,,სტატისტიკურად ამერიკაში, ევროპაში იმატა ბავშვებში covid-19-ის უცნაურმა გამოვლინებებმა'' - პედიატრის გაფრთხილება
,,ჩემო ძვირფასო მეგობრებო! მესმის,რომ ძალიან დაიღალეთ, მესმის, რომ თავისუფლებაზე ოცნებობთ!!! გაზაფხულის თბილი დღეები ძალიან მომხიბვლელია და სურვილს გიჩენთ განავარდების, ურთიერთობების, სავსეა ქალაქის ქუჩები ადამიანებით, მოზარდებით, ბავშვებით, ყოველგვარი სოციალური დისტანცირების,ნიღბების გარეშე,უფრო მეტიც,ხელის ჩამორთმევით და გადაკოცნის ფაქტებით!!!უცებ დაგვავიწყდა რა საშიში ვირუსი გვეომებოდა, ისიც არ გვახსოვს, რომ ის ბოლომდე არ არის დამარცხებული და განაგრძობს ომს ჩვენთან!!! გთხოვთ, ნუ გაგათამამებთ შეზღუდვების გაფართოვება, არ ვიცით ჯერ ბევრი რამ, არ გვაქვს ვირუსთან დაკავშირებული კვლევების შედეგები ბოლომდე(მრავალი მიმართულებით ტარდება კვლევა) არ გვაქვს წამალი და სპეციფიური ვაქცინა!!! სტატისტიკურად ამერიკაში, ევროპაში იმატა ბავშვებში covid-19-ის უცნაურმა გამოვლინებებმა, სისტემური ანთებითი პროცესებით და ცრუ, არასრული კავასაკის დაავადების ნიშნებით მიმდინარე, მძიმე შედეგები დაიდო, ლეტალური გამოსავალიც მათ შორის! ამიტომ სიფრთხილეა ჯერ კდევ საჭირო!!! ბავშვთა დაწესებულებებში სწავლა გადაიდო სექტემბრამდე,ეს იმას ნიშნავს,რომ ვერიდებით მათ კომუნიკაციას დაავადების პრევენციის მიზნით,მაგრამ რა აზრი აქვს, თუ ვივლით სიფრთხილის ზომების გარეშე,ვეწვევით ერთმანეთს სტუმრად!!! შეიკავეთ ჯერჯერობით თავი მასიური თავყრილობებისგან! მტერს არ ძინავს, ის ჩასაფრებულია,არსად არ წასულა!!!არ გაშინებთ,უბრალოდ გაფრთხილებთ!! მოგვიწევს ვირუსთან თანაცხოვრება და ჩვენი უნარ-ჩვევების შეცვლა, სანამ საბოლოოდ არ დავამარცხებთ მტერს! გავიყვანოთ ბავშვები, ვასეირნოთ, მაგრამ დავიცვათ მოწოდებული რეკომენდაციები!!! გავუფრთხილდეთ ერთმანეთს!!!'' - აღნიშნულის შესახებ პოსტს სოციალურ ქსელში პედიატრი ინგა მამუჩიშვილი აქვეყნებს.
ქალთა ფონდ „სოხუმს“ მუნიციპალიტეტებთან თანამშრომლობის მრავალწლიანი პრაქტიკა გააჩნია. ის ყოველწლიურად ზრდის და აფართოვებს თანამშრომლობის მასშტაბებს. წელს 16 დღიანი კამპანიის ფარგლებში სენაკის მუნიციპალიტეტის ქალთა მიმართ ძალადობის აღკვეთის უწყებათაშორისი კომისიის ინიციატივით, ქალთა ფონდი „სოხუმის“ ტრენერმა სენაკის მუნიციპალიტეტის საგანმანათლებლო რესურსცენტრში ტრენერთა ტრენინგი ჩაატარა ქალთა მიმართ ძალადობის საკითხებზე. მათ ფონდის მიერ მომზადებული გასავრცელებელი მასალებიც დაურიგდათ. ფონდი „სოხუმის“ მიერ გადამზადებულმა პედაგოგებმა კი ტრენინგები მათ სკოლებში ჩაატარეს, ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ გლობალური 16 დღიანი კამპანიის ქმედითად გასამართად.
„პედაგოგების ტრენინგმა მონაწილეებს დაანახა ფემიციდის პრობლემა, ძალადობის მსხვერპლთა სამართლებრივი დაცვის მექანიზმები, 16 დღიანი კამპანიის მნიშვნელობა და მათი ჩართულობა ამ კამპანიაში,“ - განაცხადა ლალი შენგელიამ, ქალთა ფონდი „სოხუმის“ ტრენერმა.
ძალადობის მსხვერპლთა მხარდაჭრისა და დახმარების სერვისების შესახებ ინფორმაციას გაეცნობი აქ - http://sosfsokhumi.ge/
25 ნოემბრიდან სენაკი ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ მიმართული აქტივობებით დაიხუნძლა. სენაკის 26 საჯარო და კერძო სკოლის მოსწავლეებსა და მასწავლებებს საშუალება მიეცათ მიღებული ცოდნა საკუთარი კრეატიული უნარების გამოყენებით 16 დღის მანძილზე გაევრცელებინათ შემდეგი აქტივობებით: აქციები, ჩანახატები, კინოჩვენებები, დისკუსიები, გამოფენები, საინფორმაციო შეხვედრები, პრეზენტაციები და სხვ. მათი საქმიანობა გასცდა სკოლის ფარგლებს და მოიცვა როგორც ვირტუალური სამყარო, ასევე საზოგადოების ყველა წევრი მათ თემში. გადიოდნენ ქუჩაში, მართავდნენ აქციებს, ატარებდნენ გამოკითხვებს. ჯამში ინფორმაცია მივიდა 6000-მდე მოქალაქესთან.
მთელი 16 დღის განმავლობაში 26 სკოლა, ფონდ „სოხუმთან“ ერთად, მჭიდროდ თანამშრომლობდა სენაკის მუნიციპალიტეტის აღმასრულებელ ორგანოსთან, კერძოდ, ქალთა მიმართ ძალადობის აღკვეთის უწყებათაშორისი კომისიასთან, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამსახურთან და ბავშვთა უფლებების დაცვისა და მხარდაჭერის განყოფილებასთან.
„ქალთა ფონდი „სოხუმისათვის“ მნიშვნელოვანია, მუნიციპალიტეტებში შეიქმნას უწყებათაშორისი კომისიები, რომლებიც აქტიურად იმუშავებენ პრევენციული მიმართულებით და ასევე, მსხვერპლის დაცვისა და დახმარებისათვის. სენაკის მუნიციპალიტეტში არსებული უწყებათაშორისი კომისიის მიერ ჩატარებული კამპანია ქალთა მიმართ ძალადობის პრევენციისთვის ამის კარგი მაგალითია. ვისურვებდი, ეს მუხტი გადაედოს სხვა მუნიციპალიტეტებსაც და მოხდეს უწყებათაშიროსი თანამშრომლობის პრაქტიკის დანერგვა,“ - განაცხადა თეა გოლეთიანმა, ქალთა ფონდი „სოხუმის“ მონიტორინგისა და ადვოკატორების ჯგუფის წევრი, სენაკის მუნიციპალიტეტის ქალთა მიმართ ძალადობის აღკვეთის უწყებათაშორისი კომისიის წევრი.