„ახალშობილობის პერიოდიდან უნდა დავიწყოთ ბავშვის გასეირნება,“- პედიატრი მაია ხერხეულიძე
პედიატრმა მაია ხერხეულიძემ ბავშვის მშვიდად ჩაძინებისა და მისი უსაფრთხო ძილისთვის მშობლებს საინტერესო რეკომენდაციები მისცა:
„ახლა არის ბავშვის ზურგზე დაწოლის რეკომენდაცია, გვერდზე მობრუნებული თავით. გვერდზე წოლისას ისევ არის საფრთხე, რომ მუცელზე დაწვეს ბავშვი. როდესაც ბავშვი ფხიზელია, რეკომენდაციაა, რომ მუცელზე დავაწვინოთ ბავშვი. სულ ერთ პოზიციაში წოლის დროს თავის ფორმის პრობლემები შეიძლება იყოს. როდესაც ბავშვი არის ფხიზელი, თამაშის დროს, კი ბატონო, დავაწვინოთ მუცელზე.“
„კ​იდევ ერთი, ძალიან მნიშვნელოვანია ჟანგბადი. ძალიან ხშირია ხოლმე, როდესაც შეხვალთ თუნდაც საავადმყოფოში, პალატაში პაციენტთან, გგონიათ, რომ უნდა დაეცეთ. საერთოდ უჟანგბადო გარემოა. თვლიან, რომ მთავარი არის სითბო, ამის მეტი არაფერი არ სჭირდებათ. ამ დროს ჟანგბადი მისთვის არის აბსოლუტურად აუცილებელი. მინდა ვუთხრა მშობლებს, რომ ჟანგადის ნაკლებობაც იწვევს აღგზნებას. ამიტომ ხშირად უნდა გაანიავონ ოთახი და ახალშობილობის პერიოდიდან უნდა დავიწყოთ ბავშვის გასეირნება,“ - აღნიშნულ საკითხზე მაია ხერხეულიძემ ტელეკომპანია GDS-ის გადაცემაში „შუადღე GDS” ისაუბრა.
წყარო:​ „შუადღე GDS”