რატომ არიან ოქტომბერში დაბადებული ბავშვები წარმატებულები?
ოქტომბერში დაბადებული ბავშვები ხასიათის განსაკუთრებული თვისებებითა და შესაშური ჯანმრთელობით გამოირჩევიან. თუ თქვენ ორსულად ხართ და პატარას აღნიშნულ თვეში ელოდებით, გილოცავთ, თქვენი შვილი წარმატებისთვის არის ​დაბადებული!
ოქტომბრის თვეზე ფიქრისას ჩვენს გონებაში ყვითელი ფოთლების, ფოთოლცვენის, ზაფხულის საბოლოო დასასრულისა და ნამდვილი შემოდგომის დასაწყისის ასოციაციები ჩნდება. ზოგიერთ პატარას ძალიან უმართლებს და სამყაროს სწორედ ამ თვეში ევლინება. ოქტომბერში დაბადებული ბავშვების მშობლებისთვის ეს ულამაზესი თვე, პირველ რიგში, საკუთარი შვილის დაბადების დღესთან ასოცირდება. ადამიანებს, რომლებიც ოქტომბერში იბადებიან არამხოლოდ იმის გამო უმართლებთ, რომ მათი დაბადების დღე ფოთოლცვენის ოქროსფერ და ულამაზეს სეზონს ემთხვევა, ისინი პიროვნულადაც გამორჩეულები და განსაკუთრებულები არიან.
ოქტომბრის თვეში დაბადებული ბავშვები კარგი სპორტსმენები არიან და დიდხანს ცოცხლობენ
კვლევებით დასტურდება, რომ ოქტომბრის თვეში დაბადებული ბავშვები კარგი სპორტსმენები არიან, მათ შესაშური ფიზიკური და მენტალური ჯანმრთელობა აქვთ და საშუალოდ 100 წლამდე ცოცხლობენ. სხვა ადამიანებთან შედარებით მათ გულ-სისხლძარღვთა დაავადებების განვითარების ნაკლები რისკი აქვთ. როგორც წესი, მათი პიროვნული თვისებები კარიერულ წინსვლასა და წარმატებას მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს, ამიტომ ნუ გაგიკვირდებათ, თუ თქვენი შვილი, რომელიც ოქტომბრის თვეშია დაბადებული, პრეზიდენტი ან სხვა მაღალი თანამდებობის პირი გახდება.
ოქტომბერში დაბადებული ბავშვების დედების ორსულობის მესამე ტრიმესტრი ზაფხულის თვეებსა და სექტემბრის თვეს ემთხვევა, რის გამოც მათი ორგანიზმი მზის სხივების წყალობით დიდი რაოდენობით D ვიტამინს იღებს. აღნიშნული ვიტამინის მარაგის მხოლოდ საკვები პროდუქტების მიღებით შევსება შეუძლებელია. D ვიტამინი ბავშვის ზრდასა და განვითარებაზე უდიდეს ზეგავლენას ახდენს. ოქტომბრის ბავშვებს D ვიტამინის დანაკლისი არასდროს აწუხებთ, სწორედ ამიტომ ისინი სხვა თვეებში დაბადებულ პატარებთან შედარებით მეტად ჯანმრთელები და ძლიერები არიან. მათ მყარად განვითარებული ძვლებისა და ჯანსაღი სხეულის გამო სპორტში წარმატების მიღწევა უადვილდებათ.
ოქტომბერში დაბადებულ ბავშვებს კარგი მენტალური ჯანმრთელობა აქვთ
ოქტომბერში დაბადებულ ბავშვებს შესაშური მენტალური ჯანმრთელობა აქვთ, რაც მათი ფიზიკური ჯანმრთელობის დადებით გავლენას უნდა მივაწეროთ. კარგი გარეგნობა და ჯანსაღი ორგანიზმი ოქტომბერში დაბადებულ პატარებს თვითშეფასებას უმაღლებს და თავდაჯერებას მატებს, რაც მათ მეტად თავისუფალ და გამბედავ ადამიანებად აყალიბებს. როგორც წესი, ისინი წარმატებას მარტივად აღწევენ და საოცრად მიზანდასახულები არიან.
„​ყველაფერში ზომაა საჭირო, მაგრამ როდესაც მოფერებასა და სიყვარულის გამოხატვაზე ვლაპარაკობთ, აქ ზომა არ არის, რაც მეტი - მით უკეთესი“ - ყარამან ფაღავა
როგორ ცვლის სითბო და ალერსი ბავშვის ჯანმრთელობის მდგომარეობას? - ამ თემაზე პედიატრმა, თსსუს პროფესორმა ყარამან ფაღავამ ისაუბრა საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“.
