სიას. ბავშვები ემზადებიან და ერთ მშვენიერ დღეს გვაქვს საუბრები ამ თემებთან დაკავშირებით. ვთვლი, რომ ნიშნები არ უნდა იყოს. არც ხუთიანი, არც ათიანი, არც ასიანი. ნიშანი თრგუნავს ბავშვს. ანგარიშგების სრულიად ახალი ფორმა გამოვიყენეთ ჩვენ, ბავშვის სიტყვიერი შეფასება, სადაც პირველ რიგში, იწერება ბავშვის დადებითი თვისებები. ის, რასაც მიაღწია ბავშვმა, რაც შეძლო, რაშიც წარმატება მოიპოვა. შემდეგ შეიძლება ლამაზი ტონით მიუთითო იმაზე, რაც შეიძლება მომავალში გამოასწოროს. მასწავლებელი უნდა იყოს მომთმენი. გულწრფელად უნდა უყვარდეს ყველა ბავშვი,“ - აღნიშნულ საკითხზე ნათელა ამონაშვილმა ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ ისაუბრა.