ახალგაზრდა მშობლების მთავარი შეცდომები, რომლებიც დროულად უნდა გამოსწორდეს - ევგენი კომაროვსკის რეკომენდაცია
ცნობილმა პედიატრმა ევგენი კომაროვსკიმ ახალგაზრდა მშობლების მიერ დაშვებული ყველაზე ხშირი შეცდომების შესახებ ისაუბრა და მშობლებს მათი გამოსწორებისკენ მოუწოდა.
ევგენი კომაროვსკის თქმით, თანამედროვე სამყაროში ბავშვის გაჩენას ლოგიკა, ინტელექტი და ჯანსაღი აზრის ქონა ესაჭიროება.
„21-ე საუკუნეში არ შეიძლება ქალი მარტო დავტოვოთ ბავშვთან დაკავშირებული პრობლემებისა და საკითხების გადაწყვეტისას,“ - განაცხადა ევგენი კომაროვსკიმ. პედიატრის თქმით, ყველაზე ნაკითხი და განათლებული დედაც შიშობს, რომ მის ახალშობილს რაღაც ცუდი დაემართება.
ახალგაზრდა მშობლების მიერ დაშვებულ ყველაზე მნიშვნელოვან შეცდომებზე საუბრისას ევგენი კომაროვსკიმ აღნიშნა, რომ ქმარი ცოლისადმი ყურადღებას მხოლოდ ბავშვის გაჩენის შემდეგ ავლენს და არა მისი ჩასახვისთანავე. ქალს განსაკუთრებული ყურადღება ამ ეტაპზეც ესაჭიროება. ევგენი კომაროვსკიმ შემაშფოთებელ სტატისტიკაზეც მიანიშნა, რომელიც აჩვენებს, რომ მეუღლეები ერთმანეთს ყველაზე ხშირად პირველი შვილის დაბადების შემდეგ შორდებიან. „ეს იმიტომ ხდება, რომ არ იცით, როგორ უნდა მოიქცეთ. მამაკაცები მთლიანად მოწყვეტილი არიან ბავშვთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მიღების პროცესს. ისინი ამაში არ მონაწილეობენ,“ - აღნიშნა ევგენი კომაროვსკიმ.
პედიატრის თქმით, ახალგაზრდა მშობლები ვერ იგებენ, რატომ ტირიან მათი შვილები. როგორც წესი, ამას ძალიან ბევრი მიზეზი აქვს. ბავშვი შეიძლება მის ახლოს ბუზის ჩაფრენის გამოც ატირდეს, ან ხელი ექავებოდეს და მხოლოდ ეს იყოს მისი ტირილის მიზეზი.
„ახალგაზრდა დედებს მხოლოდ ორი აზრი აწუხებთ: ბავშვი ტირის, რადგან შესცივდა, ან ტირის, რადგან მოშივდა. ბავშვი ტირის, დედა კი მას კვებავს, ბავშვს წყურვილის გრძნობა აწუხებს, დედა კი მას აჭმევს,“ - აღნიშნა ევგენი კომაროვსკიმ. პედიატრის თქმით, ქალი აუცილებლად უნდა გაეცნოს ხარისხიან ლიტერატურას ბავშვის აღზრდისა და მოვლის შესახებ, რათა ყველაფერი თავის ადგილას დადგეს და დედის უსაფუძვლო შფოთვა სწრაფად დასრულდეს.
წყარო: ​mamaplus.md
„ხშირ შემთხვევაში ცხვირის გაჭედილობის მიზეზი ალერგიასთან ერთად სწორედ ეს ცხვირის წვეთებია,“ - ალერგოლოგ-იმუნოლოგი ნინო ლომიძე
ალერგოლოგ-იმუნოლოგმა ნინო ლომიძემ ცხვირის გაჭედვის დროს გამხსნელი წვეთების ხშირად გამოყენების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ეს პრობლემას წარმოადგენს:
„თუ ცხვირის გაჭედილობა ან ცხვირიდან წყლისებური გამონადენი თვეები გრძელდება და არ სრულდება, უკვე ეჭვი უნდა მიიტანონ, ხომ არ გვაქვს საქმე ალერგიასთან. ხშირ შემთხვევაში როდესაც გაციება ან ალერგია იწყება, ერთ-ერთი ხშირი მედიკამენტი, რომელსაც იწყენებენ მშობლები, ზრდასრულები თუ პედიატრი, არის ცხვირის გამხსნელი. მინდა მათ მოვუწოდო, რომ ცხვირის გამხსენელების გამოყენება 3-5 დღეზე მეტხანს არ არის რეკომენდებული.“
ნინო ლომიძის თქმით, ცხვირის წვეთები ხშირად ალერგიასთან ერთად ცხვირის გაჭედვის მიზეზს წარმოადგენენ:
„ზოგჯერ სწორედ გახანგრძლივებული, კვირებისა და თვეების განმავლობაში გამოყენებული ცხვირის გამხსნელი საშუალებები ხდებიან ამ ცხვირის წვეთებზე დამოკიდებულების საგანი. ხშირ შემთხვევაში ცხვირის გაჭედილობის მიზეზი სწორედ ეს ცხვირის წვეთებია ალერგიასთან ერთად. მე ხშირად ვეუბნები პაციენტს, რომ თქვენ გაქვთ ალერგიული რინიტი, მაგრამ ის გართულებულია მედიკამენტური რინიტით.“
„ცხვირის წვეთებზე დამოკიდებულება ძალიან ხშირია. ამბობენ, რომ თვეები და წლები არიან ცხვირის გამხსნელ საშუალებებზე დამოკიდებულები. ეს ძალიან დროულად მისახედია. ნელ-ნელა ცხვირის ლორწოვანის დესტრუქცია ხდება და ზოგ შემთხვევაში ეს, შესაძლოა, ოპერაციული მკურნალობითაც დასრულდეს და სხვა გამოსავალი არ იყოს. მან, ვინც ცხვირის გაჭედილობის გამო ხანგრძლივად იყენებს ცხვირის ჩასაწვეთებელს, ალერგოლოგს დროულად უნდა მიმართოს, რათა მასთან ერთად მოხდეს ამ გამხსნელ საშუალებებზე დამოკიდებულებისგან გათავისუფლება,“ - აღნიშნულ საკითხზე ნინო ლომიძემ რადიო „ფორტუნას“ ეთერში ისაუბრა.
წყარო: ​რადიო „ფორტუნა“