„დღეს უკვე დადგენილია, რომ სიხარულს და მასთან დაკავშირებულ სიამოვნების ჰორმონებს ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვთ ჯანმრთელობის განვითარებაში. მეტსაც ვიტყოდი, არამარტო ბავშვებში, მოზრდილებში, დიდებში და ნაყოფის შემთხვევაშიც კი. როდესაც ნაყოფს ეფერება დედა თუ მამა, დადებითი ემოციები ვითარდება და ნაყოფი უფრო წყნარი, მშვიდი და ბედნიერია. ყველას უნდა, რომ შვილი ჰყავდეს გონიერი, სახიერი, გულადი, მამაცი, კდემამოსილი. ამ ყველაფრის საფუძველი ჯანმრთელობაა.
თითქოს ყველაფერში ზომაა საჭირო, მაგრამ როდესაც ბავშვის მოფერებასა და სიყვარულის გამოხატვაზე ვლაპარაკობთ, აქ ზომა არ არის, რაც მეტი - მით უკეთესი. ოღონდ მე ხშირად ვიმეორებ, მოფერება, ალერსი, სიყვარულის გამოხატვა არ ნიშნავს ყველაფრის ნების მიცემას. უნდა უთხრა: შვილო, შენზე უფრო ახლობელი არავინ არ მყავს, მაგრამ ეს არ შეიძლება. ისე კი, მოვეფეროთ მაქსიმალურად. სპეციალური ქიმიური სუბსტანციები არის, სიამოვნების ჰორმონებია: დოფამინი, სეროტონინი, ენდორფინები და თქვენ წარმოიდგინეთ, გარკვეულწილად ადრენალინიც. რომ ამბობენ, ადრენალინი აკლიაო, ეს ძალიან ფიზიოლოგიური ამბავია. იმისათვის, რომ ბედნიერი იყოს, ეს სჭირდება ყველას არა, მაგრამ ზოგიერთს კი. ბავშვთა ასაკში ნაკლებად, უკვე მოზარდებში კი სექსუალური ჰორმონების, ანუ ანდროგენები და ესტროგენები. თუ ამათი პროპორცია მაღალია, იცით როგორ არის, გოგონა რომელიც სიყვარულით არის გარშემორტყმული, ოჯახში, ამხანაგებში განათებული, გაბრწყინებულია, როდესაც გრძნობს, რომ ვიღასაც უყვარს, კიდევ უფრო ლამაზი ხდება. მახსოვს ჩემი ერთი პაციენტი, 5 თუ 6 წლის იყო, მამამისმა მითხრა, ბავშვმა თქვა, მიხარია, რომ დედამიწაზე დავბაჯბაჯებო.
ერთი მომენტი არის კიდევ, დალოცვაში (როდესაც ვლოცავთ ბავშვს), ცოტა ორაზროვანი გამოთქმა არის. კონსტანტინე გამსახურდია ამბობდა, მე დავიბადე მსოფლიოში უმცირესი მდინარის, ზანას ნაპირასო, ვსწავლობდი სხვადასხვა უნივერსიტეტშიო და მთელი ჩემი ცხოვრება ვეჯიბრებოდი ამერიკელებს, რუსებს, გერმანელებს, ებრაელებსო. შენ, ჰეი, მსოფლიოში უმცირესი მდინარის ნაპირას დაბადებულოო, არ დაგჩაგრონო დიდი მდინარეების პირას დაბადებულებმაო. ამაში რა არ მომწონს იცით, ცოტათი არასრულფასოვნების კომპლექსი არის. მაგრამ იყოს ეს პატარა არასრულფასოვნების კომპლექსი, თუ ეს მისცემს შესაძლებლობას ჩვენს ახალგაზრდებს, ჩვენს ბავშვებს, თავიანთი თავის რეალიზაცია მაქსიმალურად მოახდინონ. შესანიშნავი ფილმია, „ღვინის ქურდები“, გივი ბერიკაშვილის პერსონაჟი რომ ამბობს, ჩემი აზრით, ამ ცხოვრების არსი იმაში მდგომარეობს, რომ ამ წიწილასგან არწივი გაიზარდოსო. ამიტომაც ჩვენი ამოცანა, პედიატრების, პედაგოგების, საზოგადოების ის არის, რომ ახალი თაობა უფრო ბედნიერი იყოს, სიხარულით აღსავსე და თავიანთი რეალიზაცია შეძლონ,“ - ამ თემაზე პედიატრმა ყარამან ფაღავამ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ ისაუბრა.
წყარო: „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“