პენსიონრები, რომლებიც 1-ლ იანვრამდე კორონავირუსის საწინააღმდეგო აცრას ჩაიტარებენ, ერთჯერადად, 200-ლარიან საპენსიო დანამატს მიიღებენ
პენსიონერი, რომელიც 1-ლ იანვრამდე კორონავირუსის საწინააღმდეგო აცრას ჩაიტარებს, ერთჯერადად, 200-ლარიან საპენსიო დანამატს მიიღებს, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა საკოორდინაციო საბჭომ დღევანდელი სხდომის დასრულების შემდეგ განაცხადა.
როგორც მან აღნიშნა, საპენსიო დანამატი გაიცემა აცრის პირველი დოზის მიღების შემდეგ.
„დღეიდან 200-ლარიან ერთჯერად საპენსიო დანამატს მიიღებს თითოეული პენსიონერი, რომელიც ვაქიანაციას 1-ლ იანვრამდე ჩაიტარებს. დანამატი გაიცება პირველი აცრის გაკეთების შემდეგ“, - განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა.
​პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა საკოორდინაციო საბჭოს სხდომის ბრიფინგზე მწვანე პასპორტების ამოქმედების შესახებ მიღებული გადაწყვეტილება გააჟღერა:„დღეს ვიმსჯელეთ მწვანე პასპორტის კონცეფციის და სხვ...
„თუ აცრას ვერ გადაიტანს ადამიანი, კოვიდს სულ ვერ გადაიტანს, ამიტომ აუცილებლად უნდა აიცრას,“ - კარდიოქირურგი ზვიად ბახუტაშვილი
კარდიოქირურგმა ზვიად ბახუტაშვილმა პანდემიის დასრულებისთვის ვაქცინაციის ჩატარების მნიშვნელობის შესახებ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ ქვეყნები, რომლებშიც მოქალაქეთა 80%-ზე მეტი აიცრა, ცხოვრების ჩვეულ სტილს დაუბრუნდნენ:
​ეს პანდემია ვერ დამთავრდება, თუ მოსახლეობამ არ დაიწყო აცრა. სკანდინავიის ქვეყნები, პორტუგალია, ქვეყნები, სადაც ვაქცინაცია 80%-ს გადასცდა დაუბრუნდნენ პრეკოვიდურ ცხოვრებას. აღარ არის ნიღაბი, არც არაფერი. უბრალოდ ტესტებს აკეთებენ და დარჩენილ მოსახლეობას ცრიან.“
ზვიად ბახუტაშვილის თქმით, კოვიდ-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინა ყველა ადამიანმა უნდა გაიკეთოს:
„აცრით უნდა აიცრას ყველა. ჩემთან ხშირად არის კომუნიკაცია იმის თაობაზე, რომ რაღაც თანმხლები დაავადება მაქვს და აცრას ვერ გადავიტან. თუ აცრას ვერ გადაიტანს ადამიანი, კოვიდს სულ ვერ გადაიტანს. ამიტომ აუცილებლად უნდა აიცრას.“
​ასეთი თემა, რომ აცრას ვერ გადაიტანს ადამიანი, არ არსებობს. შვიდი მილიარდი ადამიანია აცრილი დედამიწაზე. შვიდი მილიარდი ინექციაა გაკეთებული. მაშინ აღარ უნდა არსებობდეს დედამიწაზე მოსახლეობა,“ - აღნიშნულ საკითხზე ზვიად ბახუტაშვილმა ტელეკომპანია POSTV-ის გადაცემაში „დღის პოსტი“ ისაუბრა.