პირველკლასელთა რეგისტრაციის ვადებში ცვლილება შევიდა
პირველკლასელთა და მათი მშობლების ინტერესების გათვალისწინებით, 2021-2022 სასწავლო წლისთვის პირველკლასელთა რეგისტრაციის I და II ეტაპის ვადებში ცვლილება შევიდა.
პირველკლასელთა რეგისტრაციის I ეტაპი, რომელიც სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირებს ეხებოდა, 15 მარტიდან 26 მარტის ჩათვლით უკვე წარმატებით განხორციელდა. თუმცა ქვეყანაში არსებული ეპიდვითარების გამო შეფერხდა პირველ ეტაპზე რეგისტრირებული ბავშვების მულტიდისციპლინური გუნდის მიერ შეფასების პროცესი. შესაბამისად, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების ინტერესების გათვალისწინებით, რეგისტრაციისთვის საჭირო დოკუმენტაციის წარდგენის საბოლოო ვადა 5 ივნისამდე გახანგრძლივდა.
საქართველოს მთავრობის მიერ 4-11 მაისის უქმე დღეებად გამოცხადების გამო ცვლილება შეეხო პირველკლასელთა რეგისტრაციის II ეტაპსაც, რომელიც 2021 წლის 20 აპრილიდან 29 აპრილის ჩათვლით განხორციელდება.
II ეტაპზე სკოლაში დარეგისტრირდებიან ბავშვები:
• რომელთა და-ძმა სწავლობს სასურველ სკოლაში;
• რომელთა მშობელი არის კონკრეტული სკოლის თანამშრომელი;
• რომელთა ოჯახიდან ერთდროულად ორი ან მეტი ბავშვი შედის პირველ კლასში.
ამ ეტაპზე რეგისტრაცია ხორციელდება საჯარო სკოლებში მშობლის/კანონიერი წარმომადგენლის მიერ ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტაციის წარდგენის საფუძველზე. რეგისტრაციას უზრუნველყოფს საჯარო სკოლა.
მოსწავლის პირველ კლასში ჩასარიცხად წარსადგენი აუცილებელი დოკუმენტებია:
• მოსწავლის კანონიერი წარმომადგენლის განცხადება, რომელიც უნდა შეიცავდეს კანონიერი წარმომადგენლის საცხოვრებელი ადგილისა და ტელეფონის ნომრის თაობაზე ინფორმაციას;
• კანონიერი წარმომადგენლის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის ასლი და საქართველოში ბინადრობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში).
• მოსწავლის დაბადების მოწმობის ან პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი და საქართველოში ბინადრობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში).
​დოკუმენტების უცხოურ ენაზე წარდგენის შემთხვევაში, მათ უნდა დაერთოს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით შესრულებული თარგმანი ქართულ ენაზე.
სამინისტრო მშობლებს მოუწოდებს, ყურადღებით გაეცნონ რეგისტრაციის ვადებს და პირობებს, დროულად მიმართონ სკოლის ადმინისტრაციას და წარადგინონ საჭირო დოკუმენტაცია, რათა ბავშვის სკოლაში შეყვანა შეუფერხებლად შეძლონ.
,,ყოფილი პრაქტიკოსების მოთხოვნა მოკლებულია საფუძველს...ეს პროცესი დაუსრულებლად ვერ გაგრძელდებოდა''
ყოფილი პრაქტიკოსების შესახებ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი ბერიკა შუკაკიძე ​,,ახალ განათლებასთან'' ინტერვიუში საუბრობს. მისი თქმით, ყოფილი პრაქტიკოსების მოთხოვნა მოკლებულია საფუძველს:
,,​პრაქტიკოსი მასწავლებელი აღარ არსებობს. ყოფილი პრაქტიკოსი მასწავლებლებისთვის გარკვეული გამონაკლისები დავუშვით. ძალიან დასანანი იქნებოდა, მასწავლებელი, რომელსაც საგანი 10 კრედიტზე აქვს ჩაბარებული, სისტემიდან გაგვეშვა, მათი დაკარგვა არ შეიძლება. საგნობრივი ცოდნა ძალიან მნიშვნელოვანია. სწორედ ამ მოსაზრებით დაიშვა გამონაკლისი მათთვის, ვისაც 10 კრედიტზე აქვს ჩაბარებული გამოცდა და ვისაც ორივე გამოცდა აქვს ჩაბარებული, ასწავლის მაღალმთიან სოფლებში ან მცირეკონტინგენტიან სკოლებში. მათ აქტივობების საშუალება ნაკლები აქვთ, მით უფრო, პანდემიის პირობებში და კრედიტების შევსებისას ჰქონდათ გამოწვევები. სწორედ ამიტომ, მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე, ამ მასწავლებლებს, იანვრიდან, უფროსი მასწავლებლის სტატუსი მიენიჭებათ. ასეთი სულ 700-მდე ადამიანია.
რაც შეეხება დანარჩენი ყოფილი პრაქტიკოსების მოთხოვნას, მოკლებულია საფუძველს. 2015 წელს, უფრო ადრეც, მასწავლებლებმა იცოდნენ, რომ 2019 წელს სქემა მთავრდებოდა და ამ პერიოდში მათ, უფროსის სტატუსის მისაღებად, 19 კრედიტი უნდა დაეგროვებინათ. თუმცა, პანდემიის გამო, ორი წლით გადავადდა ეს პროცესი, ანუ კიდევ ორი წელი მიეცათ დამატებითი დრო სტატუსის ასამაღლებლად, შესაბამისად, კიდევ ორჯერ გავიდნენ გამოცდაზე. ეს პროცესი დაუსრულებლად ვერ გაგრძელდებოდა.
ყოფილი პრაქტიკოსი მასწავლებლები, არსებული მონაცემებით, საქართველოს მასწავლებლების, დაახლოებით, 5 პროცენტია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ამდენმა პროცენტმა ვერ აიმაღლა სტატუსი. ნებისმიერ პროფესიაში არსებობს ამდენიც და ამაზე მეტი პროცენტი ადამიანებისა, რომლებიც შესაბამისი სტანდარტის მიხედვით ვერ იმაღლებენ კვალიფიკაციას. სამწუხაროა, მაგრამ ამ ადამიანებმა ვერ მოახერხეს სტატუსის ამაღლება. მეორე მხრიდან თუ შევხედავთ საკითხს, იმ ადამიანებს რას ვპასუხობთ, ვინც კომპეტენცია დაადასტურა და პროფესიაში შემოსვლა სურს? მათთვისაც ხომ უნდა გაიხსნას დასაქმების „კარი“? თუ სკოლამ, ვაკანსიის გამოცხადების შემდეგ, კვალიფიციური მასწავლებელი ვერ აიყვანა, მაშინ ყოფილ პრაქტიკოსთან იმავე პირობებით აგრძელებს თანამშრომლობას, გარკვეული პერიოდის განმავლობაში. ეს მასწავლებელი რეალურად არაფერს კარგავს, მას ისევ ექნება საშუალება, გავიდეს გამოცდაზე, ჩააბაროს და დაადასტუროს კომპეტენცია,'' - აღნიშნა ბერიკა შუკაკიძემ.