„კოვიდ-19-ის სამკურნალოდ ამ მედიკამენტის გამოყენება შესაძლებელი იქნება ახალშობილებშიც,“ - ექიმი ნანა გეგეჭკორი
აშშ-ში მოღვაწე ქართველი ექიმი ნანა გეგეჭკორი სოციალურ ქსელში პოსტს აქვეყნებს, რომელშიც FDA-ის მიერ ბავშვებში მონოკლონური ანტისხეულების კოქტეილის გამოყენების დაშვების შესახებ საუბრობს:
„3 დეკემბერს, FDA-მ ავტორიზაცია გაუფართოვა ​მონოკლონალური ანტისხეულების კოქტეილს, ბამლანივიმაბის და ეტესევიმაბის (bamlanivimab and etesevimab) შემადგენლობით, უკვე 12 წელს ქვემოთ ასაკის პოპულაციაში. კოვიდ-19-ის სამკურნალოდ და კორონავირუსთან შემხებლობისას პროფილაქტიკისთვის, ამ მედიკამენტის გამოყენება შესაძლებელი იქნება ახალშობილებშიც კი.
ჯერ-ჯერობით არ არსებობს ცნობები მონოკლონალური ანტისხეულების ეფექტურობაზე კორონავირუსის ახლად აღმოჩენილ შტამთან მიმართებაში. ბოლო ორი თვის განმავლობაში გამოქვეყნდა არაერთი საიმედო კვლევა ამ პრეპარატების ეფექტურობაზე, უკვე გავრცელებულ შტამებთან მიმართებაში,“- აღნიშნავს ნანა გეგეჭკორი.