„თურქეთი ინტენსიურად იყენებს Favipiravir-ს, ეს პრეპარატი COVID-19-ის სამკურნალოდ ამბულატორიულ რეჟიმში დადასტურებისთანავე გამოიყენება და დადებითი შედეგებიც აქვს“
ექიმი ინფექციონისტი არჩილ ჯალაღონია სოციალუ ქსელში პრეპარატ Favipiravir-ის შესახებ წერს. როგორც ის აღნიშნავს, მედიკამენტი თურქეთში COVID-19-ის სამკურნალოდ ამბულატორიულ რეჟიმში დადასტურებისთანავე გამოიყენება და დადებითი შედეგებიც აქვს:
„მეგობარს ვესაუბრე, თურქეთში მუშაობს, კოვიდ-19 დაუდასტურდა და ეს პრეპარატი მისცეს ბინაზე. თურქეთი ინტენსიურად იყენებს Favipiravir-ის. ეს პრეპარატი COVID-19-ის სამკურნალოდ ამბულატორიულ რეჟიმში დადასტურებისთანავე გამოიყენება და დადებითი შედეგებიც აქვს. თურქულმა ფარმაცევტულმა კომპანიებმა უკვე თავად დაიწყეს მისი წარმოება.
„ფავიპირავირი“ იაპონიაში გრიპის სამკურნალოდ შეიქმნა. პრეპარატი 2014 წელს დაამტკიცეს. მედიკამენტს „ავიგანის“, „არეპლივირის“, „ფავილავირისა“ და „ავიფავირის“ სახელებითაც აწარმოებენ.
ფაქტები ამბობენ, რომ პაციენტები, რომლებიც ფავიპირავირს იღებენ, უფრო სწრაფად გამოჯანმრთელდებიან ხოლმე და მათი ფილტვების მდგომარეობა უფრო სწრაფი ტემპებით უმჯობესდება, ვიდრე სხვების. რაც მთავარია, პრეპარატის უფსაფრთხოება დადასტურებულია - ის 2014 წელს დაამტკიცა იაპონიამ გრიპის სამკურნლოდ და მისი გამოსვლის დღიდან პაციენტებს რამე მნიშვნელოვანი გვერდითი მოვლენები არ გამოვლენიათ.
​ჩემი აზრით, შეიძლება უკვდავების წყალი არაა და 100% პრევენციას დაავადების გართულების ვერ აკეთებს, მაგრამ ამბულატორიულად არარაციონალურად დანიშნულ მედიკამენტურ პრაისლისტებს ნამდვილად სჯობია. მითუმეტეს გრიპის და კოვიდ-19 ინფექციების ზედდებების დროს ის იდეალურ მედიკამენტად შეგვიძლია ჩავთვალოთ, რადგან ორივე აგენტზე მოქმედებს.
ეს პრეპარატი ჩვენთან რეგისტრირებული არ არის, აფთიაქებში არ იყიდება და, შესაბამისად, მოსახლეობისთვის ხელმისაწვდომი არ არის. კარგია თუ შემოიტანს სახელმწიფო, ოფიციალურმა კვლევებმაც ანახა, რომ ჰოსპიტალიზაციის ხანგძლივობას ძალიან ამცირებს.