„მართალია, ბავშვებს კორონავირუსი გადააქვთ შედარებით მსუბუქად, მაგრამ მათ შეიძლება დააინფიცირონ ირგვლივ მყოფები,“ - პედიატრი თემურ მიქელაძე
პედიატრმა თემურ მიქელაძემ ბავშვებში ვაქცინაციის ჩატარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ბავშვთა პოპულაციაში კოვიდ-19-ით ინფიცირების რიცხვმა მნიშვნელოვნად მოიმატა:
„თუ ​დაავადების პირველ პერიოდში ბავშვთა პოპულაციაში გვქონდა 10-11 %-ში დაავადება, ახლა ავიდა 25-30%-მდეც კი. ეს უკავშირდება ბაღების, სკოლების გახსნას. მასობრივი ვაქცინაციის მიზანი რა არის? დროის მოკლე მონაკვეთში უნდა მოხდეს მოსახლეობის მაქსიმალური მოცვა.“
თემურ მიქელაძის თქმით, ვაქცინა უსაფრთხოა და ის ბავშვებს 100 %-ით იცავს:
„ვაქცინამ გაიარა უკვე ერთწლიანი გამოცდილება. ის არის უსაფრთხო. შესაბამისად ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ ჩვენთანაც ბავშვთა პოპულაციაში დაწყებულიყო ვაქცინაცია. ბავშვებში ვაქცინას პრაქტიკულად 100%-მდე დაცვა აქვს.“
„მართალია, ბავშვებს კორონავირუსი გადააქვთ შედარებით მსუბუქად, მაგრამ მათ შეიძლება დააინფიცირონ ირგვლივ მყოფები, რომელთათვისაც ეს დაავადება, შეიძლება ლეტალურად დასრულდეს.​ ჩემი პაციენტი 100 ბავშვი უკვე აიცრა. მათ არანაირი გართულება არ ჰქონიათ, აბსოლუტურად ისე გადაიტანეს, როგორც აქამდე ჩატარებული ვაქცინაცია. ბავშვებისთვის ვაქცინაცია არ არის ახალი. ისინი 14 წლამდე ასაკში დაახლოებით 15-ჯერ იკეთებენ ვაქცინას. მთავარია სწორი ინფორმირებული თანხმობა, როგორც მშობლის, ისევე ბავშვის,“ - აღნიშნულ საკითხზე თემურ მიქელაძემ საქართველოს პირველი არხის გადაცემაში „ახალი დღე“ ისაუბრა.