საქართველოში რამდენი ადამიანი უნდა აიცრას საზოგადოებრივი იმუნიტეტის გამომუშავებისთვის? - ხათუნა ზახაშვილი COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის შესახებ აქტუალურ კითხვებს პასუხობს
ექიმი ეპიდემიოლოგი, ხათუნა ზახაშვილი COVID-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაციის შესახებ აქტუალურ კითხვებს პასუხობს.
მისი თქმით, ვაქცინაცია არის ერთადერთი გზა, ქვეყანამ დაძლიოს COVID-19-ით გამოწვეული სირთულეები:
,,მხოლოდ და მხოლოდ პირადი აცრა არის იმის გარანტი, რომ არ გახდებით ავად კოვიდით ან თუ გახდებით, თქვენ არ დაგჭირდებათ ჰოსპიტალიზაცია და თქვენს სიცოცხლეს სასიკვდილო საფრთხე არ დაემუქრება. ნებისმიერი 500 ადამიანის აცრა არის ერთი გადარჩენილი სიცოცხლე.''
ხათუნა ზახაშვილის თქმით, საქართველოში მოზრდილი მოსახლეობის (რადგან ბავშვებისთვის ჯერ არცერთი ვაქცინა არის არის დამტკიცებული) სულ ცოტა 60% უნდა აიცრას, რომ მეტ-ნაკლებად მშვიდად ვიგრძნოთ თავი და თუ აიცრება მეტი ადამიანი - 70-75%  რა თქმა უნდა ეს კიდევ უკეთესი იქნება:
,,ამასთან გასათვალისწინებელია, რომ ჯერჯერობით ვაქცინა არ არის ბავშვთა ასაკისთვის და მუდმივად აუცრელები, სანამ არ გაჩნდება ბავშვთა ასაკისთვის ვაქცინა, სწორედ ბავშვები არიან და ისინი შეაგდნენ აუცრელი მოსახლეობის საკმაოდ დიდ ნაწილს. ამიტომ რეკომენდებულია, რომ სულ ცოტა მოზრილი მოსახლეობის,18 წელს ზემოთ ასაკის, მილიონ ექვსასი ათასი ადამიანის აცრა მაინც მოხდეს, რათა მცირე ცვლილება შევიტანოთ ქვეყანაში კოვიდის გავრცელების წინააღმდეგ.''
კითხვაზე, თუ კოვიდი ყველას დაემართება, ვაქცინის გარეშე არ გამომუშავდება საზოგადოებრივი იმუნიტეტი, ეპიდემიოლოგი პასუხობს:
,,თუ მოსახლეობის 30-40% მოიხდის კოვიდს, ამ შემთხვევაში, დაავადების გავრცელების ინტენსივობა, როგორც წესი, იკლებს. ეს ციფრი იკლებს მანამ, სანამ არ დაგროვდება არაიმუნური ფენა. შემდეგ კი ყველაფერი ისევ თავიდან დაიწყება. ასე იქნება, სანამ დაავადება ვაქცინით მართული არ გახდება. სწორედ ეს განსხვავებაა ვაქცინამდე და მის შემდეგ ეპოქაში,'' - აღნიშავს ხათუნა ზახაშვილი.
მისი თქმით, არსებული ვაქცინები ეფექტურია კორონა ვირუსის დღეს არსებული შტამებისთვის, ზოგი მეტად, ზოგი კი ნაკლებად:
,,შეიძლება ადამიანი ორი დოზით იყოს აცრილი, მაგრამ ნიღბის მოხსნისგან თავის შეკავება სჯობს, მანამ, სანამ ყველა ან უმრავლესობა მაინც არ აიცრება. აი, მაშინ კი ყველამ ერთად მოვიხსნათ ნიღაბი,'' - დასძინა ექიმმა.