როგორ ვიყოთ კარგი მშობლები - 6 რჩევა ევგენი კომაროვსკისგან
ცნობილი პედიატრი ევგენი კომაროვსკი მშობლებს საინტერესო რჩევებს აძლევს, რომელიც მათ შვილებთან ურთიერთობის გაუმჯობესებაში დაეხმარება. ევგენი კომაროვსკის რჩევებს უცვლელად გთავაზობთ:
1. მოისმინეთ მეტი და ილაპარაკეთ ნაკლები
​ბავშვის სიტყვების ყურადღებით მოსმენა მას აგრძნობინებს, რომ ის გიყვართ და მას უსმენთ. გარდა ამისა, ეს ბავშვის საჭიროებების უკეთ გაგებაში დაგეხმარებათ.
2. ემოციების მართვა ისწავლეთ
ზოგჯერ ბავშვებს თქვენი ისტერიკამდე მიყვანა შეუძლიათ. სწორედ ამიტომ ნერვული სისტემის მდგომარეობას ძალიან დიდი ყურადღება უნდა დაუთმოთ. თქვენი ემოციური სტაბილურობა ბავშვის ემოციური სტაბილურობის გარანტია.
3. დააწესეთ საზღვრები
ბავშვს წესრიგი ესაჭიროება. როგორც კარგმა მშობელმა, ​აუცილებლად უნდა ასწავლოთ მას წესების მიყოლა, რათა მისი ჯანმრთელობა და უსაფრთხოება უზრუნველყოფილი იყოს.
4. ბავშვებს უფლება მიეცით პატარებად დარჩნენ
ბავშვს უფლება მიეცით იყოს „უცნაური,“ აქტიური და ემოციური. დაე, დაუშვას შეცდომები. შემდეგ კი თქვენ აუხსენით, როგორ მოიქცეს მსგავს ვითარებაში სწორად.
5. მიეცით ბავშვს შესაძლებლობა, რომ გამოცდილება შეიძინოს
ბავშვმა უნდა გააცნობიეროს, რომ მის ქცევებს, შესაძლოა, ნეგატიური შედეგები მოჰყვეს. ეს მან თავად უნდა გაიგოს.
6. ბავშვს სიყვარული გაუზიარეთ
თქვენი ურთიერთობა ბავშვთან მისი მომავალი ურთიერთობების განმსაზღვრელია. როგორ მოექცევა ის საკუთარ თავს, როგორ მოგექცევათ თქვენ, როგორ მოექცევა სხვებს - ეს ყველაფერი თქვენზეა დამოკიდებული. ყოველდღიურად ყველაფერი უნდა გააკეთოთ იმისთვის, რომ ბავშვს აჩვენოთ რას ნიშნავს სიყვარული და პატივისცემა.