,,ყველა გარდაცვლილი არის აუცრელი, არც ერთი აცრილი ადამიანი არ მომკვდარა''
რეანიმატოლოგ-ანესთეზიოლოგი არჩილ მარშანია სეიშელის კუნძულებზე ეპიდაფეთქების შესახებ საუბრობს. მის ნათქვამს ​MomsEdu.ge სიტყვა-სიტყვით გთავაზობთ:
,,როგორ შეიძლება სიმართლის თქმით დეზინფორმაციის გავრცელება - ანუ რა მოხდა სინამდვილეში სეიშელის კუნძულებზე.
სეიშელის კუნძულების მოსახლეობის 60%-ზე მეტი აცრილია ვაქცინის ორი დოზით, თუმცა იქ კოვიდ 19-ს ეპიდაფეთქებაა, ამ მოცემულობას კარგად იყენებენ ანტვაქსერული ინფორმაციების გასავრცელებლად, განსაკუთრებით სიოფარმის (ე.წ. ჩინური) ვაქცინის წინააღმდეგ.
მიუხედავად იმისა რომ ინფორმაცია მოსახლეობის ვაქცინაციის და ამის პარალელურად ეპიდაფეთქების შესახებ სიმართლეა, ეს არ ნიშნავს რომ ვაქცინა არ მუშაობს, პირიქით!
თუ რატომ პირიქით ახლავე მოგახსენებთ.
სეიშელის კუნძულების ‘’ქეისი’’ კლასიკური მაგალითია სიმართლის თქმით დეზინფორმაციის გავრცელებისა, ანუ იღებ ამბავს და ამ ამბავს ავრცელებ დეტალების გარეშე ან/და მყვირალა სათაურით რაც შეცდომაში შემყვანია.
დეტალები კი შემდეგია:
•  სეიშელზე აცრილი მოსახლეობის 57% აცრილია სინოფარმით (18დან 60 წლამდე), ხოლო 43% ასტრაზენეკათი (60 წლის ზევით);
• ახალი შემთხვევების აბსოლუტური უმრავლესობა ერთმანეთის ახლო კონტაქტია;
• თითქმის ყველა ადამიანი რომელიც მოხვდა რეანიმაციულ განყოფილებაში არის აუცრელი;
• ყველა გარდაცვლილი არის აუცრელი, არც ერთი აცრილი ადამიანი არ მომკვდარა;
• ახალი შემთხვევების 80% არის აუცრელი, მხოლოდ 20% მოდის აცრილი ადამიანების ჰოსპიტალიზაციაზე და არც ერთია კრიტილული ან მძიმე.
ანუ რას რას გვასწავლის სეიშელის ეპიდაფეთქება:
- ვაქცინა მუშაობს;
- რეგულაციების სწრაფი მოხსნის ფონზე არავაქცინირებული ადამიანების დიდი რაოდენობით ტურისტებად მიღება შეიძლება იყოს კატასტროფული შედეგების მომტანი.
ჯანმრთლეობას გისურვებთ,'' - აღნიშნავს არჩილ მარშანია.