„კენგურუ ძვალ-სახსროვანი სისტემისთვის და მოტორული სფეროსთვის ნამდვილად კარგია,“ - პედიატრი ეკა კანდელაკი
პედიატრმა ეკა კანდელაკმა მცირე ასაკობრივი ჯგუფის ბავშვებთან კენგურუს გამოყენების შესახებ ისაუბრა. მისი თქმით, მთავარია, რომ კენგურუ უსაფრთხო იყოს და ბავშვის ტარებისას ის კარგად დავამაგროთ:
„კენგურუ მცირე ასაკობრივი ჯგუფისთვისაა განკუთვნილი, რადგან წონის ტარებასთან არის დაკავშირებული. ​მისი გამოყენების რეკომენდაცია არსებობს და არის ძალიან ბევრი ნაირსახეობა. რეალურად კენგურუს რამდენიმე ფუნქცია აქვს. ერთი არის ის, რომ უსაფრთხო უნდა იყოს, რასაკვირველია. თუ ის მაგრდება, უსაფრთხოდ უნდა იყოს დამაგრებული.“
ეკა კანდელაკის თქმით, კენგურუ ბავშვის განვითარებისთვის ძალიან ეფექტიანია:
„მეორე, ​რა აქვს მას განვითარებისთვის? კენგურუს ამ მხრივ აქვს ძალიან ბევრი რამ. ერთი, რომ მოტორული სფეროსთვის და ​ძვალ-სახსროვა​ნი სისტემისთვის ნამდვილად კარგია. განზიდული მენჯ-ბარძაყის სახსარი რეალურად ძალიან გარგია პრობლემის არმქონე ბავშვებში და პრობლემის მქონე ბავშვებშიც, რასაკვირველია.“
ეკა კანდელაკმა აღნიშნა, რომ კენგურუ ხელს უწყობს დედასთან მიჯაჭვულობის ჩამოყალიბებას და კოგნიტურ უნარებსაც ავითარებს:
„ძალიან მნიშვნელოვანია სიახლოვე დედასთან, მამასთან ან მომვლელთან, არ აქვს მნიშვნელობა. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დედასთან სიახლოვე, მით უმეტეს, თუ ბავშვი არის ბუნებრივ კვებაზე. ​კენგურუ ხელს უწყობს ე.წ. მიჯაჭვულობას დედასთან. ის ძალიან კარგია კოგნიტური სფეროს განვითარებისთვის. ახლა ბევრი სხვადასხვანაირი კენგურუ არსებობს. არის ჩვეულებრივი, როგორც ადრე იყო, ქამრებზე. ასევე არის ნაჭრები, რომლითაც იმაგრებენ ბავშვს, ის საკმაოდ უსაფრთხოა. ძალიან ბევრი ვარიანტია, როგორ შეიძლება დაამაგრო. ეს თვითონ მშობელზეა დამოკიდებული.“
„რასაკვრიველია, თვითონ დედა ხვდება, თუ რა ასაკამდე გამოიყენებს კენგურუს. ბავშვი მძიმდება და უკვე 6-7 კილოს მერე ეს არის უდიდესი შრომა,“ - ეკა კანდელაკმა აღნიშნულ საკითხზე ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“ ისაუბრა.