,,სკოლები ახერხებენ შიდა გავრცელების მართვას'' - სკოლების დისტანციურ რეჟიმზე გადასვლასთან დაკავშირებით თამარ გაბუნიამ ისაუბრა
სკოლების დისტანციურ რეჟიმზე გადასვლასთან დაკავშირებით ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე თამარ გაბუნიამ ისაუბრა.
მისი თქმით, სკოლები ახერხებენ შიდა გავრცელების მართვას და ამ ეტაპზე მათი სრულად დისტანციურ რეჟიმზე გადაყვანა არ იგეგმება:
,,ჯამურად მასწავლებლების ვაქცინაციის საშუალო მაჩვენებელი არის 65%-მდე, ზოგიერთ სკოლაში მეტად, ზოგიერთში ნაკლებად. ეს არ არის ცუდი მაჩვენებელი, თუმცა იმისთვის, რომ სკოლებში ინფექციის გავრცელება შეჩერდეს ეს მაჩვენებელი უნდა იყოს 80%-ზე მეტი. ბოლო მონაცემებით, 150 სკოლა გადავიდა დისტანციურ რეჟიმზე და დაახლოებით 400-მდე კლასი სწავლობს ასევე დისტანციურად, სკოლების საერთო რაოდენობასთან შედარებით ეს მაჩვენებელი არ არის მაღალი, პროცენტულად დაბალია. კარგია ის, რომ სკოლები ახერხებენ შიდა გავრცელების მართვას, ეს კი გვაძლევს იმის საფუძველს, რომ სწავლა საკლასო ოთახებში გაგრძელდეს,'' - დასძინა თამარ გაბუნიამ.
პირველი ივნისიდან 215 000-ზე მეტი ბავშვი ყოველთვიურად 150-ლარიან დახმარებას მიიღებს - ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა მთავრობის სხდომაზე განაცხადა, რომ ივნისის თვიდან სოციალურად დაუცველი ბავშვების დახმარება გაიზერდება:
„ერთი წლის წინ ჩემი გადაწყვეტილებით სოციალურად დაუცველ ბავშვებს დახმარება გავუორმაგეთ და გავხადეთ 100 ლარი. დღეს მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ეს დახმარება გახდეს 150 ლარი. პირველი ივნისიდან თითოეულ სოციალურად დაუცველ ბავშვზე დახმარება შეადგენს 150 ლარს. ამ მიმართულებით წელს ჯამური ბიუჯეტი 341 მილიონი ლარი იქნებს. ეს დახმარება გაგრძელდება მომავალი წლიდან. ბავშვებზე ზრუნვა ჩვენი პირდაპირი მოვალეობაა. რა თქმა უნდა, ჩვენ ყველა სოციალურად დაუცველი ადამიანის მდგომარეობა.
აღნიშნული გადაწყვეტილება შეეხება 215 000-ზე მეტ ბავშვს. ჩვენ ვგეგმავთ სხვა პროგრამების დაწყებას, რომელიც შეეხება სოციალურად დაუცველ ადამიანებს, როგორიც არის, მაგალითად, დასაქმების პროგრამა. ჩვენი ამოცანაა, რომ მაქსიმალურად ხელი შევუწყოთ და დავეხმაროთ სოციალურად დაუცველ ადამიანებს. ეს მიზნობრივი დახმარებები სწორედ ამ მიზნით არის გაკეთებული,“- აღნიშნა ირაკლი ღარიბაშვილმა.
წყარო: ​ტელეკომპანია „იმედი“