გემრიელი პასკის მომზადების მარტივი რეცეპტი პროფესიონალი შეფმზარეულისგან
შეფმზარეულმა საბა იჩქიტიძემ ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში „იმედის დღე“ მარტივი რეცეპტით გემრიელი პასკა მოამზადა:
ჩემი პასკის მთავარი ინგრედიენტი არის ის, რომ უნდა იყოთ ძალიან კარგ ხასიათზე. პასკას როდესაც აკეთებთ, მაქსიმალურად კარგი ხასიათი უნდა შეინარჩუნოთ იმისთვის, რომ გამოვიდეს ძალიან გემრიელი პასკა. პირველი ნაბიჯი არის ის, რომ უნდა მოვამზადოთ პურის დედა, იმისთვის, რომ პასკის ცომი ამოვიდეს. ნახევარ ლიტრა რძეს ვასხამთ. რძე უნდა იყოს აუცილებლად თბილი. შემდეგ ვამატებთ მშრალ საფუარს. ნახევარ ლიტრა რძეზე უნდა დავამატოთ 7 ჩაის კოვზი საფუარი. დაახლოებით 2 წუთის განმავლობაში უნდა ვურიოთ კარგად, რომ საფუარი გაიხსნას. დავამატოთ ერთი ჩაის კოვზი მარილი და შაქარი. აუცილებლად უნდა დავამატოთ 4-5 კოვზი ფქვილიც. 30-40 წუთით შევინახოთ, რომ კარგად ამოფუვდეს. ამის შემდეგ ვამზადებთ ცომს.
დაგვჭირდება 15 ცალი კვერცხი, 3 კილოგრამი ფქვილი, 600 გრამი გამდნარი კარაქი. უნდა დავამატოთ დაახლოებით 1 ჩაის კოვზი კარდემონი და 1 ჩაის კოვზი ან ცოტა მეტი მუსკატის კაკლის ფხვნილი. ვანილი უნდა დავამატოთ დაახლოებით 50 გრამი და შაქარი 1 კილოგრამი და 200 გრამი. ამ მასას ვაჩერებთ დაახლოებით 3-4 საათის განმავლობაში. ამოფუების შემდეგ კარგად უნდა ჩავზილოთ. შემდეგ ვაჩერებთ დაახლოებით 2-3 საათი. ბოლო ეტაპზე ცომს ვამატებთ ქიშმიშს, გადავზელთ. გადაზელვის შემდეგ ცომს დავასვენებთ დაახლოებით 30-40 წუთით. შემდეგ გადავიტანთ ფორმებში.
პასკა რომ არ ჩაგივარდეთ, აუცილებელი პირობაა, რომ ღუმელი გაცხელებული გქონდეთ 180 გრადუსზე. გაცხელებულ ღუმელში გამოსაცხობად რომ შედგამთ პასკას, არ უნდა გამოიღოთ დაახლოებით 20-30 წუთის განმავლობაში. არ უნდა მოხვდეს ჰაერი, რათა ტემპერატურა არ დაეცეს. ეს აგდებს პასკას. 30 წუთის შემდეგ შევხედოთ, რა ეტაპზეა პასკა. პასკის მომზადებას სჭირდება დაახლოებით 40-45 წუთი 180 გრადუსზე.