„სასწავლო პროცესის შეჩერებას ჰქონდა აბსოლუტურად დასაბუთებული მნიშვნელობა“ - გიორგი გახარია
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარია პარლამენტში კორონავირუსთან დაკავშირებით მთავრობის მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიშის წარდგენისას ყურადღება გაამახვილა სასწავლო პროცესის შეჩერების აუცილებლობაზე. მან ის მიზეზები განმარტა, რის გამოც შეწყდა სკოლებში სწავლა:
„სასწავლო პროცესის შეჩერებას ჰქონდა აბსოლუტურად დასაბუთებული მნიშვნელობა. მოგეხსნებათ, ჩვენი ოჯახების, ქართული ოჯახების სოციალური სტრუქტურა განსხვავდება ევროპული ოჯახების სტრუქტურისგან.​ ჩვენს ოჯახებში რამდენიმე თაობა ცხოვრობს ერთად და ამიტომ ჩვენთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იყო, რომ უფროსი თაობა დაგვეცვა იმ გადაცემისგან, რომელიც შეეძლოთ ბავშვებს სკოლიდან მოეტანათ ოჯახში. ბავშვები, რომლებსაც მარტივად გადააქვთ ეს ვირუსი, დიდი რისკი გამხდარიყვნენ უფროსი თაობის წარმომადგენლებისთვის. ამიტომ მივიღეთ გადაწყვეტილება სკოლების დახურვის შესახებ,“ - აღნიშნა გიორი გახარია.
შეგახენებთ, რომ კორონავირუსის პრევენციის მიზნით სასწავლო პროცესი საქართველოში 2 მარტიდან შეწყდა და ონლაინ ფორმატში მიმდინარეობს. სასწავლო პროცესი სკოლის შენობებში სექტემბერში განახლდება.