ეს ვარჯიშები ყველა დედამ ჩვილს აუცილებლად უნდა ჩაუტაროს - ფიზიკური თერაპევტის მაია ხვიჩიას რჩევები მშობლებს
ფიზიკურმა თერაპევტმა მაია ხვიჩიამ მშობლებს ბავშვისთვის სასარგებლო საინტერესო ვარჯიშები გააცნო, რომლის შესრულება სახლის პირობებშიც მარტივად არის შესაძლებელი:
„ჩვენ ვიცით, რომ ჩვილებს ხშირად აწუხებთ მუცლის შებერილობა და ეს ვარჯიში ამ შემთხვევაში ძალიან დაგვეხმარება. ტერფების დამუშავება შეგვიძლია ნაზი ხელსმით გავაკეთოთ. აუცილებლად ვეფერებით ჩვენს შვილს. ერთი, რაც არ შეიძლება, შიდა ზედაპირებზე არ ვეხებით. მხოლოდ გარედან ვაკეთებთ მასაჟს. ყველა მშობელი ამბობს, რომ მასაჟის მერე გადასარევად სძინავს ბავშვს.“
მაია ხვიჩიას თქმით, მასაჟი კანის სიმშრალის წინააღმდეგ ძალიან ეფექტიანი საშუალებაა:
„ახლა ძალიან ხშირია კანის სიმშრალე ბავშვებში და ათას დამატენიანებელ საშუალებას ვხმარობთ, მასაჟი საოცრად კარგად მოქმედებს, იმიტომ, რომ ცხიმქვეშა ქსოვილზე ვმოქმედებთ და ეს იწვევს კანის დატენიანებას.“
„მშობლებს შეუძლიათ ბურთის შეძენა. ბავშვებს ძალიან მოსწონთ ბურთზე ვარჯიში. ბაყაყის პოზაში ვაჯენთ ბავშვს ბურთზე. ვაკეთებთ ცურვის იმიტაციას. სამი თვიდან უკვე შეგიძლიათ ბავშვი ბურთზე ავარჯიშოთ,“- აღნიშნულ საკითხზე მაია ხვიჩიამ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.