„იმუნიზაციის საბჭომ 12-დან 15 წლამდე ასაკობრივ ჯგუფში ვაქცინაციის პროცესს მხარი დაუჭირა,“ - თამარ გაბუნიას განცხადება
იმუნიზაციის საბჭოს ბრიფინგზე ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილემ თამარ გაბუნიამ განაცხადა, რომ საბჭომ 12-დან 15 წლამდე ბავშვების ვაქცინაციას მხარი დაუჭირა:
„იმუნიზაციის საბჭომ მხარი დაუჭირა 12-დან 15 წლამდე ასაკობრივ ჯგუფში ვაქცინაციის პროცესს ფაიზერის ვაქცინის ორი დოზით. ამდენად მშობლის გადაწყვეტილებით და თანხმობით, რაც გახლავთ ​აუცილებელი მოთხოვნა არასრულწლოვანთან სამედიცინო ჩარევის ჩატარების შემთხვევაში, 12-დან 15 წლამდე ბავშვებს შეუძლიათ მიმართონ ამცრელ ცენტრებს და მიიღონ ვაქცინაცია ფაიზერის დოზით.“
თამარ გაბუნიამ 60 წლის ზემოთ სინოფარმ/სინოვაკით აცრილი პირებისთვის ბუსტერ დოზის გამოყენებასთან დაკავშირებით ახალ შესწორებაზეც ისაუბრა.
„ახალი შესწორება ითვალისწინებს 60 წლის ზემოთ პირებში, რომლებიც არიან აცრილი სინოფარმ/სინოვაკის ორი დოზით, ბუსტერ დოზის გამოყენებას არა ექვსი თვის შემდეგ, არამედ მეორე აცრიდან სამი თვიდან ექვსი თვის ინტერვალში,“ - განაცხადა თამარ გაბუნიამ.
წყარო: ​ტელეკომპანია „მაესტრო“