განათლების მინისტრის მოადგილემ მასწავლებლები სერტიფიკატებით დააჯილდოვა
პროექტის „დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ მონაწილე მასწავლებლებს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ეკატერინე დგებუაძემ სერტიფიკატები გადასცა და მათ პროექტის წარმატებით დასრულება პირადად მიულოცა. დაჯილდოების ცერემონიას მოწვეული სტუმრები როგორც ტრადიციულ, ასევე, დისტანციურ ფორმატში ესწრებოდნენ.
მინისტრის მოადგილემ დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა, მომავალი თაობების აღზრდის პროცესში პედაგოგების როლის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და მასწავლებლებს პანდემიის პირობებში გაწეული თავდაუზოგავი შრომისთვის მადლობა გადაუხადა.
„დებატები უკეთესი განათლებისთვის“ საქართველოს დებატებისა და განათლების ინსტიტუტის ინიციატივითა და გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდის მხარდაჭერით ხორციელდება. მის მთავარ მიზანს მოსწავლეების თავისუფალ და დამოუკიდებელ მოქალაქეებად ჩამოყალიბება და ისეთი უნარ-ჩვევების განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს, როგორიცაა: კონსტრუქციული მსჯელობა, არგუმენტაცია, მასალების მოძიება, ორატორობა, გუნდურობა, დროის მართვა, ოპონენტის პატივისცემა და სხვა.
პროექტის პირველი ეტაპი 2020 წლის თებერვალში საქართველოს სხვადასხვა სკოლის დებატების კლუბის ხელმძღვანელების გადამზადებით დაიწყო. კორონავირუსის პანდემიის შედეგად კი მოხდა პროექტის მოდიფიკაცია და აქტივობების დისტანციურ რეჟიმზე გადასვლა. შესაბამისად, დებატების კლუბების გახსა, სუპერვიზირება, მოსწავლეთა მომზადება და საჯარო დებატები, თუ დებატების კონკურსები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში ონლაინ ფორმატში განხორციელდა.
პროექტის მეორე ეტაპზე თბილისის, იმერეთის, კახეთის, შიდა ქართლის, აჭარისა და რაჭის რეგიონებში იგეგმება ადგილობრივი პედაგოგების პროფესიული განვითარების ხელშეწყობა და საჯარო სკოლებში დებატკლუბის ქსელის ფორმირება, რის შედეგადაც მასწავლებლები დაეუფლებიან მსოფლიოში პოპულარულ და ეფექტურ საგანმანათლებლო ინსტრუმენტს.