შეიძლება თუ არა გამოჯანმრთელებული ადამიანი აღმოჩნდეს ინფექციის წყარო?
შეიძლება თუ არა გამოჯანმრთელებული ადამიანი აღმოჩნდეს ინფექციის წყარო? - ამ და კორონავირუსთან დაკავშირებულ სხვა აქტუალურ კითხვებს პირველი არხის გადაცემაში „პირადი ექიმი - მარი მალაზონია“ დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის გადამდებ დაავადებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ხათუნა ზახაშვილი პასუხობს.
როგორც ხათუნა ზახაშვილი აღნიშნავს, ანტისხეულების ჩამოყალიბება იწყება კორონავირუსის დაწყებიდან 3-7 კვირის განმავლობაში და ის გამოიხატება რამდენიმე ტიპის ანტისხეულების არსებობაში, რაც ორგანიზმში ვირუსის ნეიტრალიზაციას უზრუნველყოფს.
„სწრაფი ტესტებით შეიძლება შეფასდეს, თუ რამდენად ჩამოყალიბდა ადამიანის სხეულში ანტისხეულები კორონავირუსის წინააღმდეგ. ასევე არსებობს მეორე ვარიანტი - ელაიზას მეთოდი, რომლის საშუალებითაც შეიძლება ანტისხეულების შემოწმება,“ - დასძინა ხათუნა ზახაშვილმა.
ხათუნა ზახაშვილის თქმით, ჩამოყალიბებული იმუნიტეტი ვირუსისგან ორგანიზმის დაცვას უზრუნველყოფს, თუმცა რამდენ ხანს შეიძლება გაგრძელდეს ეს დაცვა ჯერ კიდევ კვლევის საგანია.
„დღეს არსებული კვლევებით, დაავადების გადატანიდან 8 თვის თავზეც კი ადამიანის ორგანიზმში შეიძლება, შენარჩუნებული იყოს ანტისხეულები და მას ჰქონდეს დამცველობითი უნარი.  თუ ადამიანი ერთხელ გადაიტანს ვირუსს, მას covid-19 მეორედ არ დაემართება ისევ და ისევ კვლევის საგანია, ამის მტკიცებულება ჯერ არ არსებობს. დასაშვებია ადამიანებმა მეორედ გადაიტანონ ვირუსი, თუმცა ასეთი ფაქტი მსოფლიოში თითზე ჩამოსათვლელია. კოვიდგადატანილმა ადამიანებმა აუცილებლად უნდა ატარონ ნიღაბი და დაიცვან რეკომენდაციები,“ - განაცხადა ხათუნა ზახაშვილმა.