„პედაგოგებო, ამოიღეთ ხმა ამ დისკრიმინაციულ დოკუმენტზე, როდემდე უნდა აბაროთ გამოცდები, როდემდე უნდა ამტკიცოთ თქვენი კვალიფიკაცია?!“ - საქართველოს სკოლის ლიდერთა ასოციაცია
საქართველოს სკოლის ლიდერთა ასოციაცია მასწავლებელთა ახალი სქემის შეჩერებასთან დაკავშირებით მორიგ განცხადებას აქვეყნებს. გთავაზობთ მათ მიმართვას:
​„ეს სქემა უნდა შეჩერდეს სასწრაფოდ! პედაგოგებო, ამოიღეთ ხმა ამ დისკრიმინაციულ დოკუმენტზე. როდემდე უნდა დარბოდეთ ტრენინგიდან ტრენინგზე, როდემდე უნდა აბაროთ გამოცდები, როდემდე უნდა ამტკიცოთ თქვენი კვალიფიკაცია, რისთვის ისწავლეთ უმაღლესში... იმისათვის რომ ხელფასი მოგიმატონ? და იმ დროისთვის ლარის მსყიდველობითი უნარი კიდევ როგორი იქნება, არავინ იცის. ხოდა კარგად დაფიქრდით, სანამ ისევ ჩაებმებით ამ უაზრო სქემაში. გამოვაცხადოთ პროტესტი. შეგვეშვან, გვაცადონ ბავშვებთან მუშაობა! და ხელფასები სახელმწიფო ბიუჯეტის ზრდის პროპორციულად გაზარდონ! რაც მთავარია, სქემაში მასწავლებლის წინსვლისთვის განსაზღვრულ არც ერთ კომპონენტში - მოსწავლის შედეგი არ ჩანს. მასწავლებლის მუშაობა პირდაპირ უნდა იყოს მიბმული მოსწავლის შედეგზე! და არა რამდენსაათიან ტრენინგს გაივლი, გარე დაკვირვებაზე უცხო ადამიანი შემოვა დაგაკვირდება, წელიწადში 3 გაკვეთილს ჩაატარებ - ხარისხის ჯგუფი დაგაკვირდება, მერე სემესტრის და წლის ბოლოს დირექტორს უნდა მოახსენო შენი თვითშეფასება\რეფლექსია და იმან განმავითარებელი კომენტარი მოგცეს, სასწავლო პროცესში ყველა თემატური მატრიცა შეადგინო და თემის ბოლოს რეფლექსია უნდა გაიკეთო, არ დაგავიწყდეთ კიდევ კომპლექსური შემაჯამებელი დავალებები გაქვთ მოსამზადებელი, შესაფასებელი და ანალიზი გასაკეთებელი... არ დაიღალეთ? ამოიღეთ ხმა! კარგად წაიკითხეთ თქვენი სამუშაოს მთავარი დოკუმენტი, გაიაზრეთ - რის გაკეთებას გთხოვენ!“ - აღნიშნულია საქართველოს სკოლის ლიდერთა ასოციაციის განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ ასოციაციამ 7 ივლისს პრემიერ-მინისტრ გიორგი გახარიას მიმართა ​ღია წერილით, სადაც მთავრობის მეთაურს ახალი სქემის გაუქმებას სთხოვდნენ.