სავალდებულო ვაქცინაციის თემაზე ჯანდაცვის მინისტრი საუბრობს
სავალდებულო ვაქცინაციის თემაზე ჯანდაცვის მინისტრმა ისაუბრა. მისი თქმით, ჯერ აღნიშნულის შესახებ გადაწყვეტილება არ არის მიღებული, თუმცა უახლოეს მომავალში ვაქცინაციის საბჭო ამ საკითხზე იმსჯელებს:,,მ...
​„ნიუ ჰოსპიტალსისა“ და „საქართველოს ოფთალმოლოგიის განვითარების გაერთიანების“ ორგანიზებით, საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა
2 დეკემბერს, სასტუმრო „შერატონ მეტეხი პალასში“, „ნიუ ჰოსპიტალსისა“ და „საქართველოს ოფთალმოლოგიის განვითარების გაერთიანების“ ორგანიზებით, საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა. შეხვედრის თემას წარმოადგენდა ოფთალმოლოგიაში არსებული გამოწვევები და მკურნალობის თანამედროვე მიდგომები. კონფერენციის ფარგლებში, ქართველმა და უცხოელმა მომხსენებლებმა დარგში არსებულ საჭიროებებზე ისაუბრეს და ერთმანეთს საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს.
„ნიუ ჰოსპიტალსის“ წარმომადგენლის, ვიტრეორეტინალური ქირურგის, შოთა თადუმაძის შეფასებით, კონფერენცია მნიშვნელოვანია იმდენად, რამდენადაც სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენლებმა ერთმანეთს დარგში არსებული, საკუთარი ხედვა გააცნეს.
„აღნიშნული კონფერენცია განსაკუთრებული მნიშვნელობისაა, რადგან, ერთი მხრივ, ვიზიარებთ ერთმანეთის გამოცდილებას, მეორე მხრივ კი, წარმოდგენილნი არიან წამყვანი სპეციალისტები სხვადასხვა ქვეყნიდან და ისინი გვიზიარებენ თანამედროვე მიდგომებს, საკუთარ ხედვას ამა თუ იმ დაავადების სამკურნალოდ. ამ მხრივ, ძალიან მნიშვნელოვანია, მუდმივად გვქონდეს საშუალება, თვალი ვადევნოთ სიახლეებს და გამოვიყენოთ ისინი პრაქტიკაში. სამწუხაროდ, საქართველოში ყველა ექიმს არ აქვს იმის საშუალება, რომ მონაწილეობა მიიღოს სხვადასხვა საერთაშორისო კონფერენციაში, ამიტომ, უაღრესად მნიშვნელოვანია სწორედ მოწვეული სპეციალისტების ვიზიტი ჩვენთან, რადგან მათ გაგვაცნონ თავიანთი თანამედროვე მიდგომები და ფეხიავუწყოთ არსებულ რეალობას.უმჯობესი იქნება, თუკი მსგავსი ტიპის შეხვედრები უფრო ხშირად გაიმართება“, - აღნიშნავს შოთა თადუმაძე.
კონფერენციას აფასებს ექიმი ოფთალმოლოგი, ოფთალმოქირურგი („ნიუ ჰოსპიტალსი“), გრიგოლ ქამუშაძე. მისი თქმით, სფეროში მუდმივად არსებული სიახლეების გამო, მსგავსი ტიპის შეხვედრები მნიშვნელოვანია.
„ჩატარდა ძალიან მნიშვნელოვანი კონფერენცია, სადაც მოწვეულნი იყვნენ უცხო ქვეყნების წამყვანი კლინიკების სპეციალისტები და მათ გაგვიზიარეს საკუთარი გამოცდილება, ჩვენ კი მათ ჩვენი გამოცდილება გავუზიარეთ. შედეგად, ჩვენ ვიღებთ გადაწყვეტილებებს, რომლებიც ხელს შეგვიწყობს საქართველოში ოფთალმოლოგიის განვითარებაში. ოფთალმოლოგია, დაახლოებით, რვა ნაწილად იყოფა. ამჯერად, საუბარი უშუალოდ იყო ოკულოპლასტიკაზე, გლაუკომის ქირურგიაზე, რაც გახლავთ საკმაოდ დინამიკური დარგი და ის ყოველწლიურად ვითარდება. იმის გამო. რომ მუდმივად სიახლეებთან გვაქვს საქმე, მსგავსი ტიპის შეხვედრები, რომლებიც უცხოეთშიც ტარდება, გვაძლევს შესაძლებლობას, ერთმანეთს გავუზიაროთ ცოდნა და გავცვალოთ საკუთარი გამოცდილება, რათა ქირურგიის განვითარების მხრივ მუშაობა იყოს წარმატებული“, - აცხადებს ქამუშაძე.
როგორც „ოფთალმოლოგიის განვითარების გაერთიანების ხელმძღვანელი“, ოლეგ გოლოვაჩოვი აღნიშნავს, კონფერენციაში ახალგაზრდების ასეთი მნიშვნელოვანი ჩართულობა სასიხარულოა.
„შეხვედრაზე განხილულ იქნა თანამედროვე, აქტუალური საკითხები, საქართველოში მათი დანერგვა და გადმოტანა ჩვენი ქვეყნის კლინიკურ პრაქტიკაში. სწორედ ეს იყო კონფერენციის მთავარი მიზანი. განსაკუთრებით, ხაზი გაესვა ისეთ მიმართულებებს, როგორიც არის ონკოლოპლასტიკა ოფთალმოლოგიაში.ამ მხრივ, აშშ-დან იყო ძალიან საინტერესო ლექცია. არაერთი სიახლე გაჟღერდა გლაუკომის მიმართულებით. ჩვენ ოფთალმოლოგიაში ყოველთვის გვჭირდება განახლება. მთავარი დევიზია - ყველაფერიუნდავაკეთოთსწორად. დღეს ყველა არის გადასული კატარაქტის ქირურგიაზე, სხვა მიმართულებები არანაკლებ აქტუალურია. რაც მთავარია, ჩვენ ბიძგს ვაძლევთ ახალგაზრდობას. ძალიან ბევრი ახალგაზრდა დაესწრო შეხვედრას. მე მიხარია, რომ ამ კონფერენციამ მათში ასეთ დიდი ინტერესი გამოიწვია. ეს ყველაფერი უნდა გაკეთდეს პრაქტიკული განხრით. ჩვენი კლინიკური გამოცდილებაც გავუზიარეთ დაინტერესებულ საზოგადოებას“ , - განაცხადა ოლეგ გოლოვაჩოვმა